Фітофтори і парша: які сорти картоплі стійкі до цих захворювань?

На дачних ділянках вирощують переважно овочі, а велику площу під посадку віддають картоплі. В результаті необхідний сівозміну не завжди можливий.

Картопля досить часто уражається захворюваннями, які виникають внаслідок щорічної посадки овочевих культур на одному і тому ж місці. До такого роду недугам відноситься парша, що вражає бульби картоплі. У статті розказано, як боротися з цією недугою, дано докладний опис захворювання і рекомендації до лікування.

загальні положення

Парша у рослин - це інфекційне, іноді бактеріальне захворювання, пов'язане з великим ураженням і деформацією поверхні сільськогосподарською культурою.

Викликано воно групою мікроскопічних патогенних організмів, бактерій і актиноміцетів. В основному паршею уражуються зовнішні тканини листя, стебел, квіток, плодів.

Основні симптоми даного захворювання:

 • відлущування кутикули;
 • порушення цілісності поверхні шкірки;
 • поява плям неправильної формою;
 • наявність середнього розміру виразки і бородавки, які мають сухий ободок на плоді.

Картопля, як і інші овочеві культури сильно схильні до парші. На сьогоднішній день відомо, як мінімум, чотири різновиди захворювання. Вони в свою чергу характеризуються певними особливостями і мають відмінності один від одного. Відповідно заходи профілактики і лікування можуть також відрізнятися. розрізняють:

 1. парша звичайна;
 2. срібляста;
 3. порошістой;
 4. чорна.

Срібляста парша - даний вид самий підступний, суперечки можуть добре зберігатися навіть при температурі + 3 ° С, таким чином при зберіганні вражати сусідні бульби. Срібляста парша викликається грибками Helminthosporium solan, які поширюється тільки в шкірці картоплі. Бульба може довго зберігатися без прояву особливих симптомів гниття, проте буде втрачати вологу і всихати. Перша ознака захворювання значне потоншення шкірки. Також небезпечними симптомами є поява сріблястого відтінку і бурих плям.

Порошістой парша - досить поширений вид, який проявляється у вигляді слизового кома самостійно пересувається. Агресивно впливає не тільки на плід овоча, але і підземну частину стебла. При зберіганні картоплі у вологих місцях, розвивається процес гниття. А на заражених ділянках бульби швидко розвивається фітофтороз і суха гниль. Непогано себе почуває порошістой парша в сухому грунті при температурі + 12-15 ° С. Тривалість життя грибка становить 5 років.

Де і коли утворюється?

Збудник парші знаходиться в грунті, тому остаточно знищити його не завжди можливо. Бактерії в основному зимують в опалому листі, а пік загострення хвороби припадає на весну, коли на вулиці стає тепло і волого.

Також для успішного розвитку подібного недуги важливі певні параметри:

 1. температура повітря + 25-30 ° С;
 2. піщана, пухка, суха грунт;
 3. наявність великої кількості в грунті органічних добрив, зокрема перегною;
 4. лужна земля;
 5. недолік в грунті марганцю і бору, а надлишок кальцію і азоту;
 6. вологість повітря не менше 70%;
 7. відсутність імунітету у коренеплоду до даного захворювання.

Чим небезпечна?

Бульби картоплі, уражені грибковим захворюванням, для здоров'я людини шкоди не несуть. Тобто якщо вжити зрощення продукт в їжу, в лікарню точно не потрапити. Однак приємно її готуватиме - питання інше.

Парша - неприємне явище, яке знижує харчову цінність картоплі, він втрачає значну кількість крохмалю. Також зменшує процес лежкости коренеплоду і викликає гниття. Парша є причиною втрати якості врожаю, втрати товарного вигляду, заражає посівні матеріали, впливає на стійкість рослин до інших захворювань.

Які культури вражає?

Грибкове захворювання є не тільки захворюванням овочевих культур, а й головним ворогом в саду. Патогенні мікроорганізми вражають:

 • картопля;
 • буряк;
 • морква;
 • цитрусові фрукти;
 • яблука;
 • груші;
 • вишні;
 • виноград;
 • кімнатні рослини.

Найбільший збиток спричинити цю недугу приносить картоплі, яблук, груш, погіршуючи їх зовнішній вигляд і якість плодів. При цьому грибкова інфекція в кожному випадку різна. Дане захворювання протікає в основному в помірних широтах.

Як виявити?

Поява цієї недуги відзначають на бульбах, стовбурі, листках і навіть квіточках.

Мікроскопічний паразит вражає шкірку і зовні виглядає як темні сухі плями, неприємні на дотик. У процесі розвитку хвороби плоди деформуються, листя стають слабкими і обсипаються завчасно.

На жаль, на ранніх термінах захворювання практично не діагностується. Його можна розпізнати, лише після того як викопують бульби картоплі з грунту.

Парша активно прогресує в сиру, дощову погоду. Пов'язано таке з тим, що спори грибка розвиваються в рідко-крапельної середовищі, де після поразки одного бульби перекидається на сусідній, поки не захворіють всі.

фото

На фото можна побачити, як виглядають бульби картоплі уражені паршею.

Принципи захисту і боротьби

Однак позитивним моментом в даній ситуації є той фактор, що з паршею можна і потрібно боротися. Для цього повинен бути спланований цілий комплекс заходів для лікування коренеплоду.

