Губернаторський картопля «Тулеевск»: опис сорту, фото, характеристика, особливості

Сорт виведений селекціонерами Кемеровської області і названий на честь її губернатора Амана Гуміровіч Тулєєва.

Екологічно пластичний, невимогливий до кліматичних умов, смачний картопля менш ніж за десять років завоював визнання картоплярів, зайняв місце в першій десятці найпопулярніших в країні сортів.

Тулеевск сорт впевнено домінує на полях агрохолдингів, в фермерських та особистих підсобних господарствах.

Тулеевск картопля характеристика та опис сорту

Назва сортуТулеевск
Загальна характеристикапомірно вибагливий столовий сорт з гарною врожайністю
період дозрівання80-100 днів
вміст крохмалю14-16%
Маса товарних бульб200-300 гр
Кількість бульб у кущі10-14
врожайність180-300 ц / га
споживчі якостіхороший смак, не дуже розсипчасту
лежкость90%
колір шкіркижовтий
колір м'якотіжовтий
Перевага регіони вирощуванняпідходить для вирощування по всій території Росії, рекомендований для Сибіру
Стійкість до захворюваньсприйнятливий до нематоди
особливості вирощуваннябажано висаджувати прогрітий насіннєвий матеріал
ОригінаторВНІІКХ ім. А. Г. Лорха, Кемеровський НИИСХ

Тулеевск отриманий шляхом 10-річної внутрішньовидової гібридизації канадських і російських сортів (Чернському, штовхає). Код в Держреєстрі РФ - 9610178. Рік включення до реєстру - 2006.

Власник патенту сорту: ГНУ ВНДІ Картопляного господарства ім. А. Г. Лорха ГНУ Кемеровський НИИСХ.

Рекомендовані регіони для вирощування сорти:

Республіка Марій Ел, Удмуртія і Чувашія, Пермський край, Кіровська, Нижегородська і Свердловська області.

Республіка Алтай, Кемеровська, Новосибірська, Омська, Томська, Тюменська області.

Республіки Бурятія, Саха (Якутія), Тува, Хакасія, Забайкальський і Красноярський край, Іркутська область.

Хабаровський і Приморський край, Амурська, Камчатська, Магаданська, Сахалінська області.

Сорт стійкий до раку, парші, гнилі, альтернаріозу, комах-шкідників, паразитів. Відрізняється сприйнятливістю до золотистої картопляної нематоди.

Читайте також про такі поширені хвороби, як фузаріоз, фітофтороз, вертіціллез.

Морфологія

Міцний кущ середньої висоти (30-35 см). Стебла напівпрямостоячий, проміжного типу. Мала облиственность. Форма і тип куща зручні для догляду і збирання. Компактність куща дозволяє садити картоплю сорт Тулеевск між ягідними кущами, плодовими деревами для економії місця.

Листя інтенсивного темно-зеленого кольору. Розмір листа середній, відкритого або проміжного типу. Незначна хвилястість краю. Квітки фіолетові з жовтуватою серединкою і великим білим віночком. Інтенсивність цвітіння середня. Рідкісне Ягодообразованіе.

Бульби сорту картоплі Тулеевск мають правильної витягнуто-овальної формою, рівні. Структура шкірки сітчаста, злегка шорстка. Шкірка жовта. М'якоть щільна, кремово-жовта. Очки рідкісні, жовті, поверхневі, дрібні. Висока відтворюваність забезпечується наявністю не менше 6 бічних пагонів.

Товарна маса бульби 120-270 г. При найбільш сприятливих умовах окремі плоди виростають до 500-600 м З куща викопують до 20-30 однакових за величиною бульб загальною масою від 7 кг. Дрібні бульби зустрічаються вкрай рідко.

фото

На фото представлений сорт картоплі Тулеевск:

господарські ознаки

У Держреєстрі сорт картоплі Тулеевск визначено як среднеранний. Від посадки до формування товарного врожаю 50-60 днів, бадилля починає в'янути через 60-90 днів.

Врожайність висока, стабільна, вище стандарту по сорту Невський. Середня товарна врожайність 180-300 центнерів з гектара. Максимальне досягнення 424 центнера з гектара.

Порівняти врожайність сорту Тулеевск і інших сортів картоплі ви можете використовуючи таблицю нижче:

Назва сортуУрожайність (ц / га)Кількість бульб в кущі (шт)
Тулеевск180-30010-14
Леді Клер140-270до 15
ЛаБелль180-350до 14
мелодія180-6407-11
Маргарита300-4007-12
Алладін450-5008-12
Кураж160-4306-9
Сифра180-4009-11
чавунця100-2006-11

Бульби розташовані близько до поверхні, гніздо компактне. Містить 14-17% крохмалю. Товарність до 99%. Відмінна лежкість до 85-90%. Завдяки пружності м'якоті плоду і шкірки сорт стійкий до механічних пошкоджень, прекрасно переносить транспортування.

