Будуємо зимові теплиці своїми руками: види проектів і пристрій цілорічних конструкцій

Є місця на нашій планеті, де клімат дозволяє збирати два або навіть три врожаї на рік. Зрозуміло, сільське господарство там процвітає і виявляється набагато більш рентабельним, ніж в наших помірних широтах, де рослини встигають вирости і обдарувати нас плодами тільки раз на рік.

Але існує технологія, що дозволяє обдурити природу і змусити рослину плодоносити круглий рік, навіть взимку, заснована вона на використанні зимової теплиці, яку можна побудувати (зробити) своїми руками.

Які переваги дає зимова теплиця?

Перше - зимова теплиця, яку ви можете побудувати (зробити) своїми руками, дає можливість багаторічним південним рослинам нормально розвиватися протягом кількох років поспіль (як це видно на фото). Справа в тому, що багато хто з рослин, які у нас ростуть тільки один сезон, насправді є багаторічними. Одним з них є томат. Ця рослина може виростати до трьох метрів у висоту і плодоносити рясно, немов виноград.

Друга перевага пов'язано з першим. Це можливість вирощувати багаторічні тропічні і субтропічні рослини, які не можуть плодоносити на перший рік свого життя, як томат. Так, в теплицях вирощують банани, ананаси, лимони, ківі і так далі.

Рис.1 Бананова пальма в теплиці

Третє - можливість вирощувати одно- або дворічні рослини, збираючи урожай більше ніж один раз на рік. Наприклад, можна отримати урожай огірків або редису до новорічного столу, виростити моркву, редьку, буряк та інше. Нестачі у вітамінах і клітковини не буде протягом усього року.

При наявності достатніх площ теплиці, побудованої своїми руками, продукцію можна продавати в зимовий період часу, коли ціна на овочі та фрукти максимальна. До того ж, вирощені в Росії плоди будуть мати важливу конкурентну перевагу перед привізними: вони не встигнуть зіпсуватися і їх нема чого обробляти від гнилі (привізні овочі і фрукти часто покривають шаром парафіну).

Четверте - у такий теплиці є перевага чисто технічного характеру: це капітальна споруда є більш міцним, стійким і довговічним, ніж звичайні теплиці, парники або криті грядки. Така споруда обов'язково має фундамент і буде служити довше і рідше потребуватимуть ремонту.

Про те як робити звичайні теплиці, такі як арочні, з полікарбонату, з віконних рам, односхилі пристінні конструкції або парники, яких теж безліч: під плівку, з полікарбонату, міні-парник, з ПВХ і поліпропіленових труб, зі старих віконних рам, «метелик», «пролісок» і навіть зимовий парник ви можете прочитати в інших статтях цього розділу.

обов'язкові вимоги

Зрозуміло, конструкція зимової теплиці для вирощування овочів круглий рік своїми руками, повинна відрізнятися від конструкції теплиці звичайної, тим більше, від конструкції критої грядки або парника.

Зимова теплиця повинна обов'язково мати фундамент. Притому глибина його повинна бути більше глибини промерзання грунту в даній місцевості.

Каркас зимової теплиці повинен бути міцнішим, і складатися з більш надійних матеріалів. Особливо це стосується даху, адже взимку на неї може випадати сніг, якого накопичується часом до кількох тонн.

Рис.2 Зимова двосхила теплиця

Покривний матеріал так само може бути іншим. З тих же причин: плівка може розтягуватися і прориватися під величезною масою снігу. Особливо небезпечний для плівки лід, який утворюється в результаті танення снігу і подальшого його замерзання. Скло в цьому сенсі набагато краще і безпечніше. Так само слід врахувати, що одного шару укривного матеріалу може не вистачити: такі теплиці, як правило, двошарові. Якщо покривним матеріалом є скло, то це так само величезне навантаження на каркас.

Як самому зробити зимову теплицю теплою? Обов'язковою вимогою є і наявність в теплиці опалення. Притому, якщо теплиця має велику довжину (більше 15 метрів), швидше за все, доведеться встановлювати не одну грубку, а дві або навіть три.

