Інфрачервоний обігрівач для теплиці та інші види обігріву: водяне, повітряне, геотермальне, порівняння, переваги, характеристики

Використовувати парникові споруди можна не тільки ранньою весною чи пізньою осінню, щоб продовжити городні роботи. Головне - це правильна температура в теплиці взимку.

Грамотно сконструйований і якісно виготовлене приміщення для закритого грунту цілком може експлуатуватися і в зимовий сезон. Для цього досить виконати утеплення та організувати ефективне опалення.

Класичні методи підтримки температури

До традиційних способів опалення теплиць відносять повітряне опалення та водяне. Повітряна система опалення переносить тепло рослинам за рахунок конвекції повітря.

Її перевагою є дуже висока швидкість прогрівання всього об'єму приміщення. Однак при відключенні повітряного обігрівача температура дуже швидко знижується.

Як приладів для повітряного опалення теплиці застосовуються теплові гармати різної конструкції. Як джерело енергії такі конвектори можуть використовувати рідке або електрику.

Багато моделей оснащуються вентилятором, що дозволяє швидше наповнювати приміщення нагрітим повітрям.

Крім того, не втрачають популярності і примітивні системи повітряного опалення у вигляді металевої труби. Верхній її кінець горизонтально вводиться всередину і має безліч отворів для проходження нагрітого повітря.

Нижній її кінець розташований на вулиці і встановлений вертикально. Під розтрубом вертикальної частини труби розводять багаття, і нагріте повітря по трубі починає надходити в приміщення.

Водяне опалення працює за рахунок подачі нагрітої води в систему труб і радіаторів, розміщених в парнику. Його перевагою є велика теплоємність, що дозволяє нагрітій воді віддавати тепло ще довгий час навіть після виключення нагрівального приладу. А також те, що цілком можливо зробити водяне опалення теплиці своїми руками.

Недоліком є ​​складність розрахунку потужності нагрівача, а також кількості та характеристик радіаторів. Ускладнює завдання і кількість необхідного обладнання, що володіє не самою маленькою вартістю.

Для водяного опалення можуть застосовуватися нагрівачі, що працюють на будь-якому виді палива:

 • дрова чи вугілля;
 • газ;
 • електрика.

Газове опалення має на увазі організацію подачі газу для опалювального приладу.

Здійснити її можна двома способами: прокладкою газопроводу і за допомогою газових балонів.

Другий спосіб, тобто застосування балонів, на дачних і присадибних ділянках часто виявляється більш раціональним.

Він не вимагає значного обсягу робіт з прокладання газопроводу і безлічі дозвільної документації.

Застосування стаціонарного газопроводу вигідно лише в тому випадку, коли в дачному або житловому будинку вже організовано газопостачання.

Класифікувати системи тепличного газового опалення можна за способом передачі теплової енергії:

 • водяне трубне опалення;
 • інфрачервоне опалення;
 • повітряне.

Джерелом тепла для водяного трубного опалення виступає газовий котел. Отримання дозволу на установку такого обладнання і власне монтажні роботи - заходи дуже витратні.

Довідка: такий варіант вигідний лише в тому випадку, коли є можливість прокласти до парники теплотрасу від стаціонарної системи газового водяного опалення в житловому будинку.

Інфрачервоні газові обігрівачі випромінюють потік інфрачервоного випромінювання від нагрітих поверхонь. Такі випромінювачі можуть мати форму трубок, або керамічних або сталевих пластин. У будь-якому випадку, горіння газу відбувається всередині приладу. Однак системи димовидалення у них будуть різні.

Трубчасті нагрівачі потребують пристрої власного димоходу. Пластинчасті варіанти можуть викидати продукти горіння безпосередньо всередину теплиці з подальшим їх виведенням через вентиляційну систему, що іноді не зовсім безпечно.

ВАЖЛИВО: Без системи вентиляції використовувати газове обладнання неприпустимо. Якщо в приміщенні вигорить весь кисень, то горіння припиниться і приміщення може наповнитися вибухонебезпечним газом.

Повітряні газові обігрівачі мають відкриту пальник. Нагрівається в полум'я повітря піднімається до стелі, звідки у міру охолодження розподіляється по всьому її об'єму.

Такий спосіб обігріву дуже ефективний, проте для підтримки полум'я і дотримання правил безпеки парник повинен володіти ефективною системою припливної вентиляції.

Опалення теплиці тепловою гарматою. У цьому варіанті, повітряний газовий нагрівач додатково оснащується електровентилятором. Це набагато збільшує його ефективність, але вимагає підключення лінії електропостачання.

Електричне опалення, так само як і лампи для теплиць для обігріву, є найпростішим в технічному плані способом обігріву.

Здійснюватися воно може приладами двох типів.

