Чи бувають літаючі таргани? Чи є у них крила взагалі? Які види вміють літати

З домашніми тарганами знаком кожна людина. Їх можна зустріти в будь-якому приміщенні, будь то звичайна квартира, офіс або готель.

При виявленні «непроханого гостя» людина нерідко відчуває дискомфорт. І це почуття цілком зрозуміло. Присутність шкідників на кухні, так чи інакше, говорить про неохайності власників житла, хоча і не завжди.

Таргани унікальні тим, що здатні пристосовуватися до будь-яких умов проживання. Існують навіть міфи про те, що вони обов'язково виживуть навіть після ядерного вибуху. Сьогодні з'ясуємо чи вміють таргани літати?

Звичайно, не всі види небажані. Є ті, які є справжньою знахідкою для любителів екзотики, є предметом пильного спостереження і прикрашають своєю присутністю живі куточки. І мало хто знає про те, що деякі дорослі особини здатні не тільки повзати. І так розберемося таргани літають чи ні.

Чи є у тарганів крила?

Найпоширенішими вважаються руді прусаки, що мешкають поруч з людиною. Хоча всього в світі налічується більше 5000 видів цих «милих» створінь. Серед них зустрічаються екземпляри різних розмірів, різних колірних відтінків, що мешкають в дикій природі і в житло людини.

Проте, всі мають одну і ту ж будову тіла: черевце, головогруди і голову.

Головогруди і черевце прикриті крилами. Отже, вони у тарганів дійсно присутні.

Більш того, їх можна побачити практично у всіх існуючих видів.

Розмір чорного таргана залежить від того, в якому середовищі він мешкає. Його довжина може досягати 3 см. Але, незважаючи на вищеописане будова тіла, він не вміє літати. Надкрила дозволяють відрізнити жіночі особини від чоловічих. У самців вони довше, ніж у самок.

Довідка! Крила виростають у цієї комахи не відразу. З яєць виводяться маленькі дитинчата: з хітиновим панциром і м'які на дотик. У період дорослішання «малюки» не раз скидають панцир, після чого у них вже виростають слабенькі, але справжні крильця.

Про ці створіння природи було придумано чимало міфів. Але більшість з них є явним перебільшенням.

 1. Літаючі таргани переважно живуть в тропіках, в дикій природі. Звичайний рудий прусак навряд чи, відчувши поруч людини, вилетить куди-небудь в кватирку. Швидше, просто побіжить ховатися, причому, з чималою швидкістю. Під час одного з експериментів дослідників доросла особина пробігла за одну секунду 22 см. А щільно складені крильця дозволяють легко протискуватися в підходящі щілини і тріщини.
 2. Одна з дуже небагатьох причин, що змушує навіть прусака піднятися в повітря (правда, ненадовго і зовсім невисоко), вважається шлюбний період.
 3. Ще одна причина, по якій дорослі особини літають - прагнення уникнути небезпеки. Наприклад, відкритого вогню. При цьому комаха просто планує з небезпечного місця.
 4. Дуже рідко, але летючі таргани використовують цю можливість, щоб швидше дістатися до джерела світла. Але роблять це лише в тому випадку, якщо поряд повністю відсутня їжа. Якщо ж є можливість знайти щось їстівне на поверхні підлоги, навряд чи вони застосують цю здатність.

здатність літати

Цікаво знати! Дізнайтеся всі способи звідки беруться вусаті в будинку? Їх життєвий цикл, куди вони зникли останнім часом з квартир? А ви знаєте чому тарганів називають Стасик, якщо цікаво, то прочитайте статтю про прізвиська цих комах.

Так чи літають таргани? Домашні точно немає. Особи, які вміють переміщатися по повітрю на довгі відстані насправді, мають відмінності в зовнішності від своїх звичайних родичів і живуть переважно в тропічному кліматі. Але є й винятки.

 1. Наприклад, з Америки до Росії та країн СНД потрапив колись Лапландский екземпляр. Прекрасний приклад того, як таргани літають. Нагадує прусака, але забарвлення у нього не рудий, а жовтий з бурим або сіруватим відтінком.

  Живе в дикій природі і в будинок потрапляє рідко, хіба що випадково може залетіти у вікно. Харчується рослинами, іноді може вжити в їжу сушену рибу.

 2. Американський тарган з крилами (Periplaneta Americana), незважаючи на назву, має африканське походження і зустрічається по всьому світу.

  Мешкає в каналізаційних трубах або в колекторних системах. Невибагливий в їжі, як і рудий прусак. Поїдає залишки харчових продуктів, папір, тканину, мило, шкіряні вироби і т.д.

  Відмінно літає завдяки міцним і добре розвиненим крил. В Америку з жарких тропічних лісів потрапив морським шляхом, на торгових кораблях, що доставляють на континент невільників, золото і всілякі товари. Незабаром поширився і в Європі, і в Росії, причому, з величезною швидкістю.

  Унікальна здатність пристосовуватися дозволяє йому переносити підвищену радіацію. Тому він дуже швидко відвик від дикої природи і оселився поруч з людиною. Доросла особина відрізняється за зовнішнім виглядом червоної або шоколадно-коричневої блискучою хітинової оболонкою і довгими лапками-члениками. Самці і самки можуть досягати в довжину 5 см.

 3. Це цікаво! Periplaneta Americana відрізняє висока рухливість і агресивність. Від укусів цього виду можуть страждати не тільки домашні тварини, а й людина, особливо під час сну. Але, тим не менше, на нього негативно діють низькі температури. По всій видимості, це пов'язано з його походженням. При 0 градусів Цельсія комаха гине.

 4. Ще один вид, який заслуговує на увагу, - Банановий тарган (Panchlora nivea). Навколишнє середовище - Еквадор. Живе в лісовій підстилці і є земляним. Активний тільки в світлий час доби. Самки мають довжину тіла до 25 см, самці - трохи менше - 22 см. Але ті й інші здатні легко переміщатися по повітрю і є всеїдними.
 5. А ось батьківщиною Megaloblatta longipennis є Латинська Америка. Megaloblatta longipennis має досить екзотичною зовнішністю і виглядає по-справжньому величезним. Це теж комаха. Причому, розмах його крил може досягати 20 см.

  Само собою, що в польоті таке створіння природи виглядає особливо переконливо. До речі, найбільший екземпляр, визнаний рекордним, був колись знайдений в Колумбії і належав японцеві Акіра Йококуре. Тіло його досягало в довжину 9, 7 см, а ширина складала 4, 45 см.

фото

Пропонуємо вашій увазі фото літаючих тарганів:

Насправді, незважаючи на те, що більшість видів цих комах сприймаються людьми як шкідників і знищуються при появі в житлових приміщеннях всіма доступними способами і хімічними засобами (порошки, крейда, пастки, гелі, аерозолі, відлякувачі), вони залишаються дуже цікавими створіннями природи і заслужено привертають до себе увагу натуралістів усього світу.

Адже виник же таке питання: чи можуть таргани літати? І таки деякі особини можуть, що підтверджується тарганами з крилами на фото вище. Більш того, існує народна прикмета, що їх поява в будинку обіцяє багатство і благополуччя його власникам. Хто знає, може бути, так воно і є.

Схожі Статті