Чим же харчується полівка в степу, лісі, тайзі і на лузі? Чи є польова миша всеїдною?

Миша польова (лат. Apodemus agrarius) - невеликий гризун, відноситься до роду польових мишей.

Звірятко невеликий за розміром (10-12 см.), Окрас його шубки - темно-бурий з характерною чорною або темно-коричневою смугою вздовж хребта.

Хвіст польової миші короткий, набагато коротше довжини тулуба.

Зона проживання досить обширна - Центральна і Східна Європа, південь Західного Сибіру, Примор'ї. У великих кількостях полівки можна зустріти на узліссях лісу, в степу, в тайгових лісах.

раціон

Раціон польових мишей досить різноманітний і змінюється в залежності від «місця проживання».

Звірятко харчується дуже активно і може з'їсти за добу стільки їжі, скільки важить сам.
 • В степу. Полівка зазвичай харчується травами і корінням рослин, личинками комах, злаковими;
 • На лузі. Польова миша вживає в їжу соковиті стебла і цибулини рослин, насіння трав, різні ягоди, невеликих комах;
 • У лісі. Польових мишей нерідко можна зустріти на лісових галявинах, вони з великою охотою поїдають кору дерев, зелене листя, нирки, молоді пагони чагарників, гриби, горіхи і ягоди;
 • У тайзі. Польова миша, що живе в сибірських лісах, трохи відрізняється забарвленням, хутро її має рудуватий відтінок. У тайзі полівки є чим поласувати: ягоди брусниці, журавлини, горіхи різні дрібні комахи, шишки, нирки і листя дерев.

Чи є полівка всеїдною?

В основному раціон полівок складається з рослинної їжі, але вони також не гребують дрібними комахами, личинками, поїдаючи їх у великій кількості (особливо в весняно-літній період).

У зимові холоди польові миші часто спрямовуються ближче до тепла і атакують житлові будинки, склади, у великій кількості селяться в скиртах хліба.

Обравши місцем зимівлі будинок, полівки не доводиться вибирати, чим харчуватися, тому поїдає вона все, що вдається поцупити: сир, ковбасу, сало.

Шкода від польових мишей

Польова миша дуже плодовита. Століття полівки короткий, всього 1, 5-2 роки, потомство вона може призвести вже у віці 2-х місяців.

Розмножуються звірки по 3-4 рази на рік, в кожному посліді по 4-8 мишенят. Нескладно підрахувати, що за короткий життєвий відрізок польові миші здатні збільшити своє сімейство до неймовірних розмірів.

Полчища полівок здійснюють набіги на поля, сади, городи, і гризуть все, що потрапляє їм на шляху.

Зуби полівок мають здатність рости протягом всього життя, тому їх необхідно сточувати, інакше вони можуть вирости до значних розмірів.

Людині миші доставляють чимало неприємностей.

Якщо польові миші завелися в будинку, необхідно позбутися якнайшвидше від непрошених гостей, так як завдяки міцним зубам і постійної потреби їх сточувати полівки можуть прогризти що завгодно, навіть товсту дошку підлоги.

Якщо польові миші завелися в саду, в цьому теж мало хорошого, так як їх улюбленими ласощами є кора, ягідні чагарники, молоді пагони плодових дерев.

А вже якщо проникли в льох, то від запасів на зиму (картоплі, моркви) може не залишитися і сліду.

Але головна небезпека для людини від цих зовні милих і нешкідливих звірків полягає в тому, що польові миші є носієм різних інфекційних захворювань.

ВАЖЛИВО! Польова миша (не плутати з звичайної домашньої мишею сірого кольору) є рознощиком таких серйозних інфекційних захворювань як туляремія і геморагічна лихоманки, при розвитку і ускладнення яких можливий смертельний результат.

Харчування в різні пори року

  Харчування полівок різноманітно і залежить від пори року.

 • Зима. Польові миші не впадають в сплячку, і харчуються взимку так само активно, як і в теплу пору року.

  У дикій природі запаси їжі взимку дуже мізерні, тому полівки в пошуках їжі спрямовуються в житлові будинки, сінник, зерносховища, льохи.

  Вони поїдають з великим задоволенням зерно, коренеплоди, солому чим завдають великої шкоди господарствам;

 • Весна, літо. У теплу пору року особливих проблем з їжею у полівок немає, вони поїдають соковиті стебла рослин, коріння, ягоди, листя.

  У великих кількостях мешкають на полях, знищуючи насіння і молоді сходи зернових, буряків, моркви, завдаючи відчутної шкоди сільському і фермерському господарствам;

 • Осінь. Також сприятливий час року для польових мишей. Йде збір врожаю, і на полях є чим поживитися, так як після збирання на полі залишається чимало зерна.

  Вже скошено сіно, а стоги - одне з улюблених місць поселення полівок, там і тепло, і багато смачної трави.Созрел соняшник, від його смачного насіння польові миші теж не відмовляться ніколи.

  В городах і садах дозрів урожай - можна поживитися стиглими фруктами і коренеплодами;

Чи роблять вони запаси на зиму?

Нори польових мишей досить прості, в рідкісних випадках можуть мати кілька виходів. Глибина нори невелика. Іноді польові миші роблять трав'яні гнізда округлої форми на поверхні і проживають в них.

У норах полівки поруч з гніздовий камерою влаштовують комори, що дозволяє їм не голодувати в зимовий час.

Комори польових мишей зазвичай заповнені горіхами, жолудями, насінням і зерновими.

Запасів зазвичай не вистачає на весь період холодів, та й нори часто можуть знищити великі лісові звірі, тоді полівки спрямовуються до людей в пошуках їжі.

Яку користь вони приносять?

Після всіх перерахованих вище неприємностей від польових мишей питання про їхню користь може здатися смішним.

Проте, полівки приносять відчутну користь, будучи важливою ланкою в ланцюзі харчування.

Без них багато тварин: лисиці, куниці, сови, кішки залишилися б без їжі. Крім того, знищуючи значну частину мишачої армії, ці тварини зберігають багатьох корисних комах, рослин, а також значну частину врожаїв на полях і в садах.

У природі не буває нічого зайвого, так і у випадку з польовою мишею. Чимало від неї шкоди, але є і відчутна користь.

І все-таки, незважаючи на крихітний розмір і нешкідливий вид., Це звірята, з якими варто рахуватися і краще не допускати їх близько до своїх домівок.

фото

Знайомтеся з полівкою на нашій фото галереї:

Так само читайте на нашому сайті про підвидах полівки: полівка-економка, сіра полівка, руда полівка.

Схожі Статті