І звичайно, освітлення. У зимовий період рослини будуть обов'язково відчувати брак світла, особливо в грудні, коли короткі дні накладаються на похмуру погоду. У конструкції обов'язково доведеться передбачити місце для джерел світла.

Підготовчі роботи

Підготовка до будівництва зимової (цілорічної) теплиці своїми руками включає планування, підготовку матеріалів, підготовку до монтажу опалення та облаштування фундаменту.

планування

Існує безліч варіантів проектів зимових теплиць. Вони можуть бути традиційної, чотирикутної форми на вигляді зверху, а бувають і шестикутними, можуть бути різної висоти, по-різному провітрюватися і т.д. Найпростіше взяти за основу проект чотирикутної (іноді говорять четирёхстенной) теплиці, і ось чому:

 • присадибні ділянки і городи зазвичай мають чотирикутну форму, розташувавши теплицю за формою городу, ви раціонально використовуєте місце;
 • четирёхстенная конструкція теплиці для зимового вирощування простіше. Особливо при засклінні або натягуванні плівки;
 • для обслуговування такої теплиці можна провести посередині одну-єдину стежину, уздовж якої будуть спрямовані труби для поливу і т.д. Тобто, вона простіше в експлуатації.

Шести- (восьми-, десятикутну) теплиці зазвичай мають скромні розміри і ту перевагу, що шестикутник має більш вигідне співвідношення площі і периметра, звідси менші втрати тепла, але складність конструкції та складність експлуатації, обмеження в розмірах робить такі теплиці скоріше витвором мистецтва, ніж засобом для заробляння грошей або вирощування рослин на їжу. Тому розглянемо саме чотирикутну теплицю.

Рис.3 Шестикутна теплиця

Зорієнтована вона повинна бути з півночі на південь, дах найкраще зробити двосхилим, а під коником даху встановити додаткові опори, щоб конструкція не впала під вагою снігу. Якщо каркас фабричний і теплиця в перерізі має форму арки, це ще краще - сніг буде сам сповзати.

Місце має бути рівним, грунт - піщаної. Якщо вона глиниста, потрібно зробити подушку з піску, а зверху - шар родючого чорнозему.

Провітрювання повинно здійснюватися в теплу пору року регулярно, інакше рослини загинуть від спеки. Значить, потрібно передбачити цю функцію в конструкції. По-перше, теплиця повинна мати двоє дверей в протилежних торцях, щоб виходив протяг при їх одночасному відкритті. По-друге, якщо теплиця має більше 10-ти метрів у довжину, бажано, щоб вона мала ще й вікна, що відчиняються. Вікна можуть бути в бічних стінах, стелі, поруч з дверима або над ними. Чим вікна будуть вище, тим краще.

матеріали

Тут чим міцніше, тим краще. Найкраще сталевий куточок або труби. Підійде фабричний каркас з оцинкованого заліза. Скріплювати болтами.

Гірше - брус, дошка або жердини. Дерево краще скріплювати саморізами, цвяхи часто вириває вітер, особливо коли дерево починає руйнуватися.

Чи не оцинковане залізо бажано пофарбувати, щоб воно менше іржавіло, дерево - обробити антисептиком, щоб не заводилися гриби або комахи.

пристрій фундаменту

Ця обов'язкова частина зимової теплиці повинна досягати такої глибини, де земля вже не промерзає. Фундамент може складатися з шлакоблоку або бетону. Зверху він повинен бути обов'язково заізольований водонепроникним матеріалом (толь), щоб волога не піднімалася вище.

На фундаменті повинен стояти цоколь, який вибудовується з того ж шлакоблоку або цегли. При цьому підлогу теплиці може бути нижче рівня навколишнього ґрунту, тобто, цілорічні теплиці, зроблені своїми руками, як би вкопані в землю для кращого збереження тепла.

підготовка опалення

Для великих теплиць краще опалення - водяне, як в будинку. Воно дозволить рівномірно розподілити тепло. Але це вимагає великих витрат грошей, матеріалів і праці, тому простіше буде зробити кілька звичайних буржуйок. Щоб буржуйка була ефективнішою, труба від неї не повинна йти вертикально вгору. Замість цього зробіть 5 метрів труби під малим нахилом (до 10 градусів), а потім з'єднайте з вертикальної трубою.

