Цікаве кімнатна рослина - афеландра відстовбурчені. Характеристика квітки, нюанси вирощування

Любителі кімнатних квітів намагаються мати в своїй колекції найяскравіші та найцікавіші екземпляри представників флори.

Особливо красиво виглядають рослини, які ростуть в теплих країнах. Така рослина як афеландра відстовбурчені може прикрасити інтер'єр будь-якого житла. Що це за рослина і які його умови утримання - читайте далі.

Що це за кімнатна рослина?

Афеландра відстовбурчені - трав'янистий чагарник, батьківщиною якого є Південна Америка. Відносять її до сімейства акантових. У природі квітка відрізняється видовою різноманітністю, але не всі з них придатні для вирощування в домашніх умовах. Інша назва цієї рослини - скуарроса.

особливості виду

Зовнішній вигляд Афеландра відкопиленою досить екзотичний. Чи не занадто жорсткий стебло красиво обрамляється яскраво-зеленим листям гладкою структури. Листя рясно вкрита плямами неясних обрисів і білими прожилками. Така особливість дозволяє рослині не втрачати декоративного виду навіть при відсутності квітів. Коренева система складається з безлічі тонких корінців і зовні схожий на мочалку.

Цвітіння зазвичай відбувається в період з середини літа і може тривати аж до жовтня.

Суцвіття цього виду Афеландра відрізняються насиченим яскраво-жовтим кольором, жовто-оранжевим і навіть червоним кольором і пірамідальної формою, що нагадує також колос. Висота суцвіть складає до 15 сантиметрів.

Умови утримання

Як і інші представники тропічної флори, афеландра відстовбурчені вельми чутлива до умов навколишнього середовища. Для комфортного існування і красивого цвітіння рослині потрібно створити певний мікроклімат.

 1. Температура. У літню пору кращий для квітки діапазон температур становить від 22 до 25 градусів. Взимку, в період спокою температуру можна знизити до значення в 20 градусів. Ідеальна температура для закладки бутонів становить 10-12 градусів.

  Крім температурного режиму, важливо підтримувати високу вологість повітря, особливо в опалювальний період.

  Досягається ефект окропленням з пульверизатора кілька разів на день, або використанням побутового зволожувача повітря.

 2. Як поливати? Афеландра вимоглива до режиму поливу і не любить, коли води надто багато або занадто мало. Полив повинен бути помірним, але при цьому слід враховувати, що кому землі, що оточує коріння рослини завжди повинен бути трохи вологим.

  Найкраще орієнтуватися на терміни поливу 1 раз в 3 дня. Підтримати вологість можна шляхом поміщення в піддон, наповнений водою, гальки або керамзиту. Полив необхідно проводити під корінь, оскільки листя чутливі до попадання вологи. Температура води повинна бути кімнатної.

 3. Освітлення. Для рослини найкраще підходить яскраве освітлення, але сонячні промені повинні бути розсіяними. Якщо афеландра відстовбурчені зростає на південному вікні, її треба буде притенять. Безпечно і з комфортом можна розташувати горщик з квіткою на вікнах, які виходять на східну або західну сторону світла.

  Недолік кольору може нашкодити цій південній красуні, листя можуть поблекнуть, стебла - непривабливо витягнутися, а цвітіння буде нетривалим або зовсім не відбудеться. Восени і взимку, коли тривалість світлового дня зменшується, рослині знадобиться організувати додаткове освітлення.

 4. Обрізка. Рослина відноситься до швидкозростаючим. Процедури обрізки і прищипування допомагають Афеландра формувати привабливу форму куща. Якщо рослина молоде, досить буде видалити нирки, утворені на верхніх пагонів. Дорослі рослини обрізати краще в весняний період, видаливши близько половини довжини стебел і більшу частину листів, крім самих нижніх.

  Обрізка простимулює зростання і цвітіння Афеландра. Облагороджений кущ в перший час потребує частих обприскуваннях і періодичному провітрюванні, але без протягів.

 5. Грунт. Грунт, в якій росте афеландра повинна бути слабо скислої, або нейтральною. Структура грунту краща пухка і легка, без праці пропускає повітря до кореневої системи. Відповідний субстрат нескладно приготувати самостійно, достатньо лише дотримуватися таких пропорцій:

  • крупний пісок, дерен і сухий торф беруться в співвідношенні 2/1/2;
  • торф, пісок і універсальний квітковий грунт - 3/2/6;
  • садова земля, торф і пісок - в пропорції 1 до 1.
 6. Підживлення. Інтенсивність внесення добрив залежить від сезонності. У весняно-літній період рослина знаходиться в стадії активного росту і цвітіння, тому підживлення слід здійснювати з періодичністю 1 раз в 7-14 днів. Восени буде досить підживити квітка 1 раз на місяць. Взимку рослина впадає в своєрідний анабіоз, і добрива в цей період не вносяться.

  Для Афеландра прекрасно підходять підгодівлі, що містять значну частку органічних і мінеральних речовин. Це можуть бути як самостійно приготовані субстрати, так і добрива промислового виробництва (Агрікола, будь-які універсальні підгодівлі для квітучих рослин).

