Імператорський картопля «Єлизавета»: опис сорту і фото класики російської селекції

«Єлизавета» - старий класичний сорт, високо оцінений городниками-аматорами і фермерами-бізнесменами. Смачні бульби з сліпуче-білою м'якоттю ідеальні для кулінарних експериментів, гарні вони і для продажу. Сорт демонструє високу врожайність, стійкість до хвороб і інші важливі якості.

У цій статті ми представимо всі про сорт картоплі «Єлизавета» - характеристику, фото і особливості його вирощування.

Картопля «Єлизавета»: опис сорту, фото

Назва сортуЄлизавета
Загальна характеристикаодин зі старих російських сортів з непоганою урожайністю
період дозрівання65-80 днів
вміст крохмалю13-14%
Маса товарних бульб80-140 гр
Кількість бульб у кущідо 10
врожайністьдо 400 ц / га
споживчі якостіхороший смак, м'якоть не темніє
лежкость93%
колір шкіркибілий
колір м'якотібілий
Перевага регіони вирощуванняПівнічний, Північно-Західний, Центральний, Волго-В'ятський, Північно-Кавказький, Далекосхідний
Стійкість до захворюваньсредневосприимчив до фітофторозу
особливості вирощуваннястандартна агротехніка
ОригінаторГНУ Ленінградський НИИСХ «Белогорка» Россельхозакадеміі спільно з «Всеволожский селекційною станцією»

Основні риси сорти:

 • бульби досить великі, вагою від 83 до 140 г;
 • форма округло-овальна, з тупою верхівкою;
 • бульби акуратні, вирівняні за розміром і вагою;
 • шкірка світло-жовта або кремова, рівномірно забарвлена, помірно гладка;
 • вічка поверхневі, дрібні, нефарбовані, малопомітні;
 • м'якоть на зрізі біла;
 • вміст крохмалю коливається від 13 до 18%;
 • бульби багаті білком, цінними амінокислотами і вітамінами.

Сорт «Єлизавета» представлено на цих фото:

характеристика

Сорт картоплі «Єлизавета» відноситься до середньоранніх, столовим. Врожайність хороша, в залежності від кліматичних умов і родючості грунту вона коливається від 290 до 400 центнерів з гектара. В особливо вдалі роки з 1 гектара можна зібрати до 550 центнерів.

У таблиці ви можете побачити яка врожайність у інших сортів картоплі:

Назва сортуврожайність
ЄлизаветаЗ 1 гектара отримують до 400 центнерів.
ДжувелЗ 1 га можна зібрати понад 700 центнерів.
Метеор200 - 400 центнерів з гектара в залежності від регіону і клімату.
СорокодневкаЗ 1 гектара можна зібрати від 200 до 300 центнерів.
МінерваЗ 1 гектара збирають від 200 до 450 центнерів.
КаратопМожна зібрати 200-500 центнерів з гектара.
ВенетаСередня цифра - 300 центнерів з гектара.
Жуковський раннійВ середньому 400 центнерів з гектара.
Рів'єраВід 280 до 450 центнерів з гектара.
КірандаВід 110 до 320 центнерів з гектара.

Зібрану картоплю непогано зберігається протягом декількох місяців не втрачаючи товарних якостей. Можлива транспортування. Великі світлі бульби з білою м'якоттю прекрасно підходять для продажу.

Читайте докладніше про терміни і температурі зберігання картоплі, про виникаючі проблеми. А також про те як це робити взимку, на балконі, в холодильнику, в ящиках, очищеним.

Кущі компактні, невисокі, прямостоячі, помірно гіллясті. Освіта зеленої маси рясне. Листя дрібне, темно-зелені, опушені, зі слабко хвилястими краями і чітко промальовані жилками. Віночок білий, компактний. Квіти нечисленні, швидко опадає. Ягоди не зав'язуються.

Коренева система добре розвинена. Бульби формуються дружно, під кожним кущем утворюється не менше 10 добірних картоплин. Кількість нетоварной дрібниці мінімальне.

Сорт невибагливий до відходу, його можна висаджувати навіть недосвідченим городникам. Рекомендуються підживлення мінеральними комплексами і органікою, помірний полив і підгортання з формуванням високих гребенів. Для боротьби з бур'янами використовуйте мульчування.

Перші бульби можна підкопувати в середині літа, але максимальної врожайності картопля досягає до кінця вегетаційного періоду (через 70-90 днів після посадки). Насіннєвий матеріал не схильний до виродження, оновлення не потрібне. Картопля для подальших посадок можна збирати самостійно.

«Єлизавета» - сорт з хорошим імунітетом. Картопля рідко уражається раком або звичайної паршею, кущі стійкі до чорної ніжки, золотистої цистоутворюючої нематоди і різноманітним грибкових інфекцій. Можливе ураження фітофторозом бадилля і бульб, фузаріозною і вертіциллезному в'янення, альтернаріоз.

Картопля відрізняється приємним збалансованим смаком, без сухості і зайвої водянистості. Білосніжна м'якоть не темніє при обробленні і приготуванні. Бульби універсальні, їх можна варити, смажити, тушкувати, фарширувати. З коренеплодів виходить смачний картопля-фрі, можливе приготування пюре.

Завдяки відмінному смаку і помірною калорійності бульби можна рекомендувати для дитячого або дієтичного харчування.

походження

«Єлизавета» - один із старих сортів, виведений російськими селекціонерами. З нами в Держреєстрі РФ в 1996 році. Районований для Північного, Північно-Західного, Центрального, Волго-Вятського, Північно-Кавказького, Далекосхідного регіонів.

Рекомендовано вирощування на полях промислового призначення, в фермерських та особистих підсобних господарствах. Сорт чутливий до поживності грунту та рівнем вологості.

Гідності й недоліки

До основних особливостей сорту можна віднести:

 • відмінний смак коренеплодів;
 • високу врожайність;
 • універсальність бульб;
 • хороші товарні якості;
 • зібраний урожай довго зберігається;
 • стійкість до основних захворювань.

Недоліків у сорту не помічено. Врожайність залежить від кліматичних умов і поживності грунту.

Нижче в таблиці ви можете порівняти характеристики сорту Фермер з іншими надранньої сортами за товарним вазі бульб і їх лежкості:

Назва сортуМаса товарних бульб (грам)лежкость
Єлизавета80-14093%
Метеор100-15095%
Мінерва120-24594%
Кіранда92-17595%
Каратоп60-10097%
Венета67-9587%
Жуковський ранній100-12092-96%
Рів'єра100-18094%

особливості вирощування

Картопля рекомендується висаджувати у другій половині травня, коли грунт достатньо прогріється. Сорт переносить легке похолодання, але заморозки для нього згубно. Посадковий матеріал протравливается, грунт ретельно рихлити, після чого обробляється дезінфікуючими складами.

Картопля віддає перевагу легкому грунт на основі піску. Підвищити поживність допоможе старий перегній і деревна (переважно березова) зола, їх розкладають по лунках. Бульби висаджуються на відстані 35 см з міжряддями не менше 70 см. Заглиблення невелике, близько 10 см.

Сорт чутливий до поживності грунту. За сезон кущі 2-3 рази підживлюють мінеральними комплексами на базі калію або магнію. Готові добрива можна чергувати з розведеним коров'яком або пташиним послідом.

Корисна і одноразова позакореневе підживлення, наприклад, обприскування розведеним суперфосфатом. Таку обробку рекомендується провести за 10 днів до збирання врожаю.

Читайте докладніше про те, чим годувати картопля, коли і як вносити добрива, як правильно це робити при посадці.

Забезпечити нормальну вологість грунту допоможе система крапельного поливу. Вона врятує посадки в посушливе літо. При надлишку вологості грунт можна посипати деревною золою.

Існує чимало способів вирощування картоплі та серед них чимало цікавих.

Пропонуємо вашій увазі корисний матеріал про голландських технологіях, про вирощування ранніх сортів і отриманні врожаю без прополки і підгортання.

Також читайте докладніше про спосіб під соломою, в бочках, в мішках, в ящиках.

Картопля «Єлизавета» може формувати дуже великі бульби. Щоб стимулювати їх зростання, за тиждень до викопування потрібно зрізати всю бадилля. Після збирання бульби просушують на межі або під навісом. Насіння картоплі відбирається в фазі зростання, кущі варто заздалегідь помітити. Після викопування насіннєвий матеріал зберігається окремо.

Хвороби і шкідники

Сорт «Єлизавета» досить стійкий до типових хвороб пасльонових: картопляного раку, золотистої цистоутворюючої нематоди, звичайної парші. Рідко уражається чорною ніжкою, різноманітними вірусами, бактеріями.

У несприятливі роки можливе зараження фітофторозом. Для профілактики рекомендується протруювання бульб перед посадкою, а також одноразова обробка кущів медесодержащими препаратами.

Для боротьби зі шкідниками застосовують промислові інсектициди. Вони відмінно діють на колорадських жуків, тлю, трипс, картопляну міль. Позбутися від дротяників і капустянки допоможе проливання грунту дезінфікуючими розчинами або періодична зміна полів для посадки.

«Єлизавета» - старий, але не втрачає популярності сорт. Білосніжна картопля, ідеальна для приготування різних страв, дуже подобається споживачам.

Її можна вирощувати на продаж або залишати для особистого споживання. При належному догляді картопля порадує урожайністю, невибагливістю, відмінними товарними якостями коренеплодів.

Схожі Статті