Дбаємо про своє здоров'я: застосування компресу з борної кислоти для вух

Лікування захворювань вух компресами з борною кислотою люди практикували в усі часи. Застосування компресу з борною кислотою можна порівняти з фізіотерапією, але компрес набагато доступніше, і застосовувати його можна без призначення лікаря.

Далі розповімо які є види лікувальних пов'язок, як їх правильно накладати, достоїнства і недоліки процедури. У яких випадках варто утриматися від зігріваючих пов'язок. Які ще є методи лікування вух даним препаратом і що вибрати при високій температурі. А також, побічні дії препарату.

Що це таке?

Компрес - це лікувальна пов'язка, яку накладають на хворе місце. У складі компресів повинне бути присутнім активну лікувальну речовину. Компрес може надавати як зігріваючий, так і охолоджуючий ефект. Зігріваючі компреси застосовують при запальних процесах, а охолоджуючі - при переломах, розтягненнях, вивихах та інших травмах. Структура компресу відрізняється, в залежності від того, який ефект потрібно.

Накладаючи охолоджуючий компрес, важливо не піддати тканини обмороженню, тому холодне речовина прикладають до ураженого місця на короткий час.

Якщо ж при лікуванні необхідно тепло, то можна застосовувати як сухий, так і вологий зігріваючий компрес. У першому випадку потрібно створити «парниковий ефект» навколо хворого місця, а в другому - прогріти тканини і не допустити опіку. Вологий компрес покривають поліетиленом, а потім тканиною, а джерело сухого тепла обертають в декілька шарів тканини перед прикладанням до хворого місця.

Зовнішній вигляд компресу залежить від того, на яке місце він накладений. Зазвичай він виглядає як звичайна, але досить щільна пов'язка.

Важливо! Ні в якому разі не можна накладати зігріваючий компрес, якщо хвороба супроводжується високою температурою. Тепло сприяє подальшому підвищенню температури.

види

 1. Сухий компрес застосовується, якщо спостерігається не тільки біль у вусі, але і виділення. Компрес прогріває уражений орган і вбирає виділення. Суха пов'язка захищає вухо від попадання пилу і інших впливів навколишнього середовища.
 2. Вологий компрес необхідний, щоб впливати різними активними речовинами на вухо. Це - борна кислота, спирт, горілка, камфорна олія, настої трав і інші лікувальні речовини.

Вологий спиртової компрес можна накладати при травмованої шкірі і дерматитах.

Плюси і мінуси використання

Перед накладенням потрібно ознайомитися з плюсами і мінусами процедури. Серед переваг:

 • Простота використання.
 • Доступність інгредієнтів.
 • Невисока вартість лікування.
 • Висока ефективність.

До недоліків відносяться:

 • Недоліки його окремих компонентів і діючих речовин.
 • Спиртові компреси не радять накладати дітям.
 • При неправильному розведенні спирту водою, можна отримати опік тканин на місці прикладання компресу.

Правильний вибір компресу і діючої речовини, а також грамотне і акуратне накладання пов'язки зводить нанівець всі недоліки.

Чим відрізняється від турундочки і процедури закапування?

Лікувати хворе вухо можна не тільки за допомогою компресу, а й турундочку з борною кислотою, які поміщаються безпосередньо в хворе вухо. Борна кислота не менш ефективна при закапуванні. У чому ж відмінність цих методів лікування в порівнянні з використанням компресу?

 1. Турундочки - це невеликий конус з вати, який легко можна зробити вдома. Її просочують борною кислотою, віджимають, видаляючи надлишки, і вкладають в хворе вухо, несильно притискаючи, а зверху прикриваючи ватою. Перед тим, як використовувати турундочку, вухо потрібно очистити від сірки. Борна кислота прогріває хворе вухо зсередини, в той час як ватяна турундочки вбирає зайву вологу в вусі, перешкоджаючи розмноженню бактерій.
 2. Закопування борної кислоти - це процедура така ж швидка, як і використання турундочки. 3-4 краплі підігрітої борної кислоти закопують в попередньо очищене вухо і прикривають слуховий прохід ватним тампоном. Рекомендується робити до 4 закопувань в день.

Зверніть увагу! Не можна закопувати в вухо холодний розчин борної кислоти, це призведе до посилення болю.

Відмінностей цих двох способів від накладення компресу немає, тому що в лікуванні бере участь одна діюча речовина. Турундочки і закапування не роблять такого явного зігріваючого ефекту, як компрес, і протипоказані дітям. Але для дорослих використання турундочек і закопувань в деяких випадках буде простіше і швидше, ніж накладення компресу.

