Чому у орхідеї відвалилися все листя, квіти і пропадають коріння? Що робити, як врятувати рослина?

Орхідеї - це одні з найкрасивіших домашніх рослин, які люблять все господині, адже ця квітка зовсім не схожий на інші домашні квіти.

При правильному догляді вони будуть довго радувати вас своїм прекрасним цвітінням. Але іноді у них можуть опадати листя. У статті детально розглянуті всі причини цього, що дозволить не допускати такі помилки.

Важливість зелені у квітки

Для епіфітних рослин, до яких і належить орхідея, листя грають одну з першорядних ролей. З їх допомогою квітка підтримує водний баланс і отримує поживні речовини, а також листя беруть участь у фотосинтезі.

Що таке її опадання, що цьому передує?

Опаданням листя називають процес скидання рослиною листя, який може бути як природним, так і викликаним зовнішніми факторами.

Зверніть увагу: найчастіше перед опаданням листя можна помітити, що вони пожовкли або потемніли в районі підстави. Якщо ви помітили подібне на вашій орхідеї, не ігноруйте цей симптом.

Дуже важливо на ранньому етапі побачити проблеми, коли ситуацію ще можна змінити. Щоб не допускати такого, краще періодично оглядати листя. Вони не повинні бути шорсткими (у здорової орхідеї листя ідеально гладкі). Шорсткість листя означає, що вже пішли руйнівні процеси і потрібно негайно вживати заходів, інакше рослина загине.

Природний процес і захворювання

Якщо у орхідеї незначно жовтіють нижні листки, то не варто панікувати. Одиничне опадання - це всього лише фізіологічний природний процес, який проходить вся органічна. Таке природне опадання не несе ніяких наслідків і абсолютно безпечно для квітки.

Після скидання старих виростуть нові. Неприродне опадання, як правило, буває масовим і відбувається через вплив зовнішніх факторів. Таке опадання вже небезпечно для життя орхідеї. У такому випадку потрібно негайно визначити причину і викорінити її.

Чому буває неприродне опадання?

 • Недолік вологи. Якщо страждають нижні листки, а решта листя жовтіє біля основи, то причина в нестачі вологи. Иссушение землі перешкоджає надходженню води і поживних речовин в рослину.
 • Неправильний полив. Класичний полив рослин не підходить для орхідеї. Вода швидко проходить через пухкий грунт, в якій росте орхідея, і опускається на дно. Через неправильне поливу утворюється нестача води і орхідея забирає вологу з найбільш дорослих листя, що призводить до їх відмирання. Для правильного поливу цієї квітки необхідно повністю занурити горщик у воду і залишити так на деякий час.
 • Частий полив. Якщо часто поливати орхідею, це призведе до надлишку вологи. В результаті цього почнуть загнивати корені, а листя жовтіти. Придивіться до свого рослині. Якщо ви бачите мокрі плями, які утворюються на листках перед конфігурацією забарвлення, значить, ви переливає рослина.
 • Функціональний хлороз. При цьому захворюванні спочатку жовтіють найстаріші листя біля основи, пізніше це переходить і на інші. Воно розвивається, якщо використовувати занадто жорстку воду для поливу. Таким чином, грунт засаливается і більше не засвоює залізо.
 • Дефіцит світла. Листя орхідеї бліднуть: спочатку стають зеленими, потім жовтими, при цьому неприродно витягаючи, як би прагнучи до сонця. У такому випадку потрібно просто поставити квітка в більш сонячне місце.
 • Опіки від сонця. На листках утворюються жовті плями, які можуть збільшуватися і з'єднуватися. При великій поверхні ураження орхідея гине. Якщо ви помітили таке у свого квітки, приберіть його від прямих сонячних променів.
 • Недолік калію. При цьому у орхідеї першими починають жовтіти нижнє листя, тому що орхідея почне забирати з них калійні добрива. Для здоров'я рослини потрібно вносити періодично калійні добрива.
 • Надлишки кальцію. Якщо ви помітили, що пожовтіли краю листя, то обмежте надходження кальцію в квітка.
 • Фузаріозна гниль. Зовнішні прояви: пожовтіння всього листя і закручування їх по краях. Це захворювання розвивається при постійному надлишку води. Якщо це не усунути, рослина почне гнити і загине.
 • Бактеріальна плямистість. Тканини листя жовтіє, потім темніють і розм'якшуються. Спостерігаються виразки, з яких виділяється вода.
 • Кореневі кліщі. Орхідея реагує пожовтінням листя на них, також пошкоджуються корінці.
 • Белокрилка. Вона залишає цукристі виділення, які погано впливають на рослину. Листя спочатку жовтіють, а потім відмирають.
 • Стрес. При стресі у орхідеї відвалюються листя. Це може бути викликано різкою зміною її місця, освітлення і т.д.
 • Тісний горщик. Листя жовтіють, оскільки корінці стискаються, а надходження поживних речовин порушується.

