Гідропонні теплиці: вирощування зелені і овочів сучасним способом

У теплицях протягом багатьох десятиліть прийнято вирощувати самі різні рослини, найчастіше для цього використовується стандартний спосіб.

Останнім часом все більшого поширення набуває метод гідропоніки, з його допомогою можна помітно підвищити врожайність, метод ідеально підходить для умов дефіциту родючих грунтів, скелястих місцевостей і т.д.

Методика має давню історію - саме вона використовувалася при зведенні одного з чудес світу - садів Семіраміди.

Що таке гідропоніка

Гідропоніка являє собою унікальну методику вирощування рослин, який має свої переваги і недоліки. Знання нюансів і дотримання технологій дозволяє прискорити процес отримання врожаю овочів і зелені.

Вирощування зелені в теплиці методом гідропоніки припускає використання в якості поживного середовища не землю, а спеціальний розчин, що містить оптимальну концентрацію корисних речовин.

Важливою відмінністю гідропоніки вважається можливість підживлення рослин корисними речовинами (калієм, цинком, кальцієм, сіркою, магнієм, залізом, фосфором, азотом і ін.). Як субстрат використовуються поролон, керамзит і інші схожі матеріали.

Для чого застосовується гідропоніка в теплицях

Застосування гідропоніки в теплиці має певні переваги в порівнянні з традиційними методиками.

Даний спосіб дозволяє домогтися наступних цілей:

 • підвищення врожайності, рослини зміцнюються за рахунок підвищеного вмісту поживних речовин і їх прискореного надходження до коріння;
 • відсутність необхідності в регулярному поливі, через кожні 2-3 дні в ємність необхідно додавати розчин;
 • коріння постійно зволожені і не відчувають дефіциту кисню, як це часто трапляється при висадці рослин в грунт;
 • знижується захворюваність, скорочується кількість комах-шкідників - відсутня необхідність в застосуванні хімічних препаратів для боротьби з ними;
 • в рослинах не скупчуються радіонуклєїди, нітрати і важкі метали, завжди присутні в землі.

Які рослини придатні для гідропонного вирощування

Дана методика широко застосовується при розведенні кімнатних рослин, а в даний час спосіб, також використовується при вирощуванні овочевих, ягідних культур, зелені.

Найчастіше це огірки, помідори, бобові, полуниця, суниця, петрушка, селера, базилік, розмарин, салат, м'ята та ін.

В Японії гідропоніка використовується при вирощуванні динь, урожай при цьому виходить не такий великий, ніж при висадці в грунт. У Голландії метод широко поширений при вирощуванні тюльпанів, троянд та інших декоративних квітів.

Спосіб підходить далеко не для всіх рослин, для коренів деяких бульбових культур вологе середовище може виявитися небезпечною, серед них редис, буряк, морква, картопля.

Яке обладнання необхідне

Найбільшим попитом сьогодні користуються професійні установки, за принципом дії існує велика кількість їх різновидів.

За способом подачі води розрізняють три основних види установок: аеропонние, краплинні і періодичного затоплення, найбільшим попитом користуються останні. Але в будь-якій системі, незалежно від використовуваної методики, поживна суміш подається в прикореневу зону, що значно спрощує засвоєння корисних для росту рослин речовин.

Обов'язковим елементом будь-якої такої системи є гідрогоршок, що складається з внутрішньої (найчастіше пластмасової) і зовнішньої ємності. На дні і стінках розташовані отвори, крізь які до коріння надходить кисень і корисні мікроелементи.

Висадка рослини виробляється у внутрішній посудину, заповнений субстратом, в якості якого використовуються гранули керамзиту розміром 2-16 мм.

Матеріал відрізняється хімічною нейтральністю, за рахунок пористої структури забезпечується відмінна повітро-і водопроникність.

У внутрішню ємність поміщається прилад, що фіксує рівень рідини в ємності. Зовнішній горщик повинен бути герметичним, красивим і надійним, при виготовленні часто використовуються кераміка, метал, пластмаса, дерево.