Вибір методу лікування

Якщо при виборі методу лікування виникають сумніви, то варто згадати про протипоказання до тієї чи іншої процедури. Компреси протипоказані при високій температурі і гнійні запалення, турунди і закапування - при вагітності і лактації, в дитячому віці, а також при травмах барабанної перетинки. Потрібно відштовхуватися від власного стану і особливостей організму при виборі методу лікування.

Коли примочки неприпустимі?

Існують стану хворого, при яких використання зігріваючого компресу на вухо абсолютно неприпустимо. Якщо у хворого:

 • висока температура;
 • спостерігаються виділення з вуха;
 • болить голова;
 • пошкоджена шкіра, спостерігається дерматит або фурункульоз;
 • порушена координація рухів і орієнтація в просторі.

Те зігріваючий компрес застосовувати ні в якому разі не можна, це загрожує серйозними ускладненнями. Якщо поставити хворому зігріваючий компрес при гнійному отиті, то гнійне запалення під впливом високої температури піде в мозкові оболонки.

Як накласти: покрокова інструкція

Щоб правильно накласти зігріваючий компрес на вухо, потрібно підготувати наступні матеріали:

 • Матерія, згорнута в декілька шарів так, щоб вийшов прямокутник, розміром 10х6 см. Підійде марля, бинт або будь-яка бавовняна тканина. У центрі прямокутника потрібно зробити невеликий розріз по довжині вуха.
 • Шматок поліетилену, розміром трохи більше. У ньому також необхідно зробити розріз.
 • Шматок вати, щоб покрити ці два шари. Товщина вати повинна бути близько 2-3 см.
 • Еластичний або звичайний бинт або компресійна пов'язка для фіксації.
На замітку. Для просочення компресу використовується спиртовий розчин борної кислоти, який слід розбавити водою, щоб не отримати опіку, особливо, якщо компрес встановлюється на тривалий час. Пропорції становлять 1: 1, для дітей - 1: 3.

Перед використанням розчин треба трохи підігріти, просочити їм тканину або марлю, а потім віджати надлишки, щоб розчин не витікав з-під пов'язки.

Щоб накласти компрес, потрібно:

 1. Прибрати від вуха волосся, зняти всі прикраси.
 2. На хворе вухо покласти матерію, змочену розчином борної кислоти.
 3. Зверху накласти шматок поліетилену. Якщо складові частини компресу виявилися занадто великими для обличчя хворого, потрібно акуратно відрізати надлишки.
 4. Зверху на поліетилен потрібно накласти шар вати, і зафіксувати бинтом.
 5. Поверх компресу можна надіти хустку для посилення ефекту і більш надійної фіксації пов'язки.

Компрес тримають до тих пір, поки зберігається відчуття приємного тепла без відчуття печіння. Вологий компрес не рекомендується залишати на ніч, а ось сухий компрес - можна, особливо після того, як було знято вологий.

Побічна дія

Незважаючи на всі свої антибактеріальні і протизапальні властивості, борна кислота токсична у великих дозах. При застосуванні обов'язково потрібно дотримуватися дозування і показання, при протипоказання застосовувати борну кислоту неприпустимо (які показання до застосування борної кислоти?).

Передозування препаратом можлива, і серед симптомів:

 • нудота і блювота;
 • сильна спрага;
 • пронос;
 • головний біль;
 • висип на шкірі, при відсутності інших причин для її появи;
 • тремор кінцівок;
 • прояв симптомів ниркової недостатності.

При появі симптомів передозування борною кислотою, потрібно викликати швидку допомогу, тому що специфічного антидоту не існує, передозування лікується загальної детоксикації організму. Лише лікар зможе визначити тяжкість стану, адже в деяких випадках потрібне переливання крові.

Борна кислота використовується як в народній, так і традиційній медицині, завдяки своїм антисептичним властивостям не тільки для лікування захворювань вух. Читайте наші статті про те, що таке борна кислота, борний спирт і в чому їхня відмінність від саліцилової кислоти.

висновок

Борна кислота - це ефективний засіб при захворюваннях вуха. Важливо дотримуватися вказівок при застосуванні його в домашніх умовах без консультації з лікарем. Якщо засіб не зробило потрібного ефекту після застосування протягом 3-5 днів, потрібно в обов'язковому порядку звернутися до лікаря.

Схожі Статті