Буряк в кулінарії. Яка корисніше для організму - варена або сира?

Буряк - дуже звичний в середній смузі Росії і максимально корисний коренеплід. Його використовують не тільки в кулінарії - в супах, салатах, запіканках і овочевих рагу - але і для поліпшення стану здоров'я. Буряк показана для посилення перистальтики кишечника, поповнення нестачі вітамінів, в комплексі при профілактиці залізодефіцитної анемії, ожирінні і хворобах печінки, лікуванні захворювань щитовидної залози, атеросклерозі й гіпертонії.

Буряк - важливий компонент в стравах людей, які бажають скинути зайву вагу.

Якщо використання коренеплоду в кулінарії визначається значною мірою харчовими звичками, то при лікуванні або включенні буряка в дієтичний раціон часто виникає питання - яку краще використовувати, сиру або варену?

Порівняння свіжого і відвареного овоча

Буряк по хімічному складу, сира і варена, не надто відрізняються. Калорійність сирого буряка трохи менше - всього 40 Ккал замість 49 у вареній. Інші параметри при тепловій обробці також змінюються не дуже сильно. Більше про корисні і шкідливі властивості, хімічний склад та калорійність вареного буряка, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся чи можна вживати сирої коренеплід і в якій кількості.

Склад буряка сирої:

 • Білки 1.6 м
 • Жири 0.2 м
 • Вуглеводи 9.6 р
 • Харчові волокна 2.8 м

Склад буряка вареної:

 • Білки 1.7 м
 • Жири 0.2 м
 • Вуглеводи 10 м
 • Харчові волокна 2 г

Як видно з таблиці, при варінні в буряках руйнується невелику кількість харчових волокон і зовсім небагато збільшується кількість вуглеводів, що і підвищує в підсумку калорійність.

При варінні руйнується частина вітамінів, зокрема незначно зменшується вміст вітаміну С, але більшість корисних мікроелементів - йод, калій, магній, залізо, бетаїн, цинк, калій, марганець - при правильній варінні зберігаються практично в незмінному вигляді.

Єдине, що реально зменшується при температурній обробці - зміст в овочі фруктових кислот і нітратів, що дозволяє застосовувати відварну буряк в невеликих кількостях навіть при захворюваннях органів шлунково-кишкового тракту і схильності до алергії.

Протипоказання при вживанні

Незважаючи на всю користь, через наявність у складі буряка цукру, фруктових кислот і клітковини, яка важко переноситься організмом, при деяких захворюваннях вживання її небажано.

Не варто їсти сирий буряк, якщо є:

 1. нефролітіаз (камені в нирках);
 2. цукровий діабет;
 3. хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, включаючи виразку і гастрит;
 4. гіпотонія;
 5. ниркова недостатність;
 6. алергія на овоч.

Буряк у вареному вигляді втрачає велику частину дратівливих кишечник фруктових кислот, до того ж при варінні нітрати, які є основним алергеном, майже повністю переходять у відвар. Тому відварений буряк практично не є алергенним і її можна їсти при непереносимості сирого коренеплоду.

При хворобах шлунково-кишкового тракту варений буряк вживають в невеликих кількостях і з обережністю. При наявності каменів в нирках, цукровому діабеті, гіпотонії і ниркової недостатності вживання термічно обробленого овоча, як і сирого, небажано.

користь

Що корисніше для організму - сирої або варений овоч? Для різних цілей може підходити або свіжа, або відварений буряк. При дієті, якщо немає ніяких перерахованих вище захворювань, краще вживати коренеплід в свіжому вигляді, через велику кількість харчових волокон і меншою калорійністю. У сирої буряках більше вітамінів, салат або сік з неї насичує організм мікроелементами і краще очищає від токсинів. Салати з сирого буряка позбавлять організм від гнильних бактерій - через дії великої кількості різних кислот.

При правильній термічній обробці вживання вареного буряка в кількості 100-150 грам для дорослої людини практично не має протипоказань.

Розглянемо, яка корисніше для кишечника - свіжа або варений буряк? Відвареної овоч не дратує кишечник і сприяє його м'якому спорожнення, тобто лікує запори, і є хорошим сечогінним засобом.

шкода

Основну шкоду сирого буряка:

 • Містить нітрати, які можуть викликати алергію.
 • Дратує ШКТ.
 • При вживанні у великій кількості може викликати нудоту і головний біль.

Основну шкоду вареного буряка:

 • Перешкоджає повноцінному засвоєнню кальцію в організмі, через що її застосування слід обмежити людям з його нестачею.
 • Великий вміст в відварному корнеплоде цукру.
 • Досить сильний проносний ефект.

Більше про те, скільки і в якому вигляді краще їсти буряк, а також яка користь і шкоду від при її вживання для здоров'я людини, читайте тут.

Як краще вживати і коли?

Розглянемо, яку буряк і як краще їсти в різних ситуаціях. При ожирінні і захворюваннях печінки краще підійде сирий буряк, так як бетаїн, що регулює вміст жиру в організмі людини, в істотному кількості міститься в сирому овочі. Велика кількість клітковини і фруктових кислот також сприяє кращому позбавлення від зайвих кілограмів. Буряк входить до складу великого числа салатів, які є «щіткою» для кишечника, звільняючи його від патогенної мікрофлори і сприяючи виведенню токсинів.

При хворобах шлунково-кишкового тракту і схильності до підвищеного газоутворення вживання сирого буряка небажано, відварна ж не має даних протипоказань. При вагітності краще вживати буряк в вареному вигляді - вона не дратує кишечник, бореться з частими при вагітності запорами. Фолієва кислота, калій і йод прекрасно засвоюються з відвареного овоча, а кількість нітратів, не потрібних майбутній мамі, у вареній буряках зводиться до мінімуму.

При хворобах щитовидної залози і відсутності інших захворювань можна вживати буряк і у відварному, і в сирому вигляді, так як кількість йоду в правильно приготованому овоче втрачається незначно.

Дітям сирий буряк давати не рекомендується - вона може викликати здуття живота і алергічні реакції. У відварному ж вигляді потроху вводити буряк в раціон малят можна починаючи з восьми місяців.

Буряк-не тільки звичний, недорогий і цілорічний овоч. Це багатющий за своїм змістом продукт. У чому полягає користь і шкода буряків для чоловіків і жінок - читайте в наших матеріалах.

Таким чином, такий корисний коренеплід, як буряк, краще вживати термічно обробленим - у вареному вигляді. Кількість вітамінів і мікроелементів в ній практично ідентично сирому овочу, а протипоказань до вживання набагато менше.

Схожі Статті