Гідропоніку можна виготовити своїми руками, необхідні матеріали для цього:

 • відро з кришкою об'ємом 10-15 л .;
 • горщик, ємність якого повинна бути в 2 рази менше;
 • помпа для акваріума;
 • частини пластикових труб;
 • керамзит - гранули повинні бути великих розмірів;
 • таймер (при використанні додаткового підсвічування буде потрібно окремий таймер).

живильні розчини

Приготування розчину не відрізняється складністю, для цих цілей рекомендується використовувати відфільтровану або відстояну воду. Добрива вносяться тільки після вирівнювання pH води, після введення кожного речовини розчин необхідно ретельно перемішати.

Кожній стадії розвитку рослини повинен відповідати певний рівень електропровідності, який також необхідно заміряти. Готову суміш необхідно зберігати в темному місці.

Останнім часом необхідність в самостійному приготуванні розчину відпала, так як існує велика різноманітність комплексних сумішей.

Мікроелементи вносяться в розчин у вигляді хелатів або сульфатів, перші являють собою органічні молекули штучного походження, їх функція полягає в утриманні важливих мікроелементів.

Добрива характеризуються повнішим складом, на відміну від земельних, при створенні яких неможливо розрахувати точну кількість корисних речовин, так як багато хто з них рослина отримує з землі.

Застосування поживних розчинів для гідропоніки при добриві зростаючих в землі культур також сприяє збільшенню врожайності. Для розрахунку концентрації розчинів використовується спеціальна таблиця і калькулятор.

Особливості вирощування зелені в гідропонних теплицях

Коріння рослин потребують не тільки в поживних речовинах, але і в кисні, в іншому випадку вони можуть просто загинути. Всім рослинам необхідний час від часу забезпечувати надходження повітря. Гідропоніка в теплиці повинна забезпечувати рівномірне надходження і відведення рідини.

Ця функція забезпечується за рахунок електричної помпи, яка забезпечує необхідні умови для розвитку рослин.

Варто зазначити, що основна особливість гідропонній установки полягає в її ізольованості, вирощувані таким способом рослини не потребують очищення від бур'янів, шкідників і лікуванні хвороб. Теплиця для гідропонного вирощування або теплиця без поливу - відмінний винахід, що набуває все більшої популярності.

Гідропонна система своїми руками

Все більшу популярність в середовищі городників набувають теплиці гідропонні своїми руками виготовлені.

Етапи виготовлення такої системи:

 1. Вирізати в кришці відра простір для розміщення горщика.
 2. У дні виконати ще 2 отвори для розчину.
 3. До одного отвору прикріпити трубку помпи, до другого приєднати трубку переливу, необхідну для регулювання розчину в ємності, вона повинна знаходиться на 3-4 см нижче краю ємності.
Перед застосуванням установки обов'язково тестування, в ході якого перевіряється відсутність проблем при надходженні і видаленні води з горщика. Після перевірки відро необхідно наповнити розчином і висадити в нього рослина.

Таймер повинен бути встановлений на п'ятнадцятихвилинний режим, протягом якого розчин повинен надходити в горщик, на протяг сорока п'яти хвилин виробляється зворотний слив. Прискорити зростання допоможе підсвічування рослин в темряві, в цих цілях використовуються ультрафіолетові лампи, таймер дозволяє включати їх на 10-15 хв. вночі.

фото

На фото нижче представлені теплиці з гідропонними установками:

висновок

Метод гідропоніки налічує кілька тисячоліть, спосіб дозволяє вирощувати рослини в водному розчині без застосування грунту. Гідропонні теплиці підходять для культивування самих різних рослин за виключення коренеплодів, так як плоди під впливом води починають швидко гнити. Гідропонних обладнання для теплиць користується все більшим і більшим попитом.

Сьогодні існує велика кількість самих різних установок, пристрій для теплиці або домашнього використання можна зробити своїми руками. Як поживних розчинів використовуються готові суміші, які розводяться в фільтрованої або відстояної води.

Схожі Статті