Чи можна врятувати орхідею без коренів або листя і як це зробити, якщо немає ні того, ні іншого?

На загальну думку, орхідеї - зніжені і примхливі створення. Однак це і досить життєздатні рослина. І чим сильніше пошкоджена орхідея, тим більше її бажання жити - вмираючи, вона випускає бічні пагони, намагається цвісти. Якщо у цієї рослини пошкоджені листя і коріння, все одно є хороші шанси на її порятунок.

Можливо, на це піде багато часу, але якщо зробити правильні реанімаційні дії, квітка знову оживе. У цій статті зібрано кілька варіантів порятунку прекрасного тропічної рослини в безнадійних ситуаціях.

Наскільки коріння і листя важливі для квітки?

Важко переоцінити, наскільки важливі для квітки його коріння і листя.

Коренева система орхідеї:

 • накопичує вологу для рослини;
 • накопичує поживні речовини;
 • виробляє фотосинтез.

У природному середовищі коріння орхідеї частково знаходяться на поверхні, вони ніколи повністю не занурені в воду або грунт. Тому, якщо земля занадто висохла, не заливайте квітка водою. Потримайте коріння рослини десять хвилин у воді, не більше, а листя збризніть водою з пульверизатора.

Повноцінні зелене листя - це не тільки красивий і доглянутий зовнішній вигляд орхідеї. Це головний показник її здоров'я. Щільний, здоровий лист приймає максимальну участь в процесі фотосинтезу, а це дає орхідеї:

 • достатню кількість поживних речовин, рослина не голодує;
 • надходження необхідних корисних речовин для її здоров'я.
Увага! Як тільки у листя з'являються пошкодження, потрібно відразу ж шукати причину. Запущені проблеми можуть погубити вся рослина.

Наслідки втрати життєвих органів

Очевидно, що без таких важливих органів рослина не зможе жити і поступово загине. Загибель кореневої системи супроводжується наступними характерними ознаками:

 • зміна кольору;
 • наявність мокли, слизькі ділянок;
 • поява води при натисканні на корінь;
 • руйнування ниткоподібних коренів.

Причини, за якими рослина може з ними розлучитися

Причини, за якими орхідея втрачає листя, а її коренева система гине, можуть бути дуже різними.

 1. Неправильний полив. Через недосвідченість рослина часто заливають водою. Насправді орхідея вимагає води тільки після того, як субстрат повністю висохне. Для грамотного поливу потрібно знати розмір кореневої системи і період її активності. Добре допомагає контролювати процес висаджування орхідеї в прозору ємність з дірочками.
 2. Освітлення. В осінньо-зимовий період орхідея гостро потребує достатньому освітленні. При збої в нормальній системі освітлення порушується ріст рослини. В першу чергу в'януть і обпадають листя. Потім коренева система починає втрачати свою життєздатність.
 3. Нестерильність субстрату. Довге знаходження квітки в одному і тому ж грунті призводить до того, що в субстраті заводяться різні комахи, гриби, мікроорганізми. Деякі з них корисні, а деякі призводять до загибелі коренів і листя квітки.
 4. Інші причини. Не завжди вдається встановити причину загибелі коренів і листя орхідеї. Тоді квітка поміщають в фунгіцид, для чого беруть його в два рази менше, ніж за інструкцією. Подібна регулярна обробка зміцнить імунітет квітки.

Як реанімувати квітка в домашніх умовах?

До того як врятувати орхідею, слід оцінити розмір збитку. Для цього:

 1. обережно витягаємо рослина з ємності;
 2. прибираємо залишки субстрату з кореневої системи;
 3. промиваємо кореневище теплою водою;
 4. викладаємо на рушник, даємо висохнути на відкритому повітрі при кімнатній температурі;
 5. всі інструменти для подальшої роботи стерилізуємо, для цього їх можна прокип'ятити або обробити розчином перекису;
 6. зрізаємо все відмерлі ділянки кореневої системи;
 7. місця зрізів обробляємо порошкової корицею, або вугільної пудрою (отриманої з таблетки активованого вугілля).
Важливо! Не потрібно видаляти пожовкле листя, якщо у рослини немає коренів - це єдине джерело його живлення. Також не зрізають висохлі псевдобульби. Реанімаційні дії будуть залежати від стану квітки і того, які його частини залишилися здоровими.

