Джерело вітамінів - топінамбур: калорійність, хімічний склад, зміст БЖУ, а також користь і шкода

Топінамбур або земляна груша - коренеплід, збагачений багатьма корисними речовинами, має багату харчову цінність, але, на жаль, не користується великим попитом в нашій країні.

Всього налічується близько 300 різновидів даної рослини. У Росії вирощують всього два види топінамбура.

У статті докладно розглянемо хімічний склад коренеплоду смаженого, маринованого, а також сирого і сушеного. Зі статті дізнаємося про користь і шкоду цього овоча.

Чому важливо знати Хім.состав овоча?

Кожен овоч багатий тими чи іншими речовинами. Для одних вони корисні, для інших навпаки. Перш ніж вживати будь-який продукт у великих дозах, необхідно дізнатися, що в ньому міститься, тобто його хімічний склад. Це треба для того, щоб не нашкодити своєму організму з одного боку. А з іншого, використовувати овоч чи фрукт для поліпшення свого стану.

Все це можливо тільки, якщо людина добре знайомий з наявністю хвороб в своєму організмі, що можна вживати, а що ні. І відповідно знати хімічний склад продуктів, який може бути протипоказаний до вживання.

Більше інформації про хімічний склад топінамбура, а також про користь і шкоду, яку він може принести організму, ми розповідали тут.

Хімічний склад коренеплоду

смаженого

Топінамбур, обсмажений на рослинному маслі, може скласти конкуренцію картоплі і бути повноцінним гарніром.

На 100 г обсмаженої в олії земляної груші доводиться:

 • 2, 5 г білків;
 • 6, 5 г жирів;
 • 11 г вуглеводів.

Калорійність - 112, 7 ккал.

Якщо обсмажування відбувається на маслі, то в страві утворюється невелика кількість холестерину.

Важливо. При обсмажуванні в земляний груші зберігається наявність кальцію, калію, фосфору, міді, цинку та інших речовин. Але їх кількість значно менше, ніж в свіжому топінамбурі.

маринованого

Топінамбур можна замаринувати зі спеціями і отримати смачну низькокалорійну закуску. Енергетична цінність в 100 г складає всього 29, 4 кКал.

При маринуванні в продукті зменшується кількість речовин, вітамінів і елементів. Так, в ньому міститься:

 • білки - 0, 6 грам;
 • жири - 0, 1 грам;
 • вуглеводи - 5, 5 грам.

У зменшених, в порівнянні зі свіжим овочем, дозах міститься калій, кальцій, мідь, вітаміни групи В (В1, В2, В6). У збільшеному розмірі міститься натрій і хлор.

пареного

При невеликій термічній обробці, топінамбур зберігає в собі корисні вітаміни і елементи.

Застосування до топінамбура термічної обробки понад 50 ° зменшує вміст вітамінів і елементів на 30 - 45%.

вареного

На основі земляної груші роблять лікарські відвари, що говорить про те, що цей овоч не втрачає своєї корисності.

сушеного

З сушеного подрібненого топінамбура роблять добавки, приправи, які не втрачають корисних властивостей топінамбура, залишаючись низькокалорійними - в 100 г 73 кКал.

Про цілющі властивості сушеного топінамбура, а також про правила його використання та приготування, дізнаєтеся з нашої окремої статті.

Калорійність на 100 грам і БЖУ

У сирому вигляді

У 100 г сирого топінамбура міститься КБЖУ:

 • білки - 2 грам;
 • жири - 0, 01 грам;
 • вуглеводи - 17, 44 грам.

Калорійність: 73 ккал.

Важливою особливістю складу топінамбура є те, що до складу білків представлений 16 амінокислотами, вісім з них не виробляються організмом людини.

До складу земляної груші входять наступні макро - і мікроелементи:

 1. Калій. Він необхідний організму для регуляції обміну речовин, контролю водного балансу.
 2. Кальцій. Завдяки його наявності топінамбур виводить токсини і шлаки з організму, а також зайву воду.
 3. Магній. Нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту.
 4. Натрій. Контролює в нормі водно - сольовий обмін, контроль кислотно - лужного балансу.
 5. Кремній. Впливає на рівень гемоглобіну. Щоб отримати добову частку цього елемента, необхідно з'їсти 50 г топінамбура.
 6. Мідь. Бере участь у забезпеченні енергетичного обміну.
 7. Залізо. За кількістю цього елемента топінамбур випереджає картопля, буряк і моркву.

