Хімічний склад буряка, калорійність і користь для здоров'я. Які протипоказання у червоного овоча?

Буряк - це цікаве, неординарне і трав'яниста рослина. Будь-яка людина проживає на планеті знає, що буряк це смачний і корисний продукт. Вона популярна в кулінарії і давно вже стала незамінною при готуванні борщу, салатів та інших різноманітних страв.

Але, давайте розберемо, які в ній знаходяться вітаміни і мінерали, чи є в буряках, наприклад, залізо або йод, і скільки їх? Важливо знати калорійна вона, а також який склад сирого і вареного продукту, скільки в одному коренеплоду ккалорій, білків, жирів і вуглеводів. Завдяки розширеним знань, кожен зможе точно визначити енергетичну цінність, калорійність і користь рослини. А також, чи можна вживати даний продукт або ж це зашкодить здоров'ю.

Хімічний склад коренеплоду

Якщо більше часу приділити хім. складом буряка, то відразу ж стає зрозуміло, що в ній міститься велика кількість вуглеводів (моносахаридів і дисахаридів - 11 м). Білка буде набагато менше - 1.9 м В коренеплоді буряка міститься 14% вуглеводів, де найбільше сахарози (близько 6%), але набагато менше глюкози і фруктози. Нижче представлений список за хімічним складом буряка.

 1. Вітамін С.
 2. Вітамін В12.
 3. Вітамін РР.
 4. Вітамін В2.
 5. Каротин.
 6. Вітамін В3.
 7. Вітамін В5.
 8. Вітамін В6.
 9. Вітамін Р.
 10. Вітамін U.
 11. Мінеральні солі.
 12. Пектинові речовини.
 13. Вуглеводи.
 14. Яблучна кислота.
 15. Клітковина.
 16. Винна кислота - сахароза
 17. білки;
 18. Щавелева кислота.

Детальніше про хімічний склад сирого буряка, а також про її користь, можна дізнатися тут.

Калорійність і харчова цінність

Розглянемо калорійність і БЖУ червоною сирої (свіжої) буряка на порцію 100 грам:

 • калорії - 40 ккал;
 • білки - 1, 6 г;
 • жири - 1, 5 г;
 • вуглеводи - 8.8 г;
 • харчові волокна - 2.5 г;
 • вода - 86 г.

Коренеплід містить досить багато цукру. Внаслідок цього виникає питання: скільки калорій, білків, жирів і вуглеводів міститься в 1 середньої буряку, але ми розглянемо ці показники на 100 грам сирого, консервованого або відвареного овоча.

Увага. У вареній буряку (100 грам) - 50 ккал. Чому так? При температурної обробки речовини змінюють свої властивості. До того ж, в вареної буряках міститься менше корисних речовин, ніж у сирій.

Скільки ккал в одній консервованої буряках? Калорійність консервованої буряків становить 31 ккал на 100 г продукту.

У ній міститься:

 • 0.9 г - білка;
 • 0.1 г - жирів;
 • 5.4 г - вуглеводів.

Розглянемо, скільки кілокалорій і склад БЖУ в маринованому овочі. Маринований буряк складається з 1 г білка, 0.05 г жирів і майже 8 г вуглеводів. Калорійність становить 36.92 ккал.

У процентному співвідношенні:

 • 16% - білки;
 • 17% - жири;
 • 67% - вуглеводи.

Зміст БЖУ в буряках, приготовленої на пару (100 грам):

 • 1.52 г - білка;
 • 0.13 г - жирів;
 • 8.63 г - вуглеводів.

Калорійність буряка, приготовленої на пару становить 42.66 ккал.

вітаміни

Користь буряка відома давно і кожному. Велика кількість лікувальних властивостей міститься в корені рослини і в листі. Буряк - вітамінний продукт. Розберемо, які вітаміни є в сирого червоного буряку і скільки їх міститься.

Зміст вітамінів:

 1. Вітамін А - 0.002мг.
 2. Вітамін В3 - 0.4мг.
 3. Вітамін В9 - 0.013мг.
 4. Вітамін В1 - 0.02мг.
 5. Вітамін В5 - 0.1мг.
 6. Вітамін С - 10мг.
 7. Вітамін В2 - 0.04мг.
 8. Вітамін В6 - 0.07мг.
 9. Вітамін Е - 0.1мг.