Читайте докладніше про терміни і температурі зберігання, виникаючі проблеми. А також про те як зберігати коренеплоди взимку, на балконі, в ящику, в холодильнику, очищеним.

Відноситься до групи столового призначення. При варінні бульби не розварюються, тримають форму, мають яскраво виражений картопляний аромат. Призначений для приготування других страв, особливо хороший для пюре. Смакові якості сорту оцінюються високо. За відгуками і результатами досліджень не поступається, і навіть перевершує, еталонні сорти Адретта, Рокко, Джеллі.

У таблиці нижче ви можете знайти основні характеристики та інших сортів картоплі:

Назва сортувміст крохмалюлежкость
Тулеевск14-16%90%
Ліга12-16%93%
Мілена11-14%95%
Ельмундо12-14%97%
Шері11-15%91%
Брянський делікатес16-18%94%
Аріель13-16%94%
боровичок13-17%94%
Тоскана12-14%93%

переваги сорту

Посухостійкий. Тулеевск картопля практично не потребує поливах. Не потребує внесення в грунт фосфорних і аміачних добрив. При нестачі в грунті бору в бульбі утворюються порожнечі з якими неможливо тривале зберігання.

Читайте детальну інформацію про те, чим підживити картоплю, коли і як вносити добрива, як це робити при посадці.

Агротехніка сорти

Агротехніка Тулеевск сорти стандартна. Посадковий матеріал за місяць перед посадкою викладають шаром в 2-3 бульби для яровізірованія, не допускаючи попадання на них прямого сонячного світла. Для профілактики пошкодження кущів і бульб проволочником, колорадським жуком, картопляної міллю, Медведков агрономи радять протравить пророщений посадковий матеріал препаратами «Престиж», «Табу».

Також пропонуємо вашій увазі серію статей про боротьбу з колорадським жуком на вашому городі.

Читайте все про відомі народні засоби і хімічні препарати.

Для активізації проростання вічок, підвищення імунітету, формування сильного куща, безпосередньо перед посадкою обробити будь-яким стимулятором типу «Епін-Екстра», «Емістим».

Найоптимальнішим способом вважається посадка в борозни. За три доби до посадки насіння картоплі Тулеевск, великі бульби, розрізають на 2-3 частини вагою близько 50 г, залишаючи на кожному 2-3 очка. Викладають на сонці, залишають поки шкірка не придбає зеленуватий відтінок. На відстані 65-70 см одна від одної готують лунки глибиною 10-15 см.

Грунт перекопують двічі - восени і навесні. Ретельно прибирають коріння і стебла бур'янів. Посадку починають тільки після того, як земля рівномірно погріється до t + 8-10 ° С. Поливу сорт не вимагає, більш того, він йому протипоказаний. У сильну посуху розпушують міжряддя. Для боротьби з бур'янами можна застосовувати мульчування.

Перед самою посадкою скибочки з паростками, насіннєву картоплю Тулеевск обсипте деревною золою. На дно лунок покладіть трохи дрібних гілочок, прілу траву, компост, перегній. Це вбереже сходи від заморозків.

Підгортання. Проводять не менше трьох разів за період вегетації. Після проростання засипають сходи повністю, підгортають відразу після появи перших квіток, в останній раз підгортають при «укладанні» бадилля на міжряддя.

За несприятливої ​​погоди перед останнім підгортання в міжряддя вносять водний розчин посліду курей або гною для підтримки рослин. Збір врожаю починають коли бадилля пожовтіє і зів'яне.

Способів вирощування картоплі існує кілька. Читайте на нашому сайті все про голландські технології, про отримання врожаю без прополки і підгортання, про вирощування ранніх сортів, методи під соломою, в бочках, в ящиках, в мішках.

Зберігання. Урожай для безпосереднього вживання в їжу або на продаж зберігають окремо від насіннєвого матеріалу. При зберіганні насіннєвої картоплі не допускають сусідства бульб інших сортів. У сховищі підтримують t + 3 ° С, вологість 90-95%.

При неможливості зберігати в місці зберігання стабільний мікроклімат вкривають ящики соломою або покривним матеріалом. Перед закладанням насіннєві бульби миють, добре просушують на світлі до позеленіння. Тулеевск сорт картоплі визнаний одним з кращих вітчизняних сортів. Невимогливість до складу грунту, адаптованість до посушливого, екстремального клімату дозволяють вирощувати губернаторський сорт практично у всіх регіонах Росії як на приватних подвір'ях, так і в рамках бізнесу.

Схожі Статті