Будьте уважні, щоб в місцях з'єднань не було витоків диму - він згубний для рослин, оскільки має в своєму складі оксиди сірки.

Рис.4 Приклад опалення в зимовій теплиці

Так само існують інфрачервоні пальники на газу, які послужать додатковим джерелом тепла. Але їх потрібно екранувати від стелі і від рослин. Найкраще помістити таку пальник всередину великої труби, відкритої з обох сторін. Продукти згоряння природного газу для рослин майже нешкідливі, на відміну від продуктів згоряння дров і вугілля.

Будуємо теплицю крок за кроком

Як побудувати (зробити) теплицю для зимового вирощування (теплу, цілорічну або зимову) своїми руками? Отже, по порядку:

 1. Вивчити місцевість.
 2. Продумати пристрій зимової (цілорічної) теплиці - накидати попередній проект (креслення, схеми майбутньої споруди, яке ви будете робити своїми руками).
 3. Заготовити (купити) матеріали.
 4. Змінити проект, якщо це потрібно у зв'язку з відсутністю або наявністю певних матеріалів.
 5. Розмічаємо місце під теплицю і викопуємо траншею під фундамент.
 6. Робимо бетон і заливаємо в траншею (опалубка з дощок або арматура можуть застосовуватися, але не обов'язково).
 7. Гідроізоліруем вийшов фундамент руберойдом.
 8. Надбудовує цоколь з червоного або білого цегли, або того ж бетону.
 9. Збираємо каркас. Бічні стійки каркаса можуть кріпитися до цоколю різними способами, в залежності від того, які саме матеріали використовуються. Це можуть бути анкера, якщо потрібно кріпити дерево до бетону. Якщо метал кріпиться до цеглини, можна просто залишити в цоколі місця під стійки, а після того, як стійки будуть встановлені, залити їх бетоном.

  Рис.5 Каркас в процесі складання

 10. Коли каркас готовий, час подумати про опалення. Встановіть буржуйки і димові труби. У потрібних місцях каркаса необхідно зробити вихід для димової труби. Він являє собою квадрат з жерсті або фанери з отвором в центрі за розміром труби. Потрібно це, щоб гаряча труба не стикалася з покривним матеріалом, коли теплиця буде вкрита.
 11. Підготуйте місця під освітлення. Найпростіше - підвісні лампи денного світла. Для них потрібні прикріплені до каркаса гачки, на яких вони будуть висіти. Особливо ізобретательствовать з проводкою не обов'язково - можна використовувати звичайний подовжувач і розетку в найближчій електрифікованої будівництві.
 12. Вкриваємо теплицю. Під скло потрібні спеціальні пази в каркасі і замазка, щоб позбутися від щілин. Плівка прибивається за допомогою тонких рейок. Полікарбонат кріпиться за допомогою болтів або саморізів з використанням великих Термошайба. Отвори для труб повинні залишатися не вкритими (якщо натягаєте плівку одним шматком, майбутнє отвір потрібно оббити навколо дерев'яними рейками, а потім прорізати. Укривной матеріал в будь-якому випадку не повинен стосуватися труби.
 13. Встановлюємо вертикальні димарі в підготовлені місця для них.
 14. Вішаємо лампи денного світла.

Таким чином, теплиця виявляється готової до використання. Потім можна буде провести в неї крапельний полив, автоматичні системи включення / вимикання світла і т.д., але це вже не обов'язково.

Рис.6 Приклад побудови своїми руками «вкопаної» термо-теплиці

висновок

Таким чином, зимові теплиці для цілорічного вирощування, побудовані своїми руками, є більш капітальною спорудою в порівнянні з теплицями звичайними, вимагають великих витрат часу і праці, але дозволяють вирощувати екзотичні рослини навіть в суворому кліматі помірної смуги, в чому ви переконалися з описів та фото цієї статті. Це дозволять окупити витрати на їх будівництво протягом декількох років.

Схожі Статті