Чому листя орхідеї втратили тургор і зморщується? Як повернути рослині здоровий вигляд?

Орхідеї - одні з найкрасивіших квітів, які радують своїх господарів тривалим цвітінням і щільними зеленим листям.

Однак іноді листя починає в'янути і морщиться. Якщо не звертати уваги на цю проблему, можна втратити улюблена рослина.

У чому ж причина такого стану рослини і що робити в цьому випадку, розповімо далі. Це допоможе зберегти прекрасну квітку і далі насолоджуватися його красою.

Що це за явище?

У науці тургором називають гідростатичний тиск в клітинах рослини. Саме слово «тургор» з латини перекладається як «бути наповненим, набряклим». Вода, яка проникає через мембрану в клітину, робить її пружною і перешкоджає її здавлення.

Увага! Тургор є одним з важливих показників здоров'я будь-якої рослини, який характеризує стан кореневої системи і здатності поглинати воду. Тургор робить рослина стійким, допомагає тримати форму, не дає стелитися по поверхні.

Як за зовнішнім виглядом визначити, що листя втрачає пружність?

Коли рослина починає втрачати свій тургор його зовнішній вигляд починає поступово змінюватися. Листя починають міняти свій відтінок, стають м'якими, зморщеними, в'януть або навіть засихають. В першу чергу подібні симптоми можна побачити на нижніх листках, в той час як верхні продовжують поглинати корисні речовини з нижніх.

У чому причини того, що листочки зморщилися?

Щоб почати рятувати орхідею, в першу чергу необхідно визначити причини, за якими листя втратили тургор і зморщується. Їх може бути кілька.

 1. Перегрів кореневої системи, який може виникати через дуже близьке розташування горщика до опалювальних приладів або постійного потрапляння прямих сонячних кращою на квітку. В результаті перегріву коренів перестає вистачати вологи, що і призводить до млявості рослини.
 2. Ще одна причина втрати тургору - занадто щільний грунт, через якого коріння не вистачає свіжого повітря. Саме тому досвідчені садівники рекомендують пересаджувати рослину кожні 2-3 роки, щоб запобігти злежуванню і ущільнення грунту.
 3. Недолік вологи. Вологість повітря в кімнаті і в горщику орхідея завжди повинна залишатися приблизно на однаковому рівні. Крім цього якщо листя не протирати вологою губкою, то на них буде збиратися пил, буде порушуватися фотосинтез. В результаті верхній шар листя починає підсихати, а потім поступово морщитися.
 4. Підвищена вологість. Надмірний полив також не кращим чином позначається на тургоре орхідеї. Якщо грунт буде постійно мокрим, то це може привести до загнивання кореня, що призводить до в'янення листя.
 5. Надлишок мінеральних речовин. Підживлення потрібна орхідей для відрощування коренів, відновлення сил після цвітіння або ж для адаптації до нових умов. Найчастіше добрива вносять разом з поливом, однак іноді з кількістю поживних речовин можна переборщити. Добрива, як сіль починають відкладатися в субстраті, на коренях рослини і стінках горщика, що призводить до травм і навіть опіків рослини.
 6. Захворювання. Якщо листя орхідеї почали не тільки морщитися і в'янути, але них ще також з'явилися темні, світлі плями, штрихи або смуги, це говорить про різні захворювання. Найнебезпечнішими є вірусні хвороби, що призводять до загибелі рослини.

Як відновити зелень і повернути їй пружність?

Помітивши втрату тургору необхідно приступити до реабілітаційних заходів.

 1. В першу чергу необхідно провести ретельний огляд рослини на наявність захворювань. Якщо будь-яка хвороба проявилася, то потрібно приступати до лікування.
 2. Якщо ж при огляді виявилося, що захворювань немає, необхідно згадати, коли рослина останній раз поливали, обприскували і підгодовували. Буває, що рослині просто не вистачає води або корисних мінералів. В такому випадку необхідно переставити горщик подалі від джерела тепла, і організувати графік поливу.
 3. Полив і підживлення проводяться за графіком, але рослина все ж втрачає тургор? У такому випадку варто провести огляд коренів орхідеї, які можуть підгнивати через тісного горщика або занадто щільного грунту. У такому випадку потрібно дістати рослину і обрізати згнилі корені.

  Після цього зрізи обробляються активованим вугіллям, а грунт замінюється.

  Якщо коріння дуже постраждали можна використовувати препарати, які стимулюють їх зростання. Листочки можна протирати бурштинової кислотою, а при сильному пересиханні її додають в воду для поливу.

Догляд за рослиною під час хвороби і після

Залежно від причин, за якими орхідея втратила тургор, визначається і догляд за нею.

 • У разі нестачі води, буде досить поливати рослину з додаванням бурштинової кислоти і дотримуватися всі необхідні умови навколишнього середовища.
 • Якщо коренева система почала гнити, то орхідею пересаджують і поливають в меншій кількості.
 • При захворюваннях - визначити хворобу і вилікувати орхідею.

Доглядаючи за рослиною після відновлення потрібно, дотримуючись деякі правила:

 1. Дізнатися режим поливу для того чи іншого сорту орхідеї.
 2. Використовувати для поливу м'яку, талу воду.
 3. Після цвітіння і взимку полив зменшити.
 4. Раз на місяць удобрювати спеціальними підгодівлею.
 5. Стежити за умовами навколишнього середовища.

Що робити для попередження недуги?

Щоб запобігти повторному сморщивание і в'янення листя рослини, необхідно:

 1. стежити за режимом поливу;
 2. не заливати рослина;
 3. вчасно проводити профілактику захворювань і удобрювати.

Якщо все робити правильно, листя квітки будуть залишатися гладкими і пружними.

Запобігти втраті тургору орхідеї можна тільки правильно доглядаючи за нею. Якщо ж все-таки рослина почало втрачати свій привабливий зовнішній вигляд, потрібно відразу вдатися до реабілітаційних заходів, що допоможе швидко відновити орхідею.

Схожі Статті