Характеристика 8 видів детермінантного сорту томатів: що це таке, і як овочівники отримати бажаний урожай?

Серед овочів, які ростуть практично на кожному городі або дачній ділянці одне з лідируючих місць займають томати. Виростити їх самостійно нескладно. Необхідно тільки знати основні властивості рослини, особливості догляду та навчитися розбиратися в сортах і видах.

Початківців городників часто лякають незнайомі терміни, наприклад, слово «детермінантний». Тому перш ніж вибрати сорт для вирощування, необхідно дізнатися на що вказує подібний напис і що вона означає. Розглянемо особливості таких томатів в нашій статті. Також рекомендуємо подивитися корисне відео по темі.

Загальні відомості

За ступенем зростання і розвитку томати мають суттєві відмінності. Розділити їх можна на два типи:

 1. інтердетермінантний;
 2. детермінантний.
Важливо: Сорти, які відносяться до першого типу, не обмежуються на центральній верхівці квіткової пензлем, тому зростання їх не припиняється. Такі томати зазвичай вирощують в теплицях, в висоту вони досягають двох метрів, а іноді і більше, в залежності від умов, грунту, догляду.

Детермінантні сорти завжди перестають рости після утворення на кінці втечі зав'язі з плодами. Зростання томатів цього типу триває з пасинка, який розташовується в пазусі листа під верхньої пензлем. Перша квіткова кисть у таких сортів з'являється після 6-7 справжнього листка і нижче, тому їх нескладно розрізнити з інтердетермінантнимі ще на рівні розсади. У дорослої рослини кисті з'являються менш ніж через 3 листка.

Дані сорти мають дружне дозрівання, не вимагають неодноразової підв'язки, пристосовані для вирощування у відкритому грунті, що не потребують постійного пасинкуванні. Рекомендовані до вирощування в різних кліматичних зонах, в тому числі і в північних районах.

Також до детермінантний сортів відносяться штамбові. Такі томати відрізняються дуже компактним кущем, який володіє міцним стовбуром і практично не потребує підв'язування і опорі. Пасинкування не вимагають, згущене на ділянці не створюють, але завдяки тому, що займають мало місця, дозволяють отримати більший урожай за рахунок частоти посадки.

Повсюдно вирощуються в промисловому масштабі в полях, тому що стійкі до посух, перепадів температур, холоду. Плоди штамбових томатів добре зберігаються, при транспортуванні товарний вигляд не втрачають, формуються на кущі в великій кількості, визрівають дружно. Коренева система раположенноє близько до поверхні, що дозволяє рослині краще поглинати поживні речовини і вологу.

Типи і їх відмінності

Детермінантні, Напівдетермінантні і супердетермінантие сорти томатів: що це таке і в чому їх особливість?

 1. Детермінантний. Квіткові кисті, після того як з'являться 5-6 листків, утворюються через кожні три листочка, такі сорти зазвичай раннього або среднераннего визрівання.
 2. Напівдетермінантний. Після утворення 10-12 квіткових кистей, які закладаються через кожні два справжніх листка, рослина зупиняє ріст, найперша кисть буде закладатися через 8 листя. Добре підходять для вирощування в теплицях, мають досить високий зріст, термін визрівання середній.
 3. Супердермінантний. Квіткові кисті закладаються через 1-2 листка, а після того, як їх утворюється 5, починає з'являтися втечу, який припинить зростання всієї рослини, ці сорти є скоростиглими.

Переваги і недоліки

Вирощування томатів даного типу також мають свої плюси і мінуси, які необхідно враховувати при виборі. Переваги детермінантних сортів:

 • раннє і дуже дружне визрівання плодів, що дозволяє швидше не тільки вживати томати в їжу, але і починати робити заготовки в зиму;
 • кущі таких томатів приземистіші, акуратні, особливо це стосується штамбових;
 • мало потребують пасинкування;
 • практично не вимагають підв'язки, в основному тільки при утворенні великої кількості плодів;
 • рекомендовані для вирощування в будь-яких кліматичних умовах, в тому числі і в досить холодних північних районах і Сибіру;
 • підходять не тільки для посадки в теплиці, а й у відкритому грунті.

Недоліки подібних сортів:

 • розмір плодів може сильно відрізнятися;
 • загальна врожайність не надто висока, при завершенні росту рослина може припиняти утворювати нові зав'язі;
 • мають потребу у великій кількості підгодівлі мінеральними добривами;
 • низька опірність рослин до різних інфекцій через великої кількості зав'язей.

Класифікація

Існує велика кількість таких сортів детермінантного виду, тому що даний він дуже популярний у городників. Підбирати їх слід виходячи з кліматичних умов регіону посадки, стану грунту та інших умов для зростання. Також потрібно уважно вивчити властивості сорту і правила догляду за ним.

