Червона смородина: хвороби, шкідники та способи боротьби з ними

Багато садівники вважають червону смородину королевою ягід, і не дарма. Адже її плоди мають цілющі властивості і вважаються джерелом здоров'я.

Завдяки високому вмісту пектину, ягоди смородини досі застосовують в народній медицині для очищення організму від шлаків, при лікуванні захворювань шлунково-кишкового тракту, зниження розвитку різного роду запальних процесів і новоутворень.

Однак, як і будь-який садова рослина, червона смородина вимагає певного догляду і турботи. Чагарник цей є багаторічним, у висоту досягає близько 1, 5 метрів, росте і плодоносить до 25 років. Період цвітіння червоної смородини починається приблизно з другої половини травня і триває 6-12 днів.

Дозрівання ягід починається в кінці червня або середині липня, при цьому все залежить від погодних умов. Вона не дуже вимоглива до поливу, але є світлолюбна чагарником, вимагає регулярного обрізання і проріджування. Крім високої врожайності, червона смородина вважається ще й морозотривкої культурою.

Ворога треба знати в обличчя. Читай статтю «Шкідники і хвороби чорної смородини«. Дізнайся тут кращі сорти чорної смородини. Стаття про те як виростити капусту брокколі тут //rusfermer.net/ogorod/listovye-ovoshhi/vyrashhivanie-i-uhod/vyrashhivanie-bazilika-iz-semyan-metody-polucheniya-kachestvennogo-urozhaya.html.

Хвороби і шкідники червоної смородини

Для кущів порічки найбільш характерні грибкові та вірусні захворювання. Розглянемо найбільш поширені з них:

  • реверсія (махровість) смородини;
  • антракноз;
  • бокальчатая іржа;
  • септоріоз;
  • сферотека.

Реверсія смородини відноситься до вірусних захворювань і зустрічається в основному у чагарників чорної смородини, проте останнім часом спостерігалися і випадки захворювання червоної смородини. Збудник цього захворювання (бруньковий кліщ) заноситься в основному разом із зараженим посадковим матеріалом.

Ознаками хвороби є квітки з голчастими фіолетовими пелюстками, виглядають вони неприродно махровими (кучерявим). На таких кущах практично немає зав'язі. Хвороба передається від куща до куща протягом декількох років.

Антракноз - ознакою захворювання є наявність темно-бурих плям невизначених форм. У занедбаній формі відбувається засихання листя і різко знижується врожайність чагарнику.

Бокальчатая іржа - грибкове захворювання. Хворі листя частково змінюють свою природну забарвлення на помаранчевий колір, і в наслідок опадають. Плоди при цьому стають недорозвиненими.

Септоріоз - також відноситься до грибкових захворювань. Проявляє себе в першому літньому місяці - листя смородини покриваються круглими сірими плямами, що мають темно-бурого окантовку. Через деякий час на плямах проступають сліди чорних цяток (плодів грибів зі спорами). Якщо вчасно не вжити заходів по боротьбі з даним захворюванням, все листя чагарника засохнуть і опаде.

Сферотека - це захворювання охоплює відразу весь кущ, він покривається білим нальотом, який з часом набуває темно-коричневий колір. Як правило, рослина гине повністю.

Боротьба зі шкідниками та хворобами червоної смородини

Найпродуктивнішим способом боротьби з різними захворюваннями червоної смородини є вплив на чагарник фунгіцидами, отрутохімікатами і часниковими розчинами.

У важких випадках, обробка повторюється протягом усього літнього сезону. Багато садівники в своїй практиці стикаються з появою червоних плям на листках смородини. Тому далі ми розглянемо докладніше, з чим пов'язана поява цих плям, і яким чином їх можна вилікувати.

Рекомендуємо прочитати: Червона смородина. Посадка і догляд. Дізнайся як виростити капусту брокколі з розсади //rusfermer.net/ogorod/listovye-ovoshhi/vyrashhivanie-i-uhod/klyuchevye-osobennosti-vyrashhivaniya-kapusty-brokkoli.html.

На листі смородини червоні плями. Що робити?

Дуже часто за такими симптомами визначається антракноз - це поширене захворювання червоної смородини, яке викликається грибами роду Gloeosporium. Наслідками даного захворювання є:

  • зменшення приросту пагонів;
  • різке зниження цукристості;
  • значне зниження врожайності.

Ознаки антракноза: невеликі червоні плями, які з часом можуть збільшуватися в розмірах і зливатися. Плями, які з часом змінили своє забарвлення до бурого кольору, можуть вказувати на глибоку стадію хвороби.

Прогресування хвороби відбувається переважно в літній дощовий період, так як поширюється краплями дощу і комахами. Сприятливим середовищем для розвитку хвороби вважається висока вологість - 90% і температурний режим вище 22 ºС.

Імунітету до антракнозу у рослин, як правило, не існує. В якості методів лікування необхідно використовувати для обприскування до розпускання бруньок (ранньою весною): мідний купорос або нітрафен. Також застосовується: хоміцін, колоїдна сірка, 1% бордоською рідиною, фталана.

Подальше обприскування проводять після двотижневої перерви з моменту зняття врожаю. Також бажано на осінньо-зимовий період всі уражені частини рослини спалити, а грунт перекопати два рази: пізньої осені і навесні. Так як саме в землі продовжують жити спори грибів. Якщо проблема повторюється, червоних плям на наступний рік, лікування чагарнику необхідно провести повторно.

Як радикальних заходів проводять обприскування кущів окропом ранньою весною до періоду брунькування. Цей метод неодноразово перевірений на практиці багатьма садівниками і підтверджує свою ефективність при боротьбі з антракнозом. Крім антракноза червоні плями можуть бути викликані також галловой попелиць. Вона поселяється на листках чагарнику і поступово висмоктує всі його соки.

Одним з народних методів, ефективним при боротьбі з цим явищем вважається застосування розчину господарського мила. При цьому обов'язково враховуйте, що тля в основному знаходиться з тильного, нижньої сторони листа, тому обробляйте ці місця з найбільшою ретельністю. Хворі пагони, і листя обов'язково потрібно вирізати і спалити.

Згідно відгуками досвідчених садівників, допомагає в боротьбі з попелиць і процес запилення ураженого чагарнику тютюновим пилом, корицею або настоєм лушпиння цибулі. Хоча останній метод найменш ефективний. Його можна застосовувати тільки на дуже ранніх стадіях розвитку захворювання чагарнику.

А ось деякі садівники з успіхом застосовують часникові настої, якими обробляють уражені ділянки червоної смородини. У будь-якому випадку при дбайливому догляді червона смородина «відплатить» вам своєю підвищеною врожайністю і великої соковитої ягодою.

Дізнайся правила посадки цвітної капусти у відкритий грунт.

Особливості вирощування розсади пекінської капусти //rusfermer.net/ogorod/listovye-ovoshhi/vyrashhivanie-i-uhod/vyrashivanie-pekinskuyu-kapustu-na-svoem-uchastke.html.

Схожі Статті