Бджолина сім'я

Всі медоносні бджоли живуть сім'ями, в яких кілька десятків тисяч робочих бджіл і лише одна матка. Трутні знаходяться в родині тільки в літній час, і їх кількість - всього кілька сотень.

матка

Вона є родоначальницею сім'ї, і від того, якої вона якості, залежить все: сила сім'ї, її зростання і в кінцевому рахунку кількість зібраного сім'єю меду.

Відбором таких маток слід займатися постійно. Сподіватися на покупку елітних маток - це поки нездійсненна мрія всіх бджолярів в нашій країні.

Матка кладе запліднені яйця в звичайні комірки, з яких виходять робочі бджоли.

У трутневі ж осередку матка кладе незапліднені яйця, і з них виходять трутні. Наукою поки не доведено, за рахунок чого матка вловлює цю різницю і в одні комірки кладе запліднені яйця, а в інші немає.

Припускають, що в зв'язку з тим, що діаметр звичайної осередку значно менше трутневой, і матка, опустивши черевце в клітинку, волосками, наявними на черевці, стосується їх стінок, а в трутневих комірках цього торкання не відбувається, і матка кладе в них незапліднені яйця .

Матка може жити кілька років, якщо вона за своїми якостями задовольняє бджоляра. Але треба мати на увазі, що навіть високопродуктивні, елітні, матки вже на третій рік знижують свою несучість, а якщо ви будете мати свої звичайні матки, то їх краще уявляють щороку.

За розмірами матка майже в два рази довше робочої бджоли, і у неї розвинені статеві органи, тоді як у робочої бджоли вони знаходяться в зародковому стані. Однак, якщо в сім'ї довгий час, 2-3 тижні, відсутня матка і бджоли не мають змоги закласти маточники для виведення своєї матки, вони починають годувати маточним молочком окремих, найбільш крупних особин робочих бджіл, і з них виходять бджоли-трутівки. Такі бджоли відкладають незапліднені яйця в звичайні комірки. З них виходять трутні. Але вони не здатні до спарювання з маткою. Такі сім'ї з: відсутність зростання чисельності сім'ї приречені на вимирання. Бджоляр повинен стежити за цим і не допускати тривалої відсутності матки в сім'ї.

Якщо порівнювати матку з трутнем, то легко можна помітити, що у матки крильця набагато коротше черевця. Саме черевце витонченої форми, овальне з подовженим кінчиком. У трутня ж крила рівні довжині черевця, і воно закінчується опущеним заокругленням, Матка має жало, трутні - немає.

У літню пору, при теплій погоді і при надмірному хабар, коли приріст контрольного вулика за день становить 2-3 кг, матка здатна відкладати до двох і більше тисяч яєць.

Матка стає статевозрілої після виходу з маточника через 5-10 днів. На обліт до місця скупчення трутнів вона вилітає в теплий ясний день.

На другий-третій день після спарювання з трутнями вона приступає до кладки яєць і з цієї пори вже ніколи не покидає сім'ї, за винятком роїння.

Незважаючи на те, що матка має жало, вона не користується ним проти теплокровних. Застосовує його лише при боротьбі з суперницею за право залишитися в родині єдиною родоначальницею.

Боротьба між двома матками обов'язково закінчується смертю слабшої особини. У матки майже не розвинені органи для харчування. Користується вона ними лише тоді, коли бджоляр залишає її одну в клітці. Після того як бджоли взяли матку, вона знаходиться на їх повному забезпеченні: від годування до прибирання випорожнень. Без бджіл і корми матка може прожити не більше 3-4 днів.

Рекомендуємо прочитати: все про сушіння грибів в домашніх умовах. Як правильно зробити вітамінний запас на зиму? А про сушіння овочів в домашніх умовах ми писали тут.

робочі бджоли

Це жіночі особини. Вони майже вдвічі менше матки, хоча період їх розвитку в осередках триває 21 день (матки лише 16 днів).

Всю роботу в вулику виконують, тільки робочі бджоли, і причому роблять це в залежності від віку.

Наймолодші бджоли, яким від роду 1-3 дня, виконують роль чістільщіц. Вони вигризають в осередках лялечки, після виходу з них бджіл чистять вулик і взагалі виконують саму некваліфіковану роботу, і це тому, що у них ще недостатньо розвинені відповідні органи.

У віці від 3 до 13 днів бджоли виконують роль годувальниць. Переробляючи мед і пергу, збагачуючи їх відповідними ферментами, вони годують діток, матку і трутнів. У віці від 11 до 23 днів бджоли виконують роботу приймальниць. В їх обов'язки входить прийняти від льотних бджіл пилок або нектар, збагатити їх ферментами своїх залоз і скласти в осередку. У найбільш зрілому віці, 25-30 днів від виходу з осередку, бджоли виконує вже більш відповідальну роботу з охорони гнізда і називаються сторожовими. І найпоширеніша вікова група бджіл це льотна бджола. Залежно від кількості у вулику дітки і достатку хабар, льотними бджолами, або складальницями, стає більшість бджіл. З них же формується «спецгрупа», яка називається розвідницями.

Для спрощення робочих бджіл можна розділити на дві основні групи - вуликів і льотні. Вуликів бджоли постійно перебувають у вулику і виконують в ньому всі роботи. Іноді, а теплий день, можна бачити, як вони дружно «облетиваются» перед вуликом, повернувшись головками до летку. Початківцю пасічнику слід звернути на це увагу і не переплутати такий обліт з початком роїння.

Льотна бджола виконує роботи по збору пилку і нектару. У літню пору бджоли живуть до 50 днів; в зимовий - до 8 місяців.

Дізнайтеся все про посадку плодових дерев восени. Рекомендації по посадці саду від наших експертів. Все про посадку саду є за адресою: //rusfermer.net/sad/plodoviy/posadka-sada.

трутні

Чоловічі особини, які з'являються в сім'ях тільки в літній час, на 24-й день після відкладання яєць. Тривалість їх життя до 3-х місяців.

Бажано, щоб до початку виведення матки в одній-двох найпродуктивніших сім'ях було б виведено кілька тисяч трутнів. Значна їх кількість викликає суперництво, і матка злучається з найбільш сильними. Крім запліднення маток трутні обігрівають розплід, коли на вулиці стоїть прохолодна погода. Як вже було сказано вище, восени бджоли виганяють трутнів з вуликів; але в тих сім'ях, де немає матки або вона пішла в зиму незаплідненою, бджоли залишають трутнів. За цими ознаками бджоляр може судити про наявність в сім'ях матки.

Схожі Статті