турбореактивний

Це супердетермінантние сорт, раннеурожайний. Кущ виростає до 40 см, в пасинкуванні не потребує. Плодів дуже багато, плоско, вагою до 80 м Вимагає підв'язки під час визрівання врожаю. Стійкий до грибкових і вірусних захворювань. Використовують ці томати в свіжому вигляді, а також для заготовок. Відрізняється поганий лежкістю, для транспортування і тривалого зберігання в свіжому вигляді не підходить.

Альфа

Ранній супердетермінантние сорт. Кущ до 50 см заввишки, не потребує пасинкування. Підходить для холодних районів, зростає як під плівковим укриттям, так і у відкритому грунті. Плодів утворює багато, вагою до 80 г, плоско. Томати підходять для вживання в свіжому вигляді і переробки. Стійкий до фітофтори і іншим подібним хворобам.

Валентина

Детермінантний сорт раннього визрівання. Кущ має напіврозкидистий, до 70 см у висоту, потребує підв'язки і частковому пасинкуванні. Плоди подовжені, з товстою шкіркою, добре підходять для засолювання і свіжого вживання, вага мають до 100 гр. Практично не схильні до розтріскування, навіть при нестачі вологи. Сорт досить стійкий до посухи.

Дивіться відео про особливості помідорів сорту «Валентина»:

вибух

Ранньостиглий. Кущі у томатів цього сорту розлогі, потребують помірного пасинкуванні, але не вимагають підв'язки. Висотою до 50 см. Плоди округлі, злегка приплюснуті, до 120 гр вагою. Добре переносить холод, рекомендований для північних районів. Стійкий до посухи і основних захворювань. Урожай використовують в свіжому вигляді, для консервації. Не втрачає товарний вигляд при зберіганні і перевезенні.

Дивіться відео про особливості помідорів сорту «Вибух»:

Ажур

Гібридні среднеранние томати. Кущ до 90 см заввишки, потребує підв'язування після появи великої кількості плодів. Пасинків утворює мало. Маса плодів від 300 до 500 гр, за формою плоско, не схильні до розтріскування. Стійкий сорт до погодних коливань: холоду, посухи, різких змін температури. Чи не сприйнятливий до хвороб. Потребує хорошого догляду, своєчасному внесення добрив.

Буржуй

Середньостиглий гібрид. Висота куща більше метра, вимагає підв'язки та часткового пасинкування. Плоди вагою до 200 гр, плоско, стійкі до розтріскування, дуже лежкие і транспортабельні, зберігають товарний вигляд до півтора місяців. Жаростійкий, добре переносить недолік світла, перепади температур. Стійкий до вертіціллезу, вершинної і Конєва гнилі. Не дуже підходить для вживання в свіжому вигляді через не дуже вираженого смаку.

Аляска

Ранньостиглий сорт. Кущ досягає 60 см у висоту, вимагає підв'язування і помірного пасинкування. Плоско плоди досягають маси 100 гр, підходять для засолювання і вживання в свіжому вигляді, для транспортування і тривалого зберігання не підходять. Стійкий до вірусу тютюнової мозаїки, кладоспоріозу, фузаріозного в'янення. Добре підходить для вирощування в холодних кліматичних зонах.

Камея

Сорт дуже раннього дозрівання. Кущ середньої гіллястості, досягає 50 см у висоту, пасинки утворюються слабо, підв'язування не потребує. Плоди округлої форми, масою близько 80 г, мають хороші смакові якості, вживаються як в свіжому вигляді, так і для різних консервацій. Даний сорт відмінно переносить перепади температур і холод, зав'язі утворюються навіть при несприятливих умовах. Стійкий до фітофторозу, вірусу тютюнової мозаїки, септоріозу.

інші

Увага: Детермінантні томати представлені на ринку великою кількістю сортів, які відрізняються за деякими показниками, в тому числі за часом визрівання.

Досить популярні серед них:

 1. Ультраранні: Грот, Оленка, Алтаечка, Важлива персона, Рожевий лідер, Пінк Буш.
 2. Раннього дозрівання: Ямал, Дубок, Сливка медова, Аврора, Вічний поклик, Санька золотий.
 3. Середньостиглі: Аделіна, Айсан, Акварель, Килина, Вельможа, Яки.
Для тих, хто займається вирощуванням томатів, ми пропонуємо ознайомитися зі статтями, які допоможуть боротися з хворобами томатів у теплиці і на відкритому грунті. Там же ви знайдете опис можливих захворювань і методики лікування рослин.

Завдяки тому, що детермінантні сорти досить добре ростуть у відкритому грунті, не надто вибагливі і мають ряд інших переваг, вони користуються великим попитом серед овочівників. Отримати бажаний урожай здатний навіть початківець городник. Потрібно лише враховувати відмінні риси сорти, кліматичні умови місця посадки, стан грунту і правильно проводити агротехнічні роботи.

Схожі Статті