Як позбутися?

 1. Для посадки вибирати сорт стійкий до парші та відповідний для умов вашого регіону.
 2. Перед посадкою бульби ретельно оглядати, хворі садити не можна.
 3. Зберігати картоплю в прохолодному і сухому місці.
 4. Потруїти насіння коренеплоду сильнодіючими хімічними препаратами. Наприклад, Максим, Фітоспорін, Полікарбоцін.
 5. Намагайтеся міняти місця посадки картоплі. Адже патогенні мікроорганізми можуть жити на одному місці до 5 років.
 6. Не саджайте картопля на грядці, де росли морква, буряк, адже вони також страждають від цієї недуги.
 7. Після входів і під час цвітіння кущі обробляти стимуляторами росту Епін, Циркон.
 8. У грунт перед посадкою можна додавати свіжий гній.

Як лікувати землю?

Після прибирання картоплі, восени грядки варто засадити сидератами, в якості яких краще використовувати гірчицю, бобові або злакові рослини.

Вони є природними антисептичними і дезінфікуючими засобами, перешкоджають розмноженню патогенних грибків, захищають культури від атаки шкідливих комах.

Коли сіндерати виростуть приблизно на 20 см - ділянку перекопують, змішуючи паростки з землею. Навесні можна посипати гірчичним порошком грунт.

 • сульфат амонію;
 • суперфосфат;
 • калимагнезия;
 • сірчанокисла мідь;
 • сірчанокислий марганець;
 • Борна кислота.

Сорти стійкі до даного захворювання і фітофтори

Якщо при дотриманні всіх перерахованих вище дій результатів немає, тоді слід змінити сорт картоплі, і вибрати більш стійкий до парші. наприклад:

 1. Броницький сорт. Цінується даний картопля за свою стійкість до парші, альтернаріозу, чорної ніжки. Має відмінні смакові характеристики. Ідеально підходить для картоплі-фрі. Колір м'якоті - білий. Урожайність 350-550 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 100 грам. Термін дозрівання 80-85 днів.
 2. Алена ранньостиглий сорт. Форма бульби округла. Колір червоний. М'якоть біла. Сорт також не береться картопляного раку, не боїться посухи, однак до фітофторозу менш стійкий. Добре підходить для процесу смаження. Урожайність 170-100 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 87-156 грам. Термін дозрівання 60-70 днів.
 3. Білосніжка среднеранний картопля. Відрізняється відмінною лежкістю, стійкістю проти захворювань. Має приємний зовнішній вигляд: біла гладка шкірка і зовсім маленькі очиці. Урожайність 160-250 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 65-117 грам. Термін дозрівання 70-80 днів.
 4. Ресурс - даний вид досить цінний своєю витривалістю. Добре переносить посуху, стійкий до хвороб і механічних пошкоджень. На смак непоганий. Колір плоду світло-жовтий. Урожайність 400-450 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 100 грам. Термін дозрівання 80-85 днів.
 5. Темп - пізній сорт овочу. Форма бульб округла, плоска. Колір світло-жовтий з кремовою м'якоттю. Зберігається і транспортується добре. Хороші смакові показники, особливо кращий для пюре. Врожайність 550 кг з 100 кв.м. Маса плоду близько 80-130 грам. Термін дозрівання 120-130 днів.
Посадковий матеріал, безумовно, впливає на якість і кількість зібраного врожаю. Більш стійкі до грибкових та бактеріальних захворювань - елітні сорти картоплі. Шкідливі комахи обходять їх стороною, а також мають відмінні смакові характеристики.
 1. Весна - сверхранний сорт. Серед позитивних сторін даного овоча: велика врожайність, непогані смакові характеристики, практично не схильний до грибкових захворювань. У Весни овальна форма бульб і світло-рожевий колір. М'якоть біла. Урожайність 320-400 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 80-130 грам. Термін дозрівання 70-75 днів.
 2. Невський - сорт, перевірений часом. Він смачний, урожайний, має непоганий імунітет. Бульба рівний і гладкий, форма довгаста, окрас світло-жовтий. М'якоть біла, і може тривалий час не чорніти. Урожайність 250-350 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 80-130 грам. Термін дозрівання 75-85 днів.
 3. Ред Скарлетт не дарма носить таку назву. Плоди яскраво виділяються, красиві, правильної форми. Колір шкірки рожевий, очі маленькі. При цьому м'якоть світло-жовта. Має тривалу лежкість. Урожайність 250-550 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 80-120 грам. Термін дозрівання 75-90 днів.
 4. Удача ще один сорт, який відповідає своєму назви. Він ранній, високоврожайний, лежкий, не схильний до захворювань. Тому вважається дійсно вдалим екземпляром серед інших побратимів. Овальні бульби і жовтою шкіркою. Урожайність 300-550 кг зі 100 кв.м. Маса плоду близько 120-150 грам. Термін дозрівання 60-70 днів.

При дотриманні всіх рекомендація і заходів профілактики, можливо, повністю викорінити інфекцію за 2-3 роки. Однак варто зазначити, при посадці стійких сортів профілактичну обробку грунту потрібно все одно робити. Таким чином, забезпечите себе картоплею на весь рік.

Схожі Статті