Гусениця землемір: дивовижний, але дуже небезпечний сусід

Комахи - найчисленніший клас тварин на нашій планеті. Загальна кількість їх видів перевищує кількість видів рослин і інших тварин разом узятих.

Не дивно, що серед такого різноманіття зустрічаються шкідники садово-ягідних і сільськогосподарських культур.

Зокрема, характерним прикладом виступає гусениця метелики п'ядака, число різновидів яких перевищує 15 000.

І так розглянемо яка з себе гусениця п'ядуна.

Опис зовнішнього вигляду гусениці п'ядуна

Як і метелики, гусениці п'ядунів мають маскує забарвленням, колір якої залежить від виду рослинності, яка є основною кормовою базою комахи.

Тонкі тіла практично голі і не мають ворсинок. Про тлічаются вражає уяву здатністю прикидатися гілками, стеблами, черешками і іншими частинами рослини, через що їх досить важко розпізнати навіть при близькому знаходженні.

Фото різних видів землемірів:

Застигаючи в відстовбурчені положенні шляхом утримання однієї парою черевних ніжок за гілку рослини, вони стають невидимими для своїх безпосередніх ворогів - горобців, синиць, солов'їв та інших невеликих птахів. Домагаються такого маскування за рахунок сильно розвиненої мускулатури.

У разі падіння під час сильних поривів вітру або небезпеки комаха піднімається по нитці, за допомогою якої кріпиться до листів і гілок.

Це важливо! Головною особливістю цього сімейства гусениць виступає своєрідне розташування черевних ніг. Вони знаходяться на 6 і 10 (іноді 5 і 6 або 4 і 5) сегменті тіла, що і пояснює їх незвичайний спосіб пересування, в процесі якого задня частина тулуба підтягується до передньої, як ніби вимірює відстань п'ядями. Власне, завдяки цьому вони і отримали свою назву.

Незвичайне петлеобразное згинання тіла дало життя ще одному найменуванню цього сімейства - їх також нерідко називають гусеницями землемірами.

Відмінності землемірів різних видів

Найбільш поширені види гусениць на території нашої країни - це зимова, соснова, листопадна (обдирають) і листках п'ядуна.

З імняя п'ядун в процесі росту проходить 5 стадій розвитку, в ході яких линяє 4 рази. Володіє характерною прозоро-зеленою забарвленням з темною лінією вздовж всієї спини і трьома білими смужками по боках.

В середині червня гусениці зимового п'ядуна спускаються в землю і, зарившись грунт на 15 см, обертаються в лялечку. В кінці серпня і початку вересня з'являються метелики, які не здатні літати, тому для спарювання вони піднімаються наверх по стовбурах дерев.

Місцем кладки вибирають зазвичай дрібні тріщини поблизу нирок, в які відкладають до 400 яєць.

Соснова п'ядун теж має зелене забарвлення, але бічних білих смужок у неї більше - 5. Окукливается пізньої осені, зариваючись в лісову підстилку.

Агрусова п'ядун повністю білого кольору з чорними і жовтими вставками. На листяних деревах можна зустріти дорослих гусениць Листопадній п'ядака переважно бурого і жовтого забарвлення з темно-бурими плямами і яскраво-жовтою смужкою на боці.

Також пропонуємо дізнатися і про іншого різновиду п'ядака - березової. Цей метелик неяскравого забарвлення, відтінком зливається з навколишнім середовищем і дуже близько і щільно притискає свої крильця і ​​тіло до поверхні дерев. Може завдати величезної шкоди садам і лісопосадкам.

Які рослини вражають п'ядака?

Гусениці цього загону становлять загрози майже для всіх чагарників і рослин, які ростуть на території Росії і країн СНД.

Період активності соснової п'ядуна припадає на липень - вересень. За цей час гусениця встигає завдати серйозної шкоди сосновим лісам, повністю об'їдаючи хвою дерев.

Агрусова поїдає листя не тільки агрусу, як зрозуміло з її назви, але також любить поласувати смородиною і чагарником ліщини навесні і восени.

П'ядун-обдирають менш розбірлива і харчується листям більшості листяних дерев, в тому числі плодових.

Зимова ж п'ядун - головний ворог всіх садових чагарників і дерев, в тому числі яблунь, груш, смородини та малини.

Способи боротьби з гусеницями п'ядака

Найбільшу небезпеку для садів і городів являє собою зимовий п'ядун. Приблизно раз в 6-8 років самки цього виду демонструють дуже високу плодючість, відбувається спалах розмноження, тривалість якої може доходити до 3 років.

Одним з найбільш ефективних способів боротьби з нею виступає ретельна осіння перекопування грунту під плодовими деревами та чагарниками, в ході якої перевіряється кожен грудку на наявність в ньому окуклятся личинок.

Увага! Боротьба з зимового п'ядуна на цьому не закінчується і триває протягом усього періоду вегетації чагарників і дерев.

Крім регулярної перекопування грунту раз в 2-3 тижні, найбільш дієвими методами є:

  • Обробка крон розчином олеокупріта і ДНОКу ранньою весною до повного сходу снігового покриву. Також ефективний препарат №30.
  • Обприскування рослин перед початком цвітіння розчином карбофосу.
  • Обробка інсектицидами при появі гусениць 1-го покоління.
  • Також число особин зимової п'ядуна добре піддається контролювання за допомогою клейового мисливського пояса, який кріпиться безпосередньо до стовбурів на відстані 20-30 см від землі. Метелик, яка піднімається по стовбуру дерев для закладки яєць, просто не може обійти цю перешкоду. У жовтні такий пояс необхідно зняти і спалити.
Це важливо! Ще одним хорошим способом, який до того ж не вимагає майже ніяких складних дій, є залучення птахів - горобців і шпаків. Багаторічні спостереження показують, що наявність в саду шпаківень і годівниць дозволяє уникнути спалахів масового розмноження гусениць.

Що стосується соснової п'ядуна, то згрібання лісової підстилки в осінній період призведе до загибелі більшої частини лялечок. Випас домашніх свиней теж ефективний спосіб боротьби, так як личинки комах є їх улюблені ласощі.

Для позбавлення від агрусового п'ядуна досить виробляти регулярний збір гусениць з плодових кущів і дерев і їх подальше знищення шляхом спалювання. Личинки в силу свого забарвлення добре помітні, тому такі дії не викличуть великих труднощів. Також допоможе обприскування розчином миш'яку ранньою весною.

Проти обдирала найдієвішим методом боротьби виступає використання клейових поясів.

У Росії частка цього загону комах становить близько 12-15% всіх лускокрилих. В силу того, що деякі окремі види схильні до спалахів масового розмноження, яким сприяє, зокрема, підвищення середніх зимових температур на більшій частині нашої країни, ці комахи можуть являти собою серйозну небезпеку для садово-городніх культур і лісового господарства.

Пропонуємо вашій увазі відео про гусениці п'ядуна:

Схожі Статті