Чому з'явилися плями на листі, коренях і квітах орхідеї? Лікування і профілактика

Орхідей існує неймовірна кількість - більше 25 тисяч видів. Розкішний квітка часто дарують на свята або купують самостійно - в надії, що орхідея буде радувати цвітінням довгі місяці.

Але без уваги примхливий квітка втрачає привабливість і швидко гине, так як орхідея схильна до великої кількості захворювань. Зовнішнім проявом хвороби часто служать плями на листі різного кольору, форми і види.

Цятки на листках

Плями, виявлені на примхливої ​​красуні, можуть мати різний колір, бути як сухими, з бархатистими краями, так і вологими. При деяких захворюваннях листя покриваються липкими або навіть пухнастими крапками.

Чому це відбувається?

Причин освіти подібних дефектів на листках багато - від фітофторозу до нестачі або надлишку вологи і поживних речовин. Найчастіше поява точок і некрасивих слідів свідчить про поразку квітки бактеріальною інфекцією або грибком.

Як виглядають і що з ними робити: фото та особливості лікування

За кольором і формою плям можна визначити, які проблеми у квітки, чи можна вирішити їх зміною догляду або буде потрібно серйозне лікування.

чорні

Найчастіша проблема орхідей - поява на листках чорних крапок, які з часом розростаються і перетворюються в видимі плями.

 • В основному подібна проблема говорить про те, що у квітки розвивається фітофтороз - одне з найнебезпечніших захворювань у орхідей.

  Розпізнати саме це захворювання легко - на початку розвитку цятки мають фіолетовий відтінок, а потім чорніють. Як тільки з'явилися перші точки - необхідно вжити термінових заходів, інакше за пару місяців квітка загине. Найчастіше з'являється захворювання через рясний, надмірного поливу - як тільки полив скорочують, захворювання припиняє розвиток.

 • З'являються чорні вади на листках також при грибковому ураженні рослини. При цьому в перший час пошкодження нагадують сонячний опік, але потім збільшуються, грибок ушкоджує не тільки листя, але і кореневу систему, і рослина гине.

  Якщо грибок тільки почав розвиток - необхідно:

  1. Два рази на день протирати листя дуже слабким розчином натуральної харчової соди (чайна ложка на половину літра трохи теплої води). Лужне середовище знищить грибок. Полив під час лікування необхідно скоротити до мінімуму, обприскування тимчасово виключити.
  2. Також грунт необхідно зволожити, додавши у воду Фітоспорін - 1 м на 2 л. трохи теплої води.

білі

Якщо листочки квітки вкрилися пухнастим нальотом білого кольору - це грибок, який називають Борошнистою росою. У міру розвитку захворювання листя починає жовтіти, потім відмирають.

З'являється патоген через дуже високої вологості в приміщенні, недостатню вентиляцію і високої температури.

Що потрібно зробити на початку розвитку захворювання:

 1. Зменшити полив і обприскування.
 2. Протирати місця ураження слабким розчином соди, розчином Фітоспорін або фундазолом.
 3. Присипати грунт потовчений активованим вугіллям.

Найчастіше цих заходів достатньо, щоб рослина оговталося, а хвороба відступила. Під час лікування рослина необхідно ізолювати від інших домашніх квітів, щоб захворювання не перекинулося на них. Хворий орхідеї потрібно забезпечити світле, але без прямих сонячних променів місце з хорошим доступом свіжого повітря.

коричневі

Сухі коричневі плями на краях листя говорять про те, що в приміщенні дуже висока вологість. Плями з країв поступово поширюються на весь лист, листочки темніють і відмирають. При перенесенні орхідеї в більш відповідне приміщення проблема зникає за пару тижнів.

Довідка. Найбільш поширена і серйозна причина поширення по квітці коричневих точок - бактеріальна (коричнева) гниль.

Хвороба часто починається з коренів, і якщо проходить непоміченою - перекидається на листя. На початку розвитку хвороби точки дрібні, потім збільшуються і покривають весь листок.

