Дезінфекція насіння томатів перед посадкою: як грамотно знезаразити, які препарати вибрати?

Правильна і ретельна підготовка посівного матеріалу - гарантія швидких сходів і хорошої надбавки врожаю. Насіння томатів потребують особливого стимулювання, так як вони містять інгібітори і ефірні масла.

Агрономи радять починати підготовку до сезону ще взимку. Серед рекомендованих процедур - знезараження насіння томатів.

У цій статті докладно описано, що таке дезінфекція насіння томатів перед посадкою: як грамотно знезаразити матеріал.

Для чого потрібна дезінфекція посівного матеріалу?

Знезараження або дезінфекція - обробка посівного матеріалу різними препаратами (хімічними). Мета процедури - знищення яєць і личинок збудників, грибків, бактерій і вірусів на поверхні або всередині насіння. У домашніх умовах для обробки насіннєвого матеріалу перед посівом на розсаду використовуються як підручні компоненти (марганцівка, перекис), так і спеціальні препарати (Фітоспорін).

Якого ефекту слід очікувати від процедури?

Ефект від правильно проведеного замочування явний. Далі представлені конкретні цифри і результати, яких можна досягти.

 • Підвищення врожайності томатів на 25-30%.
 • Рівномірний і масове прокльовування розсади.
 • Прискорення розвитку сіянців.
 • Захист розсади від хвороб.

80% хвороб розсади передається через насіння і 20% через грунт. Знезараження допоможе знищити збудників захворювань, які дрімають на насінні. Також процедура захищає посівний матеріал від паразитів, які живуть в грунті.

Який посівний матеріал необхідно знезаразити до використання?

Дезінфекція посівного матеріалу не є обов'язковою процедурою. Проводити її потрібно також дуже обережно, так як підходить вона не для всіх сортів. Не вимагають замочування і знезараження гібридні або сорти імпортної відомої селекції.

При покупці потрібно звертати увагу на упаковку: на ній може бути написано, що насіння вже оброблені або поміщені в спеціальну удобрення оболонку - дезінфекція в такому випадку згубна. Знезараження призведе до знищення мікрофлори, зниження імунітету, погіршення якості схожості.

Обов'язково обробити перед посадкою потрібно насіння:

 • куплені в сумнівному місці або на ринку на вагу;
 • прострочені;
 • отримані шляхом домашньої селекції;
 • отримані з хворих плодів або ослаблених кущів.

Як можна знезаразити: основні способи

Як знезаразити посівний матеріал помідорів перед посадкою в землю? Всі способи діляться на 2 великі групи.

 • Перша - сухе знезараження. Це найпростіша процедура, яка не вимагає використання ніяких допоміжних препаратів. Насіння на 1-2 години потрібно виносити на відкрите сонце. Повторювати протягом 7 днів. Під час сонячної дезінфекції насіння ворушити, перебирати. Спосіб оптимальний для посівного матеріалу, який довго зберігався в темряві і холоді. Сонце стимулює проростання, вбиває мікроби. Альтернатива сонця - ультрафіолетова лампа. У день достатньо 2-3 хвилин опромінення для насіння.
 • Друга група - волога дезінфекція. Для проведення використовується розчин марганцівки, перекису, борної кислоти, мідного купоросу або стимулюючих препаратів.

Засоби для дезінфекції

Розглянемо найбільш поширені засоби для знезараження посівного матеріалу помідорів: марганцівку, перекис водню і біопрепарати, зокрема Фітоспорін, а також як правильно замочувати насіння.

марганцівка

Робочий розчин готується з 1% або 1, 5% марганцю (на 1 л води 1 мг речовини). Відповідна температура води - Отримана рідина повинна змінити колір в світло-рожевий колір. Насіння томатів поміщають на 10-15 хвилин. Такий спосіб знезараження також підходить для насіння селери, огірків, гороху. Для капусти, перцю, баклажанів та кропу концентрація марганцю повинна бути вище.

Після процедури посівний матеріал ретельно промивається. Далі його можна замочити для подальшого пророщування або висушити для зберігання.

Перекис водню

Корисна властивість рідини - не тільки ефективне знезараження, а й прискорення проростання розсади. Існує кілька варіацій приготування розчину.

Від насиченості і дозування препарату залежить і час витримки насіння томатів.
 • Нерозбавлена ​​3% перекис. Опускають насіння на 10-20 хвилин.
 • 2 ст.л. перекису на 0, 5 л води. Залишати на 10-12 годин.
 • 2 ст.л. на 1 л води. Тримають до 24 годин.

біопрепарати

Назва і короткий описДіяІнструкціяЦіна
Фітоспорін. Це мікробіологічне засіб. Препарат не токсичний, замочування в Фітоспорін дозволено навіть для використання в квартирі. Можна застосовувати при різних температурах. Випускається у вигляді пасти, рідини або порошку.Можна використовувати на різних етапах росту куща (від знезараження насіння до захисту квіток і плодів).
 1. Порошок. Для знезараження підлогу 1 ч.л. розчинити в 100 мл води. Вимочувати 2 години до посадкою.
 2. Паста. 2 г на півсклянки води. Час дії - 2 години.
 3. Рідина. Продається в готовому або концентрованому вигляді (10 крапель на склянку води).
 • Паста - від 30 руб за 100 м
 • Порошок - від 45 руб (100 г).
 • Рідина - від 70 руб (70 мл).
Байкал ЕМ. Висококонцентрована рідина. У складі має дріжджі, молочнокислі, фотосинтезирующие, азотофиксирующие елементи.Знезараження посівного матеріалу, насичення поживними елементами для росту і плодоношення. Допускається використання для захисту помідорових кущів від шкідників на всіх періодах вегетації.Розвести за 2 години до використання. Пропорція 1: 1000 (на літрову банку 3 мл препарату).Від 250 руб за 40 мл.

поширені помилки

Часта помилка - надмірна попередня обробка. Знезараження в декількох різних розчинах, прожарювання, нагрівання, заморожування, барботирование - частоти цих процедур насіння можуть не витримати і загинути.

Посівний матеріал дозволено піддавати тільки 1-2 процедур знезараження.

Багато агрономи помилково вважають, що погана схожість або її повна відсутність - наслідок неправильного знезараження або замочування. Насправді розсада може не сходити і по ряду інших причин:

 • важкий грунт;
 • сильне поглиблення насіння;
 • холодна температура;
 • висока кислотність ґрунту;
 • вогкість.

Крім правильно проведеного знезараження, важливо не забувати і про подальші дії і умови - склад грунту, температура, агротехніка вирощування. Дотримання базових вимог - гарантія дружних сходів.

Отже, знезараження насіння - рекомендована, але не обов'язкова процедура. Проводити її потрібно для знищення шкідливих мікроорганізмів усередині або на поверхні насіння. Для процедури використовується марганцівка, перекис водню, біопрепарати. Гібридні імпортні здорові сорти в дезінфекції не потребують.

Схожі Статті