Де живе літаюча красуня або місце існування кажана

Кажани - єдині ссавці, здатні до цього польоту - широко розселилися по земній кулі. Ці тварини, провідні сутінковий і нічний спосіб життя, неодноразово ставали об'єктами забобонів.

Разом з тим, фермерським господарствам і садово-городнім посадкам сусідство кажанів приносить чималу користь. Розглянемо докладніше, ніж є місце існування кажана, які умови і способи укриття вибирають ці рукокрилі істоти.

Ареал проживання кажанів

Крилатих тваринок можна знайти чи не в будь-якій точці планети. Ними не освоєний лише приполярні області, тундра і особливо віддалені океанічні острова. На деяких острівних територіях вони є єдиними представниками ссавців, так як здатні до тривалих безпосадочним перельотів над водною поверхнею.

Найбільше число кажанів, за загальною кількістю і видовим розмаїттям, мешкає у вологих жарких областях: до кількох сотень видів в басейнах таких тропічних річок, як Конго і Амазонка.

У північних зонах тайги налічується всього два-три види кажанів.

На території Росії гніздиться 40 видів. Кількість особин на квадратний кілометр становить 50-100 в середній смузі і зростає до 1000 в Середній Азії.

Улюблені місця розселення

Де ж живуть кажани? Оскільки це тварини нічний і сутінкової активності, вони потребують затишному і безпечному денному притулок.

Залежно від розмірів і особливостей будови кінцівок безпосередньо залежить де живе кажан. Ці тваринки вибирають самі відповідні для них готові природні укриття - печери і скельних печер, поглиблення в стінах обривів і схилах барханів, дупла і нори, залишені їхніми мешканцями.

Деякі тропічні види будують собі імпровізовані курені-парасолі з великих листів, вигризають персональні поглиблення-ніші в зв'язках пальмових плодів або забираються в порожнечі між вузлами стовбурів бамбука.

Вторгнення людини в природу руйнує природні місця розселення кажанів; багато їх види стають рідкісними, зникаючими. Однак, пристосованість кажана до середовища проживання досить висока і, по сусідству з людьми, кажани намагаються відкривати для себе нові притулку, схожі на улюблені печери, нори, дупла й ущелини.

У Єгипті вони освоїли внутрішні лабіринти великих пірамід, на відпрацьованих гірничих промислах - занедбані шахти і штольні, в містах і селах заселяють горища, підвали, льохи, копиці сіна, дровітні, пробираються за віконниці і під лиштви вікон.

Довідка: Представники більшості видів воліють селитися великими колоніями.

Для залучення кажанів в умовах садівничо-городніх і фермерських господарств на деревах, на висоті не менше 3 метрів, розвішують спеціальні будиночки з планок з затишним нижнім входом - вузькою щілиною, схожі на перевернуті поштові скриньки.

фото

На фото: де живе кажан?

Пристосування до особливостей середовища проживання

Рукокрилі істоти демонструють дивовижну пристосованість до самих екстремальних температурних умов. Вони витримують як підвищення температури тіла до 40 градусів, так і зниження її до нульової позначки.

Способи харчування крилатих тваринок також дуже різноманітні і відповідають тому середовищі, в якій вони живуть і розмножуються.

Основні контрасти припадають на тропічну зону, де одні види споживають суто вегетаріанський нектар квітів і плодову м'якоть, а інші - кров більших ссавців. Втім, основна маса летючих мишей краще полювати на комах. У рідкісних випадках їх здобиччю стають дрібні хребетні - жаби і співочі пташки.

ДОВІДКА. Користь, яку приносять кажани фермерським посівам, наочно продемонстрував експеримент, проведений в США: закрита сіткою частина кукурудзяного поля, над якою не могли полювати нічні літуни, на 56% більше постраждала від гусениць метеликів-шкідників.

В умовах середньої смуги кажани влітку масово полюють на комах. За ніч один звір знищує до тисячі комарів, а також численних шкідників полів, садів і городів, чий Років припадає на нічний час.

З наближенням холодів і зникненням своєї основної їжі кажани підшукують собі зимовий притулок, температура в якому не повинна опускатися нижче 0ºС, і впадають в анабіоз.

Так ці дивовижні істоти переживають несприятливий сезон в тому середовищі, до якої зуміли відмінно пристосуватися.

Пробудження настає навесні, коли з'являються перші літаючі комахи - і невтомні літуни знову виходять в нічний дозор.

Масове знищення комах-шкідників в темний час доби, коли неактивні птиці, приносить безсумнівну користь садово-городнім і фермерським господарствам. Якщо надати кажанам відповідні будиночки-притулки, крилаті звірята обживуться їх і будуть справно працювати замість інсектицидів.

Кажани нерідко стають небажаними сусідами людини, поселяясь на горищах і балконах будинків і квартир. Деякі люди не вважають за потрібне виганяти постояльців, однак у такого сусідства є більше мінусів, ніж плюсів. Якщо ви вирішили від них позбутися, не забувайте, що деякі їх види занесені до Червоної книги і знищення їх заборонено. Тому запасіться терпінням і добийтеся мирного переселення рукокрилих в більш підходящі для них місця.

Схожі Статті