 1. Електричні теплові гармати. Нагрівання повітря в них відбувається за допомогою спіралей дроту, що володіє високим сопротівленіем.В теплової гармати встановлено вентилятор, тому з її допомогою можна за короткий час прогріти весь об'єм повітря в приміщенні.
 2. Конвектори. Нагрівання в них відбувається всередині корпусу приладу. Теплова енергія передається через металеві або масляні провідники на зовнішній корпус.Енергія випромінюється в інфрачервоному діапазоні. При всій простоті такого рішення використовувати електричні конвектори в теплицях не дуже вигідно, оскільки в умовах високої вологості термін експлуатації приладів буде занадто маленькім.Кроме того, будь-які класичні нагрівальні електроприлади відрізняються високим рівнем споживання електроенергії.

Опалення теплиці дровами. Облаштувати подібну систему зимового підігріву дуже нескладно. Допоможе класична і звична всім буржуйка для теплиці. Перевагою такого варіанту є дешевизна палива і досить висока ефективність.

Недоліком буржуйки є її огнеопасность. Місце установки приладу повинне бути викладено негорючими матеріалами. Крім того, буде потрібно і теплоізоляція димоходу в точці його виведення на дах.

фото

Дивіться на фото: інфрачервоний обігрівач для теплиці, електричне опалення теплиці і повітряний обігрів

Сучасні методи опалення

Останнім часом в тепличному господарстві все частіше зустрічаються системи опалення, що раніше застосовувалися лише в житлових будинках. Один із прикладів - гріючий кабель для теплиць, в квартирах застосовуваний для влаштування теплої підлоги.

Перевагою кабелю для теплої підлоги є сам спосіб обігріву - через нагрівання грунту. Тут в першу чергу нагрівається грунт, що сприятливо позначається на життєдіяльності кореневої системи рослин.

Довідка: нагрів парника від низу до верху є найбільш енергоефективним, оскільки теплому повітрю не доводиться робити круговорот по всьому об'єму приміщення, як це відбувається у випадку з іншими типами нагрівальних приладів.

Ще одна перевага кабельного нагріву - компактність системи. Герметично упакований кабель для обігріву грунту розміщуються безпосередньо в ньому і не з'їдає собою простір компактного споруди.

Інфрачервоні електричні нагрівачі - ще одна новинка для приміщень закритого грунту. Їх розміщують по стінах або під стелею. Інфрачервоний обігрів теплиці набирає все більшої популярності і ось чому.

Інфрачервоне випромінювання від розпечених нагрівальних елементів розігріває як стіни і грунт, так і самі рослини. Недоліком такого рішення є не найвищий ККД.

Існує і такий спосіб використовувати нагрівальний кабель: укладання стрічкового опалення. Маючи подібний з кабелем принцип роботи і розміщення в теплиці, стрічкові обігрівачі відрізняються конструкцією, оскільки виконані у формі стрічок або полотен.

Також прийнятний спосіб обігріву за допомогою потужних електричних ламп розжарювання.

Крім тепла, така система буде виробляти сильний світловий потік, що дуже корисно рослинам в умовах короткого зимового дня. Однак споживання електроенергії в цьому випадку буде дуже відчутним.

Геотермальне опалення теплиці. В його основі лежить факт, що на значній глибині температура стабільна протягом усього року і завжди позитивна.

Щоб доставити це тепло всередину приміщення теплиці, застосовуються спеціальні теплові насоси, що перекачують воду або повітря. Закачується холодний теплоносій глибоко під землею нагрівається, піднімається назад і віддає теплову енергію споживачам.

До переваг геотермальних обігрівачів відносять наступне:

 • мінімальні витрати енергії, необхідної лише на забезпечення перекачування теплоносія;
 • тривалий термін експлуатації, що становить кілька десятків років;
 • майже не потребують обслуговування;
 • в занадто спекотні дні система без будь-якої модифікації здатна виступати в якості холодильника для теплиці.

Головним недоліком геотермальної системи є складність проектно-вишукувальних робіт та технічних розрахунків. Крім того, влаштувати подібний обігрів можливо не на всіх типах ґрунту.

Як дешево опалити теплицю

Вибір найбільш дешевого способу опалення залежить від декількох факторів. По-перше, від готовності до проведення складних інженерних розрахунків і масштабного будівництва. У тому випадку оптимальним буде варіант геотермального опалення.

По-друге, наявність на ділянці подведенного газопроводу. Якщо він є, то найдешевшим стане газове опалення.

По-третє, вартість робіт по установці системи підігріву та її обслуговування. Якщо все планується виконувати власними безкоштовними руками, то має сенс зупинити свій вибір на електричному обігріві.

Організувати ефективну, недорогу і не найскладнішу в експлуатації систему обігріву теплиці не дуже складно. Досить лише вивчити принцип дії найпоширеніших рішень, врахувати власні можливості і вибрати чи будуть це ик обігрівачі для теплиць, інфрачервоні лампи або стрічкові обігрівачі.

Схожі Статті