  Органіку і мінерали слід вносити по черзі.
 7. Пересадка. Рослини, віком до 3-х років інтенсивно ростуть і збільшують кореневу систему, а тому потребують пересадки щорічно. Дорослу Афеландра досить переселити в новий горщик 1 раз в 3-4 року.

  Найбільш сприятливим сезоном для пересадки є весняний період. Процес пересадки супроводжується не тільки нарощуванням корисного об'єму квіткового горщика, але і частковою заміною відпрацьованого грунту на більш живильний і свіжий. Під час процедури слід видалити пошкоджені або підгнилі корені. Детальніше про цю процедуру буде розказано нижче.

 8. Матеріал і розміри горщика. Посадку або пересадку Афеландра відкопиленою можна зробити в будь-який горщик, не залежно від матеріалу його виготовлення. Набагато важливіше правильно визначити необхідні розміри квіткової ємності.

  У горщиках великих розмірів рослина почне надмірно нарощувати кореневу систему, в зв'язку з чим сповільниться зростання самого квітки. Занадто маленький горщик також зашкодить квітки, оскільки місця для коренів буде занадто мало. Доцільно вибрати ємність середнього розміру, на якій в обов'язковому порядку повинні бути пророблені отвори для відводу зайвої вологи.

 9. Зимівля. Для успішного здорового розвитку квітки необхідний відпочинок в зимову пору. Він допоможе рослині набратися сил і відновити активне зростання навесні і кольороутворення влітку. Зимівля повинна відбуватися при температурі повітря 15-18 градусів. Підживлення слід скасувати, а полив обмежити таким чином, щоб верхній шар грунту залишався сухим.

  Рекомендується використання фітоламп, так як мізерне освітлення афеландра переносить погано. З настанням весни можна переходити до звичайних умов утримання.

 10. Догляд після покупки. Тільки що куплений квітка потребує спокою. Близько тижня буде потрібно рослині, щоб звикнути і акліматизуватися на новому місці.

  Важливо правильно дотримуватися режиму поливу і освітлення.

  Через 7-10 днів рослину можна пересадити в нову ємність.

Пересадка і посадка

Пересадка може знадобитися рослині як після його придбання, так і в міру зростання. Нова ємність повинна бути на 5 сантиметрів ширше і вище, ніж попередня. Обов'язкова наявність отворів для стікання надлишкової вологи. Посадку і пересадку слід проводити тільки в попередньо знезаражений грунт.

Можливі способи дезінфекції

 • Проливання окропом.
 • Обробка розчином марганцівки слабкої концентрації.
 • Прожарювання в духовці або мікрохвильовій печі.

алгоритм дій

 1. Полити землю в тимчасовому горщику, щоб можна було без праці витягти квітку, не пошкодивши коріння.
 2. Видалити підсохлі і гнилі ділянки коровий системи.
 3. Укласти на дно нового горщика шар дренажу, товщиною близько 3 сантиметрів.
 4. Додати грунт таким чином, щоб шар його склав близько 2 сантиметрів.
 5. Встановити рослина і акуратно присипати його землею, поступово її утрамбовуючи.
 6. Верхній шар субстрату можна замульчувати сфагнумом, керамзитом або дрібними камінчиками.
 7. Здійснити полив пересадженого рослини.

розмноження

Афеландра відстовбурчену розмножують різними способами:

 • насінням;
 • живцями;
 • укоріненням листа.

Розглянемо докладніше:

 1. Насіннєве вирощування практикується в лютому-березні. Насіння висаджуються в грунт, накриваються плівкою і періодично поливають. Сходи з'являються через кілька тижнів, а після появи пари справжніх листків пікірують по окремих горщиках.
 2. Живцювання проводиться навесні, або в період початку зими. Процес укорінення може зайняти від місяця до півтора.
 3. Укоріненням листків рекомендується займатися в зимовий час. У обраного посадкового матеріалу повинні бути присутніми пазушні бруньки.

Хвороби і проблеми вирощування

Афеландра відстовбурчені досить чутлива до умов зовнішнього середовища. При порушенні догляду можуть з'явитися ознаки різних захворювань:

симптомиПричини виникнення
В'януть або сохнуть краю листяВологість повітря менше 65%
поникла листяЗанадто рясний або недостатній полив
листя опадаєМало світла або незбалансована вологість повітря
Темні плями на листізагнивання коренів
деформація листяПерегрів або вади у висвітленні
Надмірний ріст стебелнедостатнє освітлення
Гнильне поразку стеблапоразка грибком
Гниль на кореняхПорушений режим догляду

Також рослина піддається впливу шкідників:

комахиознаки зараженості
нематодиЗростання квітки уповільнений, немає приросту листя, гинуть коріння
попелицяПоява цяток коричневого або зеленого кольору на листках, в'янення листя
борошнистий червецьСкручування листя, ураження їх білим нальотом, схожим на борошно

Вирощування Афеландра відкопиленою в домашніх умовах - заняття захоплююче і не дуже складне. Знання основних принципів догляду допоможе вам стати щасливим володарем здорового і квітучого тропічної рослини.

Схожі Статті