Бізнес по вирощуванню зелені в теплиці: як домогтися рентабельності цілий рік?

Вибираючи сферу діяльності для бізнесу, зверніть увагу на вирощування зелені. Побудувавши хорошу теплицю, можна знімати кілька врожаїв на рік і цілком непогано заробляти. Для успіху важливо вибрати найпопулярніші культури і правильно організувати канали збуту.

Для домашніх потреб можна обмежитися невеликим парників або пристенной міні-теплицею.

Але тим, хто планує налагодити контакти з магазинами і продавати зелень в солідних об'ємах, знадобляться промислові теплиці, обладнані за всіма правилами. Вони дозволяють висаджувати насіння і знімати врожаї протягом всього року.

Теплиці для зелені: кращі ідеї від фермерів

Як вирощувати зелень в теплиці круглий рік для бізнесу? Кращі споруди для вирощування зелені - теплиці з полікарбонату з подвійним склінням на металевому нержавіючому каркасі. Вони створюють ефект термоса, зберігаючи оптимальну температуру від 15 до 28ºC.

Скло занадто крихко і дорого, а поліетиленова плівка не забезпечує стабільних температур в приміщенні. Промислові теплиці мають значні розміри (від 0, 5 га і вище). Початківцям фермерам варто побудувати конструкцію в 100-120 кв. м, в майбутньому тепличне господарство можна буде розширити.

Форма теплиць для зелені може бути різною. У холодних регіонах найбільш популярні скатні конструкції, що забезпечують хорошу інсоляцію і не дозволяють снігу накопичуватися на даху. Можливо і використання традиційних аркових теплиць. Для вирощування в грунті підійдуть невисокі споруди, стелажні теплиці мають більш значні розміри.

Зелений бізнес: переваги і недоліки

Зважившись на вирощування зелені в промислових масштабах, важливо заздалегідь дізнатися про плюси і мінуси подібного підприємства.

Серед переваг цього бізнесу:

 • можливість знімати кілька врожаїв на рік;
 • теплиці підходять для будь-яких зелених культур, від звичних до екзотичних;
 • високий попит на свіжу зелень;
 • взимку і ранньою весною істотно збільшується націнка і зростає рентабельність;
 • можливо вирощування гідропонним, аеропонним або ґрунтовим способом;
 • бізнес підходить навіть людям, які не мають великого досвіду в сільському господарстві;
 • теплиці зводять до мінімуму ризик низького врожаю.

Незважаючи на очевидні плюси, бізнес має і деякі недоліки:

 • високі витрати на будівництво і опалення теплиць;
 • в літній час висока конкуренція з боку власників присадибних господарств;
 • продукт швидкопсувний, що збільшує відсоток браку;
 • потрібна велика кількість добрив, що підвищують поживність грунту;
 • для збільшення доходу необхідно оперувати великими обсягами продукції та постійно нарощувати їх.

Що варто вирощувати в теплицях?

Досвідчені фермери вважають, що вирощування зелені - найперспективніший варіант тепличного бізнесу. Зелені культури швидко ростуть, смакові якості залишаються незмінними незалежно від способу вирощування.

Зелень не потребує реклами, її люблять всі. Реалізувати продукт можна як на ринках, так і через овочеві намети, магазини, мережі громадського харчування і оптових перекупників.

Серед культур особливим попитом користується:

 1. Зелена цибуля. Для вирощування на зелень підійдуть гібридні сорти, які не формують цибулин. У теплиці висаджують найрізноманітніші сорти: батун, слизун, шніт-цибуля. Рослини не дуже вимогливі до висвітлення, але потребують великої кількості комплексних мінеральних і органічних добрив. Зелена цибуля може вирощуватися гідропонним або аеропонним способом.
 2. Кріп. Дуже врожайний, швидко зростає і вимагає частої зрізання. Для вирощування потрібна хороша вологість і освітлення.
 3. Петрушка. Для вирощування в теплицях використовують звичайну листову і кучеряву петрушку, яка користується великим попитом в магазинах. Дуже вимоглива до поживності грунту, поливу та освітлення. При знижених температурах ріст припиняється.
 4. Листовий салат. Для вирощування підходять будь-які сорти, але особливо популярні швидкозростаючі Айсберг, дуболістная, фризі. Салат відмінно росте на гідропоніці, потребує великої кількості добрив і води.

Дуже перспективний напрямок - вирощування зелені в мініатюрних пластикових горщиках. Ці ємності поміщаються в касети і дозволяють істотно продовжити термін життя зелені на прилавках магазинів.

Кріп, салат і петрушка в горщиках привертають увагу і охоче розкуповуються.

Собівартість такого способу вирощування майже дорівнює традиційному, а націнки на подібний вид продукції істотно вище. У горщиках можна вирощувати не тільки звичну зелень, а й різноманітні пряні трави: м'яту, мелісу, аніс, кінзу, базилік, розмарин, чебрець.

устаткування теплиць

Промислові теплиці найчастіше використовують гідропонні технології. Вони дозволяють істотно заощадити площі і знизити собівартість готової продукції. Рослини вирощуються в рідких поживних розчинах, без використання грунту.

Гідропонні технології істотно прискорюють ріст зелені, рослини мають гарний зовнішній вигляд. На відміну від овочів, зелень, вирощена на гідропоніці, не набуває водянистий смак.

Ще один варіант - грунтове вирощування ярусами. Уздовж стін теплиць встановлюються стелажі з поживним субстратом, в який висіваються насіння. Стеллажное вирощування дає можливість заощадити на опаленні, збільшуючи чисто рослин на 1 кв. м теплиці.

Теплиця оснащується системою провітрювання і опалення. Промислові теплиці опалюють за допомогою труб, прокладених під землею. Для зниження витрат по електричному опаленню, активно використовуються інноваційні методи: біопаливо, сонячні батареї, використання інфрачервоних кабелів. Найкраще обігрівати спорудження комбінованим способом, застосовуючи відразу кілька методів.

Промислова теплиці, розрахована на грунтове вирощування, повинна бути оснащена системою крапельного поливу. Дуже важливо і освітлення. Ламп під стелею недостатньо, необхідно локальне освітлення для кожного ярусу стелажу.

Для організації безперервного процесу рекомендується висівання партіями. Це дозволяє знімати урожай, уникаючи затоварення. Після зняття врожаю грунт змішується з добривами, ретельно розпушувати, поливається і засівається новою партією насіння.

Витрати, доходи та рентабельність: правила підрахунку

При підрахунку рентабельності важливо врахувати всі витрати, як одноразові, так і щомісячні. До них відноситься:

 • оренда землі;
 • оформлення юридичної особи;
 • будівництво та обладнання теплиць;
 • закупівля посадкового матеріалу і добрив;
 • витрати на електрику і воду;
 • сплата податків;
 • зарплата найманого персоналу;
 • пакування та маркування;
 • транспортні витрати з доставки готової продукції.

Деякі пункти витрат можуть бути виключені з кошторису. Наприклад, власники землі не витрачатися на оренду, а невеликі теплиці не потребують найманих помічників, що виключає витрати на зарплату. Фірмова упаковка потрібна великих господарствам, котрі зареєстрували торгову марку і провідним збут через роздрібні мережі.

За підрахунками спеціалістів, витрати на одного теплиці з полікарбонату в 100 000 кв. м стартують від 100 000 рублів. 10 000 рублів доведеться витратити на посівний матеріал, не менше 15 000 рублів буде потрібно на опалення.

Прибуток залежить від обраної культури і способу реалізації. Найвигідніший варіант - продаж через роздрібні магазини або мережі громадського харчування. У літню пору кілограм зелені може коштувати від 80 000 рублей, взимку ціна піднімається до 150 000 рублів. Таке зростання пов'язане зі зменшенням пропозиції і відсутністю конкуренції з боку приватних підсобних господарств.

Інші популярні культури для тепличного бізнесу, про які більш докладно можете дізнатися на нашому сайті: ягода, квіти, томати, огірки та інші овочі.

Рентабельність бізнесу з вирощування зелені не дуже висока. За різними оцінками вона коливається т 15 до 25%. Промислова теплиця окупиться за 2-3 роки, окупність фермерської теплиці середнього розміру - 1, 5-2 року. Рентабельність значно вище в регіонах з теплим кліматом.

У північних районах собівартість тепличної зелені істотно зростає, зменшуючи прибуток. Знизити витрати допоможе налагоджена логістика, збільшення мережі збуту і вдумливий підхід до опалення теплиць.

Вирощування зелені в теплиці як бізнес - нескладний, але фінансовоемкій процес. Для досягнення успіху необхідні великі початкові вкладення. Ще до початку будівництва теплиць варто продумати чітку схему збуту і прорахувати всі майбутні витрати. Для початку варто побудувати одну невелику теплицю в якості навчального варіанта. Якщо процес піде успішно, можна буде істотно розширити своє господарство.

Корисне відео:

Схожі Статті