Які частини рослини ще страждають?

При опадання листя загрозу схильне все рослина. Його здоров'я прямо пов'язане з процесом фотосинтезу, який відбувається за допомогою листя, тому не допускайте їх опадання і стежте за здоров'ям.

Можливі наслідки

Якщо вчасно не знайти причину опадання листя і не усунути її, то рослина загине. В такому випадку, можна тільки або реанімувати залишки, або викинути їх.

Відвалюються тільки листя

Якщо відвалилися тільки листя, то необхідно:

 1. Виявити причину.
 2. Змінити догляд за рослиною на більш правильний, при необхідності поміняти його розташування.
 3. Усунути причину, в подальшому правильно поливати і доглядати.

Відвалюються також квіти, але коріння ще живі

Якщо опали не тільки листя, але і квіти, то потрібно:

 1. Знайти причину.
 2. Перевірити чи не знаходиться квітка у батареї або у протягу.
 3. Усунути причину.

Коріння також пропадають

Коріння, які вже згнили, слід видалити, рослина пересадити в інший грунт. Реанімувати рослина, поки коріння ще живі:

 1. Решта коріння залишити в теплій воді на 10 хвилин.
 2. Витягнути з води коріння і дочекатися, коли вони повністю висохнуть природним шляхом.
 3. Видалити згнилі ділянки.
 4. Місця зрізів обробити меленою корицею.
 5. Квітка помістити в теплицю. Дно горщика вистилати мохом і керамзитом, орхідею висадити зверху.
 6. Підтримувати температуру не вище 33 градусів Цельсія.

Листя спочатку жовтіють

Перед обпаданням листя може пожовтіти.

 1. Виявити причину, від чого жовтіють листя.
 2. Переглянути режим поливу.
 3. Використовувати для поливу м'яку воду.
 4. Пересадити.
 5. Доглядати надалі, використовуючи всі нові знання.

Що робити, якщо рослина втратило всієї зелені?

 1. Вирізати всі гнилі ділянки, щоб процес не пішов далі.
 2. Зрізи присипати меленою корицею.
 3. Помістити рослину в розчин фунгіциду.
 4. Залишити орхідею в добре освітленому, сухому і теплому місці, залишити на тиждень, іноді оглядаючи. Гнилі ділянки вирізати.
 5. Рослина посадити в добрий грунт і доглядати надалі правильно.

Профілактика: яким повинен бути догляд в домашніх умовах?

Якщо вам вдалося виявити причину і зберегти рослину, то дотримуйтесь профілактику:

 • Тільки правильний полив.
 • Раз на місяць обробка розчином мідного купоросу.
 • Надходження свіжого повітря.

Орхідея - примхлива рослина. Дотримуйтесь правил догляду і не ігноруйте симптоми хвороби. Тільки тоді вона буде завжди здорова і радувати вас своїм цвітінням.

Схожі Статті