Бальзамін: як поливати і підгодовувати рослина, щоб милуватися цвітінням довгий час?

Бальзамін - одне з найпоширеніших кімнатних рослин, його називають також зірочка, вогник, Ванька-встанька, мокрий Ванька, вечноцвет. Ця квітка відомий величезною різноманітністю видів, відрізняється рясним цвітінням, часом навіть в зимовий період, і невибагливістю у догляді.

Цвіте яскравими простими або махровими квітками найрізноманітнішого забарвлення, часом має двоколірні пелюстки. Бальзамін полюбився не тільки як домашній квітка, але і широко зарекомендував себе як садова рослина, і досить часто використовується для вирощування у відкритому грунті, прикрашаючи своїми великими квітами парки, сади і клумби. При дотриманні всіх вимог по догляду і підгодівлі можна милуватися його цвітінням довгий час.

Як правильно поливати?

Бальзамін вимагає досить рясного поливу. У весняно-літній період, кімнатна рослина слід поливати через день, не допускаючи пересихання грунту. Глибокий піддон горщика допоможе забезпечити більш якісне і довгий зволоження грунту. При недостатньому поливі, соковиті стебла квітки можуть втратити свою пружність. Взимку поливати слід один раз в три дні або два рази на тиждень, у міру висихання грунту.

Не можна допускати і переливу рослини, при застої вологи можуть з'явитися маленькі мошки-сциарід. Вода для поливу використовується як кип'ячена так і водопровідна, але попередньо необхідно дати їй відстоятися кілька днів. Обприскувати домашній квітка слід тільки якщо температура повітря в приміщенні перевищує значення в 20-22 ° C, в інших випадках достатньо буде просто стежити за тим, щоб земля в горщиках не пересихала.

Якщо бальзамін росте на відкритому грунті, то полив проводять щодня разом з обприскуванням. Плюс такої системи в можливості запобігання появи шкідників, особливо павутинного кліща. Своєчасно поливайте землю, щоб уникнути пересихання грунту і опадання бутонів квітки. Переливати теж небажано: можуть загнити коріння. Полив краще проводити ввечері, після заходу сонця. Прохолодною вночі волога не випаровується і добре зберігається в грунті.

Коли і чим годувати?

З травня по вересень, коли бальзамін активно зростає і починається цвітіння, йому бажана додаткова підгодівля для повноцінного розвитку квітки. З початком осені підгодівлю припиняють. Також не варто удобрювати хворі рослини, і ті, які недавно пересідали. У разі пересадки, добрива вносять не раніше ніж через 3 тижні (про те, як пересадити бальзамін і доглядати за ним після посадки в інший горщик, читайте тут).

ВАЖЛИВО! Якщо бальзамін вирішив зацвісти взимку його теж потрібно підгодувати, після того як з'являться бутони. Використовуйте в цих цілях мінеральний розчин слабкої концентрації, додаючи його в грунт після поливу.

Чим і як удобрювати?

Раз в 10 днів потрібно підживити бальзамін повним мінеральним добривом. Не можна виробляти підгодівлю в сонячну погоду, інакше не уникнути опіку коренів. Перед підгодівлею квітка поливають звичайною водою, а потім вже добривом, в якому обов'язково присутній азот, фосфор і калій.

Удобрювати Ваньку можна не тільки під корінь, але і обприскуванням листя (позакореневе підживлення), особливо це стосується молодих живців. Для цього добриво розводять по інструкції в м'якій, відстояною воді, яка на 2-3 ° вище кімнатної температури і розпилюють по поверхні всієї листя. Устячка на листках рослини вбирають поживні речовини, які швидше переробляються за допомогою фотосинтезу.

Спробуйте підгодівлю з чергуванням азотних і фосфорних добрив.

На сучасному ринку представлено досить багато всіляких добрив, тому проблем з вибором і покупкою правильної підгодівлі для вашого «недоторки» не виникне. Однак серед усього цього розмаїття краще приділити увагу комплексним добривам для декоративно-квітучих рослин. Добре підходять добрива «дженджик-люкс», «Уніфлор-бутон», «Агрікола для квітучих», «Весела квіткарка» для герані і балконних квітів, або «Весела квіткарка» для фіалок і бегоній (квітучих).

Які добрива потрібно вносити в домашніх умовах?

Що б забезпечити рясне цвітіння бальзаміну, під час набору бутонів і цвітіння не слід користуватися азотними підгодівлею, це може загальмувати утворення квіток. В цей час варто віддати перевагу фосфорно-калійних добрив. Якщо грунт буде багата азотом, то, швидше за все, листя у бальзаміну побільшає, а ось квіток буде мало. При обприскуванні водою уникайте її потрапляння на квітки - екрануйте їх папером.

Часті помилки при поливі і підгодівлі

ВАЖЛИВО! Бальзамін не переносить органічних добрив (наприклад, гній), пахощі квітки зміниться опущеними листям і осипання бутонів.

Правила поливу і підгодівлі в догляді за Ванькой-мокрим:

 • при появі вапняного нальоту, внаслідок використання жорсткої води;
 • необхідно замінити частину грунту;
 • не допускайте потрапляння рідин на кореневу шийку рослини, виробляючи полив по краю вазона;
 • влітку рослина поливайте через день, взимку - двічі в тиждень;
 • пересихання землі в горщику для «недоторки» неприпустимо;
 • періодично зливайте воду з піддону;
 • грунт повинен бути завжди вологим, а не мокрим;
 • Бальзамін подобається щоденне обприскування, особливо, якщо температура в приміщенні вище 20-22 ° С;
 • підгодовувати можна тільки здорові рослини (про те, які є хвороби бальзаміну і як їх лікувати, можна дізнатися тут).
 • після пересадки і в зимовий період бальзамін не підживлюють;
 • надлишок поживних речовин небезпечний для рослини і призводить до його загибелі;
 • частота підгодівлі в період вегетації - 1 раз в 10 днів.
Рекомендуємо почитати корисну інформацію, яка в нагоді при вирощуванні бальзаміну:

 • Як виростити садовий бальзамін з насіння самостійно?
 • Особливості та правила розмноження бальзаміну живцями в домашніх умовах.
 • Все про розмноження бальзаміну?

Якщо все-таки ви неправильно підібрали добриво, або порушили інструкцію з його приготування, варто негайно припинити годувати будь-якими засобами. Зробіть перерву протягом місяця, і потім продовжуйте в звичайному режимі, тільки вже з більш ретельним вибором підгодівлі. При дотриманні цих нескладних правил догляду за бальзамін, це прекрасна рослина буде радувати око як вдома на підвіконні, так і в вашому саду.

Схожі Статті