Що робити в такому випадку:

 1. Усі пошкоджені частини листя обрізати ножицями, змоченими в розчині соди.
 2. Зріз обробити фунгіцидом.
 3. Грунт обприскати розчином Фітоспорін і присипати товченим вугіллям.

Надалі відрегулювати полив - не заливати орхідею і не допускати застою води в коренях і підставах листя, так як спільно з гарячим повітрям в приміщенні це створює сприятливе середовище для розвитку гнилі.

Мокрі

Дуже часто краю плям - коричневих або чорних - стають мокрими або слизькими.
 • Практично гарантовано це говорить про активну фазу розвитку грибкової або бактеріальної інфекції.

  Для профілактики розвитку захворювання пошкоджені листя або їх ділянки зрізують гострим продезинфікованим ножем або ножицями, краю припудривают потовчений вугіллям.

 • Мокрі світлі (білі) цятки з більш яскравими точками всередині, з темним обідком по краях кажуть про опіку - сонячному або тепловому.

  Такі пошкодження виникають або при прямому впливі сонця, або коли квітка коштує близько до батареї і під час опалювального сезону листя стикаються з гарячою поверхнею.

  У цьому випадку варто перенести квітка в більш відповідне місце і просто видалити пошкоджені листя - для додання орхідеї декоративного виду.

профілактика появи

Появи грибкових або бактеріальних інфекцій можна уникнути - для цього орхідей потрібно створити хороші умови для зростання і цвітіння. Здорові, міцні рослини здатні чинити опір хвороби і ризик зараження різко знижується.

Рослині потрібно:

 • гарне, але не надмірне освітлення;
 • регулярні обприскування;
 • підгодівлі.

Які умови необхідно дотримуватися, щоб орхідея була здоровою і цвіла?

 1. Освітлення. Орхідеї - світлолюбні рослини, створити в квартирі ідеальні умови для зростання і цвітіння непросто. Рослині потрібно сонячне світло - інакше квітів не буде. Але при впливі прямих сонячних променів на листках з'являються опіки, пошкодження і збільшується ризик ураження інфекцією. Тому ідеально - забезпечити квітці рівне розсіяне освітлення (наприклад, через легкий тюль) протягом дня, а в полудень улітку вішати більш щільну завісу.
 2. Вологість повинна бути строго в межах 60-70%. Якщо повітря дуже сухий - тобто вологість довгий час менше 50% - падають захисні сили квітки, листочки підсихають, стають слабкими. При високій вологості (вище 80%) зростає ризик розвитку грибкових захворювань.
 3. Температура в приміщенні. Орхідеї не терплять як холоду, так і спеки. Якщо температура падає нижче 15 градусів - рослина послаблюється, стає млявим, ризик проникнення інфекцій збільшується. У теплі дні, особливо при яскравому сонці, листя підсихають і також стають уразливими для грибка або вірусної інфекції. Тому в спеку - вище 28-30 градусів - орхідею потрібно притіняти або переносити в більш прохолодне приміщення.
Важливо! Не варто нехтувати спеціальними живильними розчинами для орхідей - вони забезпечують рослині не тільки яскраву зелень і красиві квіти, а й захист від хвороб.

Темні коричневі цятки на квітах або коренях: як уникнути?

Коричнева гниль небезпечна тим, що з листя швидко - іноді буквально за пару днів - перекидається на квіти і коріння. Щоб не допустити загибелі квітки, необхідно відразу ж прибирати пошкоджені листя або їх частини, а стебло і грунт обприскувати Фітоспорін.

В подальшому не допускати перезволоження субстрату, акуратно обприскувати листя, щоб волога не затримувалася біля основи стебла, і притіняти рослини під час літньої спеки.

Як і будь-яке захворювання, плями на листі орхідей простіше запобігти, ніж лікувати. Забезпечення оптимальних умов зростання не дозволить вірусу або грибку закріпитися на рослині. Але якщо плями все ж з'явилися - важливо почати лікування вчасно.

Обрізка пошкоджених листя, обробка Фітоспорін, зниження поливу і регулювання температури в приміщенні дозволить швидко вилікувати квітка і не допустити поширення хвороби на стебло і коріння.

Схожі Статті