Реанімація зі сплячих бруньок, якщо немає інших матеріалів

Орхідею без коренів і листя можна спробувати відростити заново, якщо зберігся цветонос. З його сплячих бруньок можна виростити дитинку.

Роблять це двома способами:

 1. помістити зрізаний цветонос в ємність з водою;
 2. розділити цветонос на частини зі сплячою брунькою по два-три сантиметри, покласти їх на вологий субстрат (мох-сфагнум).

Пропонуємо до перегляду відео про те, як реанімувати вже здавалося б мертву орхідею:

Якщо рослина з одним міцним листом або декількома млявими, але без коренів

Коли у квітки втрачена коренева система, але зберігся хоча б один лист, або кілька листів, хоч і млявих, його порятунок має впевнені шанси. Для вкорінення орхідею поміщають:

 • в закриту систему;
 • в тепличку на вологий субстрат;
 • закріплюють в посудині над водою.

Нові корінці повинні відрости з нижньої частини стебла. Як тільки це сталося, почне розвиватися вегетативна частина.

Пропонуємо до перегляду відео про те, як наростити кореневу систему орхідеї в каменях:

Якщо відвалилася вся верхня покривна частина

Якщо у квітки збереглася коренева система, але повністю або частково втрачені листя, його радять висадити в свіжий грунт і продовжити звичайний догляд. Полив слід замінити на сбризгіванія субстрату. Після того, як коренева система дасть зростання, з точки росту утворюються нові листя.

Чи можна відновити без точки зростання?

Якщо від квітки залишилася тільки нижня частина стебла з кореневою шийкою і невелика частина кореневища, він поміщається в свіжий грунт. Доглядати за ним слід у звичайному режимі. Виключаються обприскування, поливи значно скорочуються. При такому режимі з сплячих бруньок на поверхні стебла з'являються бічні пагони. Це дітки орхідеї.

Реанімація в тепличних умовах дозволяє створити для орхідеї комфортне середовище, схожу на її звичайне середовище проживання. У теплиці постійно підтримується температура + 24-28 ° С, рівень вологості повинен бути 80-90%. На дно кладуть керамзит, мох або відповідний субстрат. Обов'язково ємність провітрюється, восени і взимку забезпечується 10-12 годинний світловий день.

Порада. Тепличку можна зробити з пустого акваріума, великий пластикового бутля, пакета, перевернутого контейнера.

Пропонуємо до перегляду відео про те, як відновити орхідею без точки зростання:

Коли порятунок марно?

Те, що володіє особливою життєстійкістю, це тропічна рослина здатне вижити, залишившись і без коренів, і без листя, за умови, що буде збережена її серцевина. Самий життєво важливий орган - у моноподіальних орхідей це стебло, у сімподіальних це ризому, майже не видно, і захований серед щільно зростаючих листя і бульб. Але без цього «серця» реанімувати орхідею буде вже не можна.

період відновлення

Швидкий ефект від реанімаційних процедур навряд чи можливий. Відновлюється орхідея дуже довго, від трьох місяців до року. Одужання квітки краще проходить в теплу пору року, взимку на це потрібно набагато більше часу.

Коли рослина тільки дало нові корінці, воно не вимагає підживлення. Також на якийсь час не потрібно і рясного поливу - грунт краще тримати в трохи підсушене стані.

Здоров'я і повноцінний розвиток улюбленої орхідеї цілком залежить від вас. Необхідно створити для квітки хороші умови, забезпечити правильний догляд і регулярно проводити візуальний огляд. Якщо орхідея захворіла або ушкодилася, не турбуйтеся - це життєлюбне рослина, і при правильних діях обов'язково відновиться. Головне, знати, як ви можете допомогти своїй улюблениці.

Схожі Статті