будова бджоли

У бджоли, як і у всіх комах, немає скелета тіла. Його роль виконує складний шкірний покрив, до складу якого входить хітин.

Тіло складається, з трьох частин: голови, грудки і черевця. На голові розташовуються два опуклих складних очі, що складаються в свою чергу з декількох тисяч очей, і три простих очі, розташованих на тімені.

Органи дотику і нюху знаходяться на членистих вусиках, які розташовані у верхній частині голови. Рот має нижню і верхню губу, щелепи і хоботок. Щелепами бджоли можуть захоплювати інших комах, витягувати з вулика різні крихти, розгризати кришечки стільників. Хоботок призначений для харчування бджоли, засмоктування нектару і виконання функцій годування.

Довжина хоботка має важливе значення. Так, Гірська Кавказький - бджола має хоботок довжиною до 7 мм, тоді як наша, середньо руської, - всього 6, 2-6, 4 мм. Тому южанка, наприклад, здатна брати нектар навіть, в квітках червоної конюшини, а наші північні не можуть.

Головка бджоли вільно обертається в різні боки, майже на 180 °. Це дозволяє їй без праці вигризати кокони в вузьких осередках стільника і виконувати всі види робіт як в квітках, так і в вулику.

На грудях, що складається з чотирьох кілець, сегментів, кріпляться ніжки і крила. Бджоли мають дві пари крил і шість членистих ніжок. У черевці розташовані серце, кишечник, органи дихання, медовий зобик, органи випорожнення і жало. За рахунок складного кільцевого пристрою черевце має надзвичайну рухливість і здатність збільшувати і зменшувати свої розміри в значних межах.

У черевці розташовані восковиделяющіе дзеркальця, з яких виділяється віск, але тільки в літній період. У маток і трутнів таких дзеркалець немає.

Ніжки бджіл мають складну будову і складаються, з вертлуги, стегна, гомілки і лапки з кігтиками. За допомогою вертлуги ніжки кріпляться до грудях і - дають можливість рухатися в різні боки.

На шорсткою поверхні бджоли утримуються кігтиками, а на гладкій за рахунок подушечок-присосок.

Сила в м'язах ніжок дозволяє їм утримувати вагу, в 10-20 разів перевищує вагу бджоли. Це добре видно, коли бджоли повисають гронами. Своїми ніжками бджоли здатні чистити вусики, волоски, що покривають тіло, переносити пилок, складену у вигляді кульки, в спеціальній кошику, розташованої на задній ніжці.

Бджоли мають два крила з кожного боку. Крила прозорі і жорсткі. Жорсткість їм надається поздовжніми і поперечними жилками. При польоті крила з обох сторін складаються і утворюють суцільну пластину.

Утриманню їх в зімкнутому стані сприяють гачки і складки. Гачки розташовані на задній частині передніх крил, а складки на передній частині задніх крил.

При підйомі, опусканні і польоті бджола здатна змінювати положення крил у великих межах.

Буде цікаво! Дізнайтеся більше про посадку плодових дерев влітку в оглядовій статті від Матвія Гущина. А все про догляд за садом ми зібрали тут.

Середня швидкість польоту бджоли дорівнює 60-65 км / год, коли ж бджола летить, завантажена нектаром або пилком, її політ може бути вдвічі повільніше. Залежно від необхідності, особливо при вильоті рою, бджоли можуть подолати відстань до 20 і більше кілометрів.

При нормальному польоті зі збору пилку і нектару яку зазвичай не перевищує 3-5 км. Наукою доведено, що продуктивний політ бджоли (тобто коли бджола, взявши в квітці нектар, цілком принесла його у вулик, що не витратила на своє харчування нічого), зазвичай не перевищує 2 км.

У задній частині черевця розташоване жало. Воно складається з двох стилет, що рухаються по санчатах взад і вперед. У звичайному стані жало втягнуто в черевце.

При намір вжалити когось жало на санчатах висувається назовні, я бджола, за рахунок підгинання черевця, встромляє жало в шкіру теплокровних. У зв'язку з тим, що стилети закінчуються зазубринками, схожими на щербини гарпунів, бджола не в змозі висмикнути їх зі шкіри. В результаті чого у неї при зльоті разом з жалом відривається частина внутрішніх органів, тому покусав кого або тваринного бджола гине.

Для медичного собі подібних, тобто комах, гарпунчікі жала проривають хітинову оболонку толу комахи, проробляючи в ньому рваний отвір, з якого гарпунчікі стилетів виходять вільно і бджола не гине.

Жало, що залишилося в шкірі теплокровних, продовжує імпульсивно впроваджуватися в шкіру за рахунок м'язів, що знаходяться на самому жалі. І, якщо його не чіпати, воно протягом декількох хвилин майже повністю піде під шкіру, і тоді пухлина в цьому місці буде набагато більше, ніж при негайному його витяганні.

Отрута бджіл знаходиться в спеціальному резервуарі, куди він надходить з отруйних залоз і далі по стилет в рану. Бджолина отрута знаходить широке застосування в медицині. Про це написано і видано багато спеціальної літератури.

Для нормальної життєдіяльності бджіл, як і інших комах і тварин, необхідний корм, білки, жири, вуглеводи, а також мінеральні солі.

Білковий корм бджоли отримують з пилку рослин. Він необхідний для росту і розвитку личинок, а також для роботи восковиделітельних залоз бджоли.

Читати продовження статті →

Рекомендуємо до прочитання: сушка грибів в домашніх умовах - способи і рецепти. А все про правильне поливі саду є за адресою: //rusfermer.net/sad/plodoviy/uxod/poliv-sada.html.

Схожі Статті