Для чого потрібно формування кущів томатів у теплиці і як правильно здійснити процедуру?

Формування томатів проводять з метою скорочення терміну дозрівання плодів і збільшення їх розміру. Знаючи особливості сорту або гібрида протягом вегетаційного періоду роблять прищіпку верхівки, обрізку частини листя і пасинкування.

Не всі городники, особливо початківці, знайомі з усіма тонкощами цього важливого для подальшого зростання томатів справи.

У статті ми постараємося відповісти на найважливіші питання про формування помідорових кущів, що ростуть в теплиці.

Навіщо потрібна процедура?

У північних і помірних кліматичних зонах овочівництва формування томатів дає можливість отримати ранній урожай і поліпшити якість плодів. В результаті плоди, що ростуть на головному стеблі, дозрівають рано, але загальний урожай з куща знижується. У регіонах з теплим кліматом низькорослі сорти встигають віддати весь урожай без формування куща.

Що для неї необхідно?

Гостро заточений ніж, бритву або ножиці готують заздалегідь. Вони стануть в нагоді, якщо пасинки виросли занадто великими.

Важливо. Щоб уникнути поширення хвороб в результаті травмування томата, інструменти миють з господарським милом або харчовою содою, потім дезінфікують - ошпарюють окропом.

Коли починати?

Норма вилучення квіток, стебел і листя визначається сортовими ознаками томата. Також враховують світловий, температурний режим в теплиці і стан здоров'я рослини.

 1. Формувати кущ починають, коли пагони, що ростуть з пазух листа, досягнутий в довжину не більше 4-5 см, що відбувається через 2-3 тижні після посадки.
 2. У високорослих томатів формують головний стебло прищипують точку росту в 1-2-ю декаду серпня.
 3. Прищіпку в середній смузі проводять за місяць до настання заморозків - в середині першої або другої декади серпня.

Як формувати томати?

 • Найбільшою силою зростання відрізняється втечу, розташований під першим суцвіттям. Його залишають, щоб він продовжив головний стебло у детермінантних сортів.
 • Ранньостиглі низькорослі сорти частіше формують в один або два стебла, рідше - в три.
 • Рослини з необмеженим ростом спочатку підв'язують до опори, потім формують.
 • У обігріваються теплицях на томатах залишають 10-12 кистей, в неопалюваних - 6-7.
 • У рослин, які досягли покрівлі, над верхнім суцвіттям залишають по 3 листа і прищипують точку росту.
 • Першими видаляють молоді пагони, які виросли відразу під кистями з пазух листя, інакше рослина може скинути квітки і зав'язь.
 • Під час сильної спеки тимчасово утримуються від формування, так як в цей час рослина перебуває у стресовому стані і погано зарубцьовує рани.
 • Щоб ранки засохли, томати поливають через добу після формування.

Формування з урахуванням сорту

 1. Супердетермінантние сорти, вирощувані в теплиці при загущеній посадці, формують в одне стебло. Залишають 2-3 суцвіття, розташовані через лист або один за одним. Незважаючи на те, що буде потрібно багато розсади, урожай очікується рясним, дружним і надранньої.
 2. Детермінантні сорти обмежують зростання після утворення 4-6-го суцвіття. Надалі зростання триває за рахунок втечі з-під верхньої кисті. Бічний стебло, який підв'язують до шпагату, продовжує зростання і дає 2-3 додаткові кисті. При цьому швидкість дозрівання збільшується на 7-9 днів.
 3. Напівдетермінантні сорти помідорів при вирощуванні в тепличному спорудженні ведуть в одне стебло - у верхній частині залишають до 2-х резервних втечі заміщення. Коли припиняється ріст головного стебла, розвиток триває за рахунок резервного стебла.
 4. Індетермінантні, рослини з необмеженим ростом і більш пізнім терміном дозрівання, ведуть в одне стебло, постійно видаляючи бічні.
 5. Штамбові сорти формують:

  • в три або чотири стебла, залишаючи по 2 кисті;
  • в два стебла по 4 кисті.

Видаляють також листя, загороджують суцвіття - з землі і розташовані всередині рядків.

способи

Прийом формування полягає в пасинкуванні, проріджуванні листя і прищіпки точки зростання.

Важливо: після прищіпки пагони заміщення продовжують рости - їх слід видаляти.

прищипування верхівок

Томати низькорослих сортів НЕ прищипують, так як у них зростання зупиняється в момент утворення квіткової кисті на вершині втечі. Прищипування верхівок у високорослих томатів зупиняє ріст стебла у висоту і не дає розвитку новим зав'язі.

 1. Прищіпку проводять в залежності від сорту над 2-й, 3-й, або 4-й кистями. Над суцвіттями з зав'язаними плодами залишають 2 листа, потім видаляють точку росту.
 2. Одночасно видаляють суцвіття у фазі бутонізації або відразу після цвітіння, тому що утворюються з них плоди не встигають налитися.

Прищіпку роблять за 30-35 днів до збору останнього врожаю. Ліановидні рослини з дрібними плодами прищипують після 5-7 кисті.

обрізка листя

Старі та пошкоджені листя видаляють на ранніх стадіях розвитку з метою не допустити розвитку грибних захворювань і поліпшити циркуляцію повітря. У тиждень зривають по 1-2 листи - рано вранці листя легко обриваються, у рослини попереду залишається день, щоб зарубцювалася рана.

У момент збору плодів з 1-ї до 2-ї кисті повинні бути видалені - на третину, потім наполовину і, нарешті, повністю. Також надходять з подальшими кистями. На рослині має завжди залишатися не менше 15 листів, щоб забезпечити харчування та зростання.

Обрізку починають в період початку цвітіння 3-й кисті. На індетермінантних сортах досить залишити 27-30 листя. В першу чергу зрізають над плодами пожовкле листя, які вже не виконують функцію фотосинтезу.

До відома. З куща томата, висотою понад 170 см, щодня зрізають 3 листа, з сильно завантаженого плодами - по 2, з надмірно зростаючого - по 4 аркуша.

пасинкування

Бічні пагони, пасинки, використовують поживні речовини для власного зростання. Щоб направити харчування для дозрівання плодів, застосовують агротехнічний прийом пасинкування - видалення пагонів.

При досягненні довжини пасинка в 1-3 см його вищипують пальцями або зрізають. Щоб з сплячої нирки не виріс новий пасинок, залишають пеньок 0, 5-1 см. У сире літо пеньок можна не залишати, так як при підвищеній вологості і низьких температурах зростає ризик зараження грибними хворобами через ранку.

Пасинкування проводять раз в 5-7 днів.

Формування рослини шляхом пасинкування:

 • одностеблові форма - на головному стеблі видаляють всі бічні пагони до і після першої квіткової кисті;
 • двухстебельная - залишають основне стебло і пасинок під першою квіткової пензлем;
 • трехстебельная - додатково залишають ще один пасинок, зростаючий нижче першого.

Щоб отримати великі, привабливі плоди, проріджують зав'язі. У кисті залишають не більше 6-ти плодів - видаляють перші махрові квітки і зайві дрібні зав'язі.

На практиці в підсобних теплицях найчастіше детермінантні томати формують як середньорослі, в 2-3 стебла, залишаючи до 7-ми кистей. При цьому обсяг врожаю значно збільшується, а період дозрівання затримується на 7-10 днів.

Листя і пагони споживають велику кількість поживних речовин, яке при їх видаленні перенаправляється на зростання томатів. За сформованими кущами легше доглядати - вони краще висвітлюються і провітрюються. Коренева система рослини посилено працює на розвиток плодів.

Відео по темі

Пропонуємо переглянути відео про те, як формувати кущі томатів у теплиці:

Схожі Статті