Також корисні властивості обумовлені вмістом мікроелементів і мінеральних речовин:

 • міді;
 • йоду;
 • бору;
 • заліза;
 • марганцю;
 • кобальту;
 • ванадію;
 • фтору;
 • молібдену;
 • рубідію;
 • цинку.
Йод допомагає людям страждаючим зобной хворобою, атеросклерозу та ожиріння. А хлор, який так само міститься в даному рослині, надає очищуючий ефект для печінки, нирок і жовчного міхура.

сухі речовини

Від змісту сухих речовин залежать біохімічні процеси, які відбуваються в сировині при зберіганні. Сухі речовини знаходяться в кореневій частині буряка. Вони залишилися після видалення води.

 • Сухі речовини - 25.
 • Вода - 75.

Зміст даних речовин залежить не тільки від сорту, але і від кліматичних умов.

мікроелементи

З наведених вище даних хочеться відзначити, що буряк багата мікроелементами.

У ній міститься:

 1. йод;
 2. залізо;
 3. цинк;
 4. марганець;
 5. калій;
 6. кальцій;
 7. фосфор;
 8. хром;
 9. сірка;
 10. нікель;
 11. фолієва кислота;
 12. магній.

користь

Не тільки калорійністю, а й користю для організму славиться буряк. Даний продукт знаходиться у відкритому доступі, і тому багато людей застосовують його в лікарському вигляді. Адже буряк лікує серцево-судинні захворювання, атеросклероз, хвороби печінки, а також допомагає в боротьбі із зайвою вагою.

Часто її використовують при хронічних запорах. Клітковина посилює роботу кишечника, а амінокислоти допомагають з переродженням клітин. Буряковий сік корисний при проблемах крові. А так само буряк корисна для зовсім юного організму. Її можна використовувати як проносне для нормалізації стільця, але тут вже головне не переборщити.

Фахівці стверджують, що в період менструації жінка повинна вживати тільки варений коренеплід (дізнатися про те, в чому користь і шкоду буряка для організму жінки, можна тут). Буряк допоможе відновити крововтрату і підвищить гемоглобін. Рослина має косметичним ефектом і використовується в народній медицині для лікування шкіри.

Покращує стан шкірного покриву і надає свіжість організму. Як би це дивно не звучало, але амінокислоти і правда борються з раннім старінням. Ви можете трохи відстрочити свою пенсію.

Детально про те, яка буряк корисніше для організму - варена або сира, читайте тут, а з цієї статті ви дізнаєтеся яка користь і шкоду від при її вживання для здоров'я людини.

Протипоказання і шкода

 1. Не можна вживати при цукровому діабеті.
 2. При хронічній діареї.
 3. Буряк заважає засвоєнню кальцію.
 4. Її не радять вживати при сечокам'яної хвороби, тому що рослина містить щавлеву кислоту.
 5. Очищуючий ефект буряка настільки високо виражений, що вимиває не тільки токсини, але і кальцій.
 6. Заборонено вживати в їжу людям з хворобами шлунково-кишкового тракту (гастрит, виразка). Буряк має кислотну реакцію і дратує органи травлення.
 7. Прийом у великих кількостях викликає спазм кровоносних судин. Тому, якщо люди мають хронічну мігрень, вони повинні з обережністю вживати її.
 8. Погано позначається на здоров'я гіпотоніків. Буряк знижує артеріальний тиск.

На закінчення хочеться ще раз відзначити, що незважаючи на протипоказання, буряк залишається корисним продуктом, який багатий різними речовинами, це перш за все білки і вуглеводи. Вживати її в їжу потрібно, треба лише при цьому враховувати стан свого здоров'я. А чи потрібно вам знати скільки калорій або які мікроелементи містяться в одній свіжій буряках, нехай кожен вирішує сам. Головне - не переборщити в їжі! Особливо якщо буряк використовується в приготуванні страв для дітей.

Буряк вже протягом декількох століть є одним з популярних овочів російської кухні. Скільки і в якому вигляді краще їсти цей коренеплід, а також про його корисні властивості для чоловічого організму - читайте на нашому сайті.

Схожі Статті