Інструкція по пересадці і рекомендації по вирощуванню глоксинії

Глоксинія - прекрасна рослина з яскравими, великими квітами у формі дзвоника, яке прибуло до нас з Бразилії. Незважаючи на це, вона вважається досить невибагливою рослиною в догляді. Різноманіття видів глоксинії нескладно вирощувати і розмножувати навіть недосвідченому квітникарю.

Однак є ряд правил, яких необхідно дотримуватися, особливо це стосується пересадки. Розглянемо все по порядку в нашій статті. Також ви можете подивитися корисне відео на дану тему.

В яких випадках потрібна пересадка?

Пересаджують глоксинію регулярно, так як після річної зростання старий грунт виснажується і стає непридатним для подальшого зростання. Випадки, коли глоксинію рекомендується пересаджувати:

 1. Коли рослина прокинулося, і на його бульбах стали з'являтися маленькі паростки.
 2. Після покупки маленьких паростків в невідповідному для життєдіяльності горщику або посуді, потрібно їх пересадка.
 3. Коли були придбані бульби, що не висаджені в грунт.
 4. Коли рослина було пошкоджено павутинним кліщем, борошнистим червецем і іншими грунтовими шкідниками.
 5. Коли у рослини розвиваються грибкові захворювання.

Чи можна розсадити квітуча рослина?

Чи можна пересаджувати квітуча рослина? Під час цвітіння глоксинію пересаджувати не рекомендується. Вона втратить всі свої квіти і бутони, а так само через несвоєчасне втручання в процес розвитку і харчування всієї рослини можуть загинути бульби. Однак, у випадках, коли рослина можливо врятувати тільки шляхом екстреної заміни ґрунту, допускається пересадка квітучої глоксинії. Для цього потрібно обрізати всі наявні квіти і бутони, а так само стебла з листям, розташовані над першою парою листя.

Пересадка - величезний стрес для рослини. Пересадка квітучої глоксинії може привести не тільки до втрати квіток, а й загибелі всієї рослини. Тому не варто ризикувати.

Коли краще проводити процедуру?

Коли саме можна пересадити домашнє рослина після цвітіння? Найкраще пересаджувати глоксинію в лютому або в березні, коли бульби починають прокидатися. Сигналом того, що вони почали прокидатися, є нирки. Якщо ж рослина перебувала в сплячці у власному горщику, то першим сигналом, що його необхідно пересаджувати, є поява верхівки. У разі, якщо глоксинія тільки відцвіла, і її необхідно пересадити, то потрібно або дочекатися в'янення листя, або обережно обрізати їх стерильним лезом.

Підготовка: грунт і горщик

Пересаджувати глоксинію необхідно завжди в свіжий субстрат. Він повинен бути стерильним, пропускати добре вологу і повітря, а так само володіти поживними властивостями. Для цього підійде або готовий ґрунтовий склад, або підібраний самостійно.

Як готового субстрату можна взяти склад для фіалок і бегоній, так як вони є спорідненими рослинами. Як дренаж можна використовувати керамзит або гальку.

Щоб самостійно підготувати грунт, необхідно взяти:

 • Одну частину листової землі.
 • Одну частину торфу.
 • Половину однієї частини піску.

Другий варіант складу грунту:

 • Чотири частини листової землі.
 • Дві частини дернової землі.
 • Дві частини перегною.
 • Одна частина піску.

Кислотність ґрунту не повинна перевищувати 7 рН, інакше глоксиния буде повільно рости, і на ній будуть погано утворюватися бутони. У разі, коли грунт був виготовлений самостійно, його необхідно знезаразити шляхом ретельного пропарювання або розчину марганцівки.

Порада: Можна так само використовувати готовим препаратом «Максим», строго дотримуючись інструкції, що додається. Інакше є ризик заразити рослину через грунт.

Горщик для глоксинії повинен бути неглибоким і широким. При виборі горщика необхідно враховувати розміри самої бульби:

 • Якщо бульба маленький, діаметром не більше 2 сантиметрів, то прекрасно підійдуть стограмові пластикові стаканчики.
 • Якщо бульба діаметром від 2 до 4 сантиметрів, то необхідно вибрати горщик діаметром до 9 сантиметрів.
 • Якщо діаметр бульби більше 4-5 сантиметрів, то діаметр горщика повинен перевищувати розмір бульби не менше ніж на 4 сантиметри.

Варто також враховувати, що в тісному горщику глоксиния зацвіте швидше.

Покрокова інструкція, як правильно провести процес в домашніх умовах

Як же правильно відбувається пересадка квітка в домашніх умовах з одного горщика в інший? Щоб пересадити глоксинію в новий горщик, необхідно:

 1. Дістати бульба з контейнера з піском або зі старого горщика, обережно очистити його від старих і гнилих коренів.
 2. Промити бульба водою, обрізати всі гнилі ділянки стерильним ножем і присипавши товченим вугіллям. Якщо на бульбі було занадто багато гнилих ділянок, то для подальшої профілактики можна на 30 хвилин замочити його в розчині Фітоспорін або фундазола. Можна також скористатися розчином марганцівки. Обов'язково після даної процедури необхідно буде залишити бульбу на добу для просушки.
 3. Горщик необхідно промити і висушити. Дно засипати на чверть дренажем, а потім наповнити горщик грунтом.
 4. Зробити в грунті поглиблення на 2/3 від висоти самого бульби, потім помістити його туди, трохи зволожити землю і накрити плівкою. У глоксинії листя з'являються раніше, ніж коріння. Тому до тих пір, поки не сформуються стебла, квітка необхідно поливати з обережністю, намагаючись не мочити з'являється розетку листя. Як тільки стебла сформуються, бульба присипають сантиметровим шаром грунту.

Не можна садити бульби «догори ногами». Щоб не помилитися, досить запам'ятати: нижня частина бульби округла і гладка, а верхня частина має невелике заглиблення.

Рекомендуємо подивитися відео про пересадку глоксