Боремося з хворобами томатів: опис можливих проблем, фотографії та способи лікування рослин

Як тільки ви зважилися на створення плантації томатів будинку або в теплиці, ви повинні бути готові до певних труднощів. Рослини - живі, отже, вони також схильні до хвороб і паразитів, як і тварини.

На вигляд красива рослина різко в'яне, псується і може загинути, так і не встигнувши порадувати свого господаря соковитими плодами.

Причини бувають різні, але людині важливо розпізнати хворобу і вирішити її на корені, поки не стало надто пізно.

У статті ви знайдете опис захворювань помідорів (в тому числі тих, що у відкритому грунті), їх фотографії, а також дізнаєтеся про способи боротьби з ними.

Загальні правила і рекомендації

На жаль, прогрес ще не дійшов до інтерпретації людині сигналів тварин і рослин. Рослина, на відміну від тварини, суб'єкт мовчазний. Визначити, що з томатом щось не так, допомагають виключно зовнішні симптоми.

Частіше дивитеся на листочки. Закручені, покриті нетиповими білястого або жовтими плямами, роздуті, почорнілі листя помідора - ознака того, що рослина погано себе почуває. Зів'яле рослина всім своїм виглядом натякає на хворобу.

Важливо: Якщо втеча різко почав в'янути - не поспішайте заливати його водою! Причина може бути не в нестачі вологи, а підвищеною вологістю ви ризикуєте заразити рослину чим-небудь ще.

Як тільки виявлено вогнище хвороби і її причина, подбайте про збереження решті плантації.

Хвороби томатів можуть бути викликані вірусами, флора захворювання може бути бактеріальної або носити грибковий характер.

Не забувайте, що крім хвороб помідори можуть погано себе почувати і від елементарної нестачі вітамінів. Ризику піддаються як здорові й цілі пагони, так і пагони з травмованими листям, стеблами і кореневою системою.

Далі розповімо про захворювання помідорів і методами боротьби з ними.

Захворювання помідорів: способи боротьби та фото

Розглянемо найпоширеніші недуги у овоча, які симптоми проявляються, як вони виглядають на фото, в тому числі на рослини, вирощені у відкритому ґрунті, і які способи лікування помідорів з мінімальними втратами.

фітофтороз

Дуже поширений і неприємний недуга, який досвідчені садівники рекомендують видалити якомога швидше. Як тільки ви бачите потемнілі плями на стеблах і листках овоча - негайно повідомляйте карантин! Хвороба ця викликана грибком. Вона може вражати плоди рослини, в результаті чого невдаха фермер просто залишиться без врожаю.

Довідка! Причина фітофторозу - різкі перепади температур при підвищеній вологості в приміщенні або теплиці. Грибок може перейти на здорові рослини, в результаті чого вся плантація може загинути, так і не дозрівши.

Дізнатися більше про небезпечні хвороби томатів, що ростуть в теплиці, а також подивитися їх фото, можна тут.

Лікування: необхідно обробити уражене рослина спеціальним препаратом. Їх можна придбати в садівничих магазинах. Найчастіше радять Фітоспорін, Псевдобактерін-2, Бактофіт, Строби.

Для противників хімічної обробки існують народні рецепти. Одних з них - часникова настоянка з додаванням марганцівки.

Профілактика: щоб спочатку знизити ризик виникнення хвороби, придбайте стійкі до фітофторозу сорти помідорів. Регулярно провітрюйте приміщення, в якому вирощуєте рослини. І найголовніше - не заливайте насадження водою, особливо при низькій температурі повітря.

гниль

Існує кілька видів гнилі помідор: сіра, бура, коренева і верхова.

  • Коренева гниль розвивається в тих випадках, коли сам по собі грунт був погано перекопаний, погано оброблений, гній як добрива не перепрів. У такому випадку потрібна повна заміна землі для посадки, в іншому випадку урожай не виживе.
  • Сіра гниль виникає від підвищеної вологості або в разі, якщо кущ пошкоджений. Спочатку недуга вражає листя, потім стебла і плодоніжки у плодів, а після - і самі плоди.
  • Бура гниль, що утворюється біля плодоніжки. Плями носять сірий і бурий відтінки відповідно.

Для лікування застосовують фунгіцидні препарати, тобто речовини, що вбивають грибок. Найефективнішими садівники визнають Свитч, Фундазол, еупарен. Також рекомендують обприскувати рослини настоянкою з часнику, щоб уникнути застосування хімікатів.

На жаль, поки що не виведений стійкий до гнилей сорт помідорів. Тому в якості профілактики рекомендується не садити рослини близько один до одного. Якщо томати захворіли гниллю, видаліть їх від здорових рослин. І головне - не травмуйте пагони, так як ранки дають відкритий доступ до грибка!

Увага! Вершинна гниль дещо відрізняється: вона виникає не від підвищеної вологості, але від нестачі кальцію. Плоди, які не встигли дозріти, уражаються темно-коричневими плямами, які згодом засихають, проте плід вже втрачає свій товарний вигляд.

Щоб запобігти недузі плодів, удобрюйте грунт речовинами і препаратами з кальцієм. Це підходить як для підготовки грунту перед посадкою, так і для обробки вже зростаючих саджанців.

кладоспоріоз

Хвороба проявляється темно-жовтими і бурими плямами на листках рослин. Виникає вона через підвищеної вологості і також носить грибковий характер.

Важливо! Кладоспоріоз небезпечний тим, що спори грибка легко переносяться по повітрю від хворих рослин до здорових. При обробці хворого томата видаляйте заражені листки дуже обережно, оскільки недуга може перескочити на здорові помідори, а спеціального хімічного засобу від кладоспоріозу немає.

Вихід із ситуації фермери пропонують у вигляді превентивних заходів, як то: стійкі до хвороби сорти томатів. При підозрі на поширення кладоспоріозу слід знизити рівень вологості в приміщенні або теплиці.

віруси

Якщо спори грибків діють локально, то віруси помідор діють на всю рослину цілком, по аналогії з людським організмом. Найпоширеніші захворювання такого плану у помідор вважаються мозаїка і томатний стрик.

Важливо! Розпізнавання вірусного або грибкового захворювання вчасно не дасть вашому врожаю загинути. Навчіться відрізняти вірус від грибка, і тоді результат у вигляді гарного врожаю не змусить себе чекати.

Мозаїка помідор - це плями на листі втечі жовтого кольору. При запущеної хвороби листя сильно згортаються.

Стрик характерний тим, що на рослинах з'являється білястий наліт, який знищує рослину зсередини, не давши йому прожити свій цикл.

При вірусному захворюванні томатів його лікуванням буде відділенням пошкодженого рослини від здорових пагонів. Звільнилася лунку і територію навколо настійно рекомендується обробити настоянкою з додаванням марганцівки.

профілактика

Краще будь-якого ефективного лікування є тільки профілактика. Перед посадкою майбутнього врожаю досвідчені садівники радять грунтовно підготувати насіння. Чим обробити насіння помідорів перед посадкою? Перш за все, рекомендується залити насіння розчином з води і солі. Після деякого часу хороші якісне насіння осідають на дні, а порожні і дрібні - спливають наверх. Надалі насіння помідор рекомендують обробляти марганцовая розчином і проростити у вологому середовищі.

Ще одним варіантом зміцнення імунітету майбутньої плантації стане загартовування насіння. При цій процедурі проростають насіння по черзі поміщають то в холод, то в теплу середу. Насіння томатів, що пройшли загартування, краще переживають різні температурні умови і менш схильні до хвороб.

Вирощування помідорів, будь то город або теплиця, непросте заняття. Воно вимагає підготовленості до можливих труднощів, обізнаності про можливі недугах рослин, уважності до умов зростання овочів. При великому бажанні і наполегливості будь-який садівник, досвідченому чи, може виростити добротний урожай свіжих томатів своїми силами. Бажаємо вам терпіння і успіхів у вирощуванні смачних помідорів!

Схожі Статті