Також топінамбур містить в собі пектин, що знижує рівень холестерину в організмі, поліпшує обмін речовин, нормалізує перистальтику кишечника.

Довідка. Топінамбур не здатний накопичувати в собі важкі метали. Тому є його можна, навіть якщо він вирощений в місцевості з поганою екологією.

Земляна груша не має протипоказань, окрім індивідуальної нестерпності. Однією з причин цього є склад вітамінів топінамбура:

 1. Аскорбінова кислота. Надає міцність і еластичність стінок кровоносних судин, знижує можливість появи кровотеч, зміцнює імунітет.
 2. Тіамін. У 100 г топінамбура міститься 0, 20 мг вітаміну В1, що становить 13% від денної норми споживання цього вітаміну.
 3. Рибофлавін. На 100 г земляної груші доводиться 0, 06 мг вітаміну В2 - це 3% добової норми.
 4. Фолієва кислота. У 100 г бульби міститься на перший погляд дуже мало цього вітаміну - всього 13 мкг, але ця частина становить 3% від добової потреби споживання для людини.
 5. Піридоксин. У 100 г топінамбура - 0, 08 мг вітаміну В6, що становить 4% добової норми.
 6. Пантотенова кислота. Вітамін В 3 становить 0, 4 мг від ста грам топінамбура. А це 8% від необхідної норми вживання цього вітаміну в день.

Харчові волокна також входять до складу овоча. Вони впливають на виведення шлаків і шкідливих речовин з організму. Входить до його складу і інулін - природний аналог інсуліну. Він знижує кількості цукру в крові, що робить земляну грушу затребуваною для діабетиків.

Бульби овоча багаті клітковиною, яка бере участь в очищенні кишечника від шкідливих речовин, тим самим перешкоджає виникненню дисбактеріозу.

Часте споживання топінамбура в необробленому вигляді може призвести до метеоризму. Тому, схильним до цього людям, краще термічно обробляти продукт.

Також до складу цього збагаченого елементами продукту входять органічні поліоксікіслоти: лимонна, яблучна, малонова, бурштинова, фумарова. Вони складають від маси топінамбура в сухому вигляді 6 - 8%.

Якщо дізнавшись про всі корисні властивості топінамбура, ви зацікавилися можливістю виростити цей овоч самостійно, рекомендуємо вам ознайомитися з такими публікаціями:

 • Як вибрати найбільш підходящий сорт?
 • Як посадити овоч навесні і який час для посадки найбільш підходяще для різних регіонів РФ?
 • Коли і як правильно збирають урожай?

Скільки калорій і БЖУ в стравах з нього?

 1. Цукати. В середньому в 100 г продукту міститься 8 г білків, 0, 1 г жирів і 54, 3 г вуглеводів. Енергетична цінність - 232 ккал.
 2. Джем. Калорійність продукту складає 274 кКал. До складу входить 1, 2 г білків, 0, 1 г жирів, 66, 5 г вуглеводів.
 3. Сироп. Корисність цього продукту визначається вмістом в ньому не глюкози, а фруктози. Так, її кількість в 100 г - 69, 5 г, а жирів і білків - 0. Енергетична цінність 100 г - 267 кКал.
 4. Салат овочевий з топінамбуром. Крім земляної груші, до складу входить редис, цибуля зелена, сир і масло. Калорійність даного салату - 100, 7 кКал. Білків - 3, 6 г, жирів - 6, 1 г, вуглеводів - 7, 9 м Дана кількість розраховане на 100 г продукту.

користь

 • Позбавляє організм від шлаків і токсинів.
 • Знижує рівень холестерину.
 • Покращує обмін речовин і роботу шлунково-кишкового тракту.
 • Знижує рівень цукру в крові.
 • Зміцнення імунітету.
 • Підвищення рівня гемоглобіну в крові.

шкода

До застосування топінамбура немає протипоказань, окрім індивідуальної нестерпності. Тому на початку його потрібно вживати в маленьких дозах, щоб подивитися на реакцію свого організму.

Топінамбур - один з небагатьох продуктів, який містить безліч вітамінів і корисних речовин, при цьому практично не має протипоказань. Тому включення його в раціон харчування дає можливість людині збагатити свій організм необхідними речовинами.

Схожі Статті