Чим харчуються мурахи в природі?

Мурахи не визнають самотності і живуть колоніями. Житло їх, як правило, являє собою підземне гніздо з безліччю камер, з'єднаних між собою ходами. Над підземним житлом ці комахи-трудяги зводять замок (мурашина купка), де ростять своє потомство.

Хорошим будинком для мурах можуть стати і трухляве дерево, і пень, які комахи швидко обладнають для зручного і комфортного поселення.

Члени мурашиних колоній

Мешканці мурашника діляться на 4 групи:

 1. Самки (матки) - засновниці будь-якого мурашиного будинку, їх функція відкладати яйця. У колонії присутній тільки одна самка-цариця, яку мурахи ретельно оберігають, годують і плекають.
 2. Самці. Гинуть через деякий час після спарювання (основна їх функція).
 3. Робочі мурахи (фуражири). В їх обов'язки входить турбота про всіх особин сім'ї, доставка їжі і захист мурашника від зазіхань ворогів.
 4. Личинки. Майбутнє потомство. Личинки діляться на 2 види: здатні харчуватися самостійно і потребують у вигодовуванні. Останній вид переважає, дорослі мурахи годують таких личинок напівперевареною їжею зі свого власного стравоходу.

Все це численне сімейство потребує величезних кількостях їжі. Чим же харчуються мурахи?

ротовий апарат

Ротовий апарат у цих комах «гризе». У складі рота знаходяться:

 • губа верхня (лабрум);
 • гублячи нижня (лабіум);
 • жвали (щелепи).

Залежно від виду верхні щелепи (мандібули) і нижні (максілли) можуть бути: великими і маленькими, тупими і дуже гострими, з зубцями і просто гладкими, змикаються і перекриваються. Жвали мають можливість самостійно працювати і при закритому роті.

Нижня губа має язичок, який є органом смаку, і який використовується мурахами ще й для чистки свого тіла.

їжа

Мурахи - всеїдні комахи. Раціон їх залежить від виду і місця проживання.

У теплу пору року постачання продовольства здійснюється робочими мурахами щодня. В холоду все відбувається інакше: багато видів сімейства мурашині не впадають в сплячку, в зв'язку з чим восени забивають своє житло продуктами до відмови, це дозволяє їм спокійно пережити холодну пору року.

ДОВІДКА! Мурахи люблять тягнути в свій будинок абсолютно все, що потрапляє їм на шляху. І лише потім їжа розподіляється між мешканцями мурашника. Кожному - за смаком.

Розподіл йде наступним чином:

 • личинки. Харчуються білковою їжею: останками дрібних комах, яйцями різних шкідників. Якщо мова йде про домашніх (фараонових) мурах, то личинкам часто перепадають продукти зі столу господарів будинку (м'ясо, яйця, сир, сир), часом здобиччю мурах стають домашні таргани-прусаки, яких також із задоволенням їсть підростаюче покоління;
 • робочі мурахи. Для підтримки сил їм потрібна вуглеводна їжа, яка живильна, багата енергією і добре засвоюється. Це: м'якоть плодів і ягід, насіння, горіхи, коріння і соки рослин. Поселившись в будинках, вони з задоволенням поїдають цукор, мед. Улюбленими ласощами мурах є медяна роса (сік рослин, який вони виділяють, при різких перепадах температур) і падь (цукрове молоко попелиці);
 • матка. Основа її раціону - білок. У багатьох видів їжу, призначену для матки, пережовують робочі мурахи і поставляють її своєю цариці в зручному для вживання вигляді.

ДОВІДКА! У рудих лісових мурах падь і роса складають майже 60% від усього раціону. Вони трепетно ​​охороняють тлю (дійну корову), розводять її на молодих пагонах дерев, а на зиму забирають з собою в мурашники.

Харчуються мурахи часто, кілька разів на день.

Їжа мурах в залежності від їх виду

Існують види мурашок-гурманів, які вважають за краще 1-2 постійних продукту різноманітному раціону:

 • мураха-листоріз. Комахи цього виду збирають в своє житло листя дерев, ретельно пережовують їх в кашу і складають у спеціальні камери. У теплій листовій масі йде швидкий розвиток грибів, якими і харчуються листорізи. Самі листові пластини занадто грубі для їх ніжних шлунків і не годяться для вживання;
 • центромірмекси. Харчуються виключно термітами;
 • Дракули. Ці мурахи смокчуть сік власних личинок, причому останні від цього не сильно страждають. Дорослі комахи займаються ловом великих комах: павуків, стоніг, але самі їх не їдять, а годують підростаюче покоління;
 • мурахи-женці. Харчуються насінням висохлих рослин. Їжа ця не надто легкотравна, тому комахи перемелюють її своїми міцними щелепами в кашку;
 • мурахи-деревоточці. Джерелом вуглеводу для цього виду є деревна смола, яка виділяється в місцях пошкоджень кори;
 • понеріни. Це ціле підродина. Кожен з видів якого живиться конкретним комах-шкідником. Їх по праву називають санітарами лісу.

Мурахи - унікальні істоти. Невтомні роботяги, вони приносять чималу користь лісах, щоб розм'якшити ґрунт і знищуючи комах-паразитів. Правда, людям мурахи частенько доставляють чимало серйозних проблем, об'їдаючи розсаду, листя і дозрілі коренеплоди на дачних ділянках або запаси продуктів в будинках.

фото

Схожі Статті