Детальна інструкція, як зберігати моркву у моху: плюси і мінуси методики

З усіх коренеплодів, які ростуть на городі, морква зберегти найважче. Пов'язано це з ніжною шкіркою овоча і високою схильністю гнильним процесам. Аграрії придумали багато способів зберігання моркви: в мішках, в піску, глині ​​або прямо в землі.

Зберігання у моху - стара і ефективна методика. Овоч при цьому зберігає текстуру, цілісність, колір і навіть навесні виглядає так, ніби його тільки зібрали з грядки.

Опис і корисні властивості

Морква - дворічна рослина, яке входить в сімейство Зонтичні. У перший рік зростання морква приносить плоди, а в другій - насіння. Плоди у моркви м'ясисті, переважно помаранчевого кольору.

Це корисний овоч, який має в складі різноманітність вітамінів і мікроелементів, корисних для організму:

 • вітаміни групи В;
 • вітамін С, К, Е, А (каротин);
 • мікроелементи (калій, кобальт, фосфор, хром, фтор і інші);
 • ефірні масла;
 • білки в кількості 1, 3%;
 • вуглеводи в кількості 7%.

Через велику кількість вітамінів сиру моркву використовують як додатковий засіб при лікуванні зорових захворювань, хвороб порожнини рота, печінки і органів шлунково-кишкового тракту, при авітамінозах. Морквяний сік особливо корисний годуючим мамам. У вареному вигляді моркву слід вживати хворим на цукровий діабет.

підготовка коренеплоду

Важливо знати, як підготувати моркву до зберігання на зиму. Для тривалого зберігання придатна тільки ціла морква, без найменших ознак гнили і пошкоджень. На коренеплодах не повинно бути слідів від зрізів лопати або від укусів шкідників (мурах, капустянки). Також існують спеціальні сорти моркви, призначені для тривалого зберігання:

 • Грібовчанін.
 • Нантская.
 • Монамтей.
 • Манго.
 • Нандрін.
 • Незрівнянна.
 • Московська зимова.
 • Тайфун.
 • Валерія.

Більш стійкі до тривалого зберігання сорти, коренеплоди яких конічної форми. Раніше всіх починають псуватися сорти з укороченими плодами. Чим довше морква знаходиться в землі, тим більше в ній органічних кислот і вітаміну С. Такі коренеплоди корисніші, але вони особливо схильні до псування при зберіганні. Краще за всіх перенесуть зимівлю плоди, прибрані з грядки у віці 100-110 днів.

Увага! Щоб морква залишалася соковитою її необхідно зберігати не обрізаної.

особливості методу

Способів зберігання моркви досить багато, але особливою популярністю користується мох-сфагнум. Це багаторічна рослина, яка росте в болотистій місцевості. Мох має антибактерицидні властивостями, які зупиняють процеси гниття.

Плюси і мінуси

Переваг від застосування сфагнуму набагато більше, ніж недоліків. У їх числі легкість моху (він не ускладнює своєю вагою ящики), а також:

 • консервує властивість моху: накопичує й утримує вуглекислий газ, який благотворно впливає на стан врожаю;
 • гігроскопічність сфагнуму: налагоджений повітряний влагообмен;
 • підвищений вміст йоду: елемент має бактерицидні і дезінфікуючі властивості.

Явний мінус - складність пошуку і підготовки моху-сфагнуму. Зростає він не в будь-якій місцевості і перед закладкою в нього моркви мох потрібно якісно висушити, на що піде додатковий час.

Як зберегти на зиму?

Морква викопують з грядок, очищають від налиплого землі, зрізають бадилля. Також потрібно обрізати верхню частину овоча рівним зрізом, товщина - 1 см. Обов'язково просушити урожай на сонці. Перед тим, як морква відправиться на зимівлю, її слід ретельно перебрати.

Погано зберігаються плоди, що потрапили під агресивний вплив зовнішніх факторів. До них можна віднести:

 • рясний полив (грядки з морквою не слід сильно заливати);
 • погана грунт;
 • перегодовування азотистими добривами;
 • погані погодні умови.
Важливо! Морква для тривалого зберігання не повинна бути м'якою, млявою. На зиму заготовлюються тільки тверді коренеплоди з грубою шкіркою.

Для зберігання у моху знадобиться тара (ящики з дерева або пластмаси), мох-сфагнум і сама морква.

докладна інструкція

Заготівлю моху роблять у будь-який час року. Збирають і готують його наступним чином.

 1. Ножицями зрізають верхній живий шар моху або знімають його вручну.
 2. Після того, як мох зібраний, його потрібно добре віджати, прибрати з нього сміття і потемнілі гілочки.
 3. Зберігати мох можна у вологому вигляді в поліетиленових пакетах в прохолодному місці.
 4. Для висихання мох потрібно розвісити так, щоб гілочки його знаходилися на невеликій відстані один від одного. Ця процедура допоможе сфагнуму зберегти свою природну еластичність.
 5. Процес висихання тривалий. Коли сфагнум добре просохне, він придбає білий колір. Потім його упаковують в паперові пакети і зберігають при температурі 20-25 градусів. Заготовлений мох придатний до використання тільки протягом року.

Як відбувається закладка моркви:

 1. На дно ящиків шарами викладають мох і морква, чергуючи їх.
 2. Перший шар - це мох, наступний - морква і так до заповнення ящика.
 3. Коренеплоди не повинні стикатися між собою: так вони збережуться набагато довше і не зіпсуються.

альтернатива

Для тривалого зберігання моркви можна використовувати і вологий мох. Для цього восени потрібно зібрати сфагнум вручну, покласти його на дно емальованого посуду. Морква викладати в ємність поверх моху. Шари сфагнуму і моркви чергувати. Коли ємність наповнена по вінця, її накривають брезентовим тканиною і відправляють на зимівлю в підвальне приміщення.

Дивимося відео на тему: «Морква - як зберігаємо до весни у моху сфагнум, погребі, холодильнику. Урожай зі своєї ділянки »

Можливі проблеми

При зберіганні моркви у моху можуть виникнути і деякі проблеми. Ось одні з найчастіших:

 • Морква замерзає. Така проблема може з'явитися, якщо температура в приміщенні, де зберігається морква, опускається нижче -2 градусів. В такому випадку урожай моркви потрібно додатково утеплити повстю.
 • Коренеплоди проростають або в'януть. Появі цієї проблеми сприяє порушений повітрообмін, рівень якого відразу визначити досить складно. Вирішити цю проблему просто - потрібно обрізати відросла бадилля і присипати коренеплоди крейдою, а також знизити мікроциркуляцію повітря.
 • Нашестя гризунів. Шкідники можуть погризти коренеплоди. Врятуватися від них допоможе сушена м'ята або кануфер (пижмо). Ящики потрібно покрити стеблами пижма, і гризуни їх не чіпатимуть.
 • Цвіль, грибки. Проблема з'являється через те, що приміщення не було попередньо підготовлено. Перед закладанням врожаю обов'язково обробити стіни льоху розчином хлорного вапна, побілити їх.

Морква - багатий вітамінами і мікроелементами овоч, корисний для організму людини в будь-якому вигляді. Багато сортів придатні для тривалого зберігання. Щоб коренеплоди зберігали свою користь і гарний зовнішній вигляд до самої весни, їх потрібно правильно зберігати. Зберігання у моху - перевірений спосіб, який дозволить насолоджуватися смаком коренеплоду взимку і навіть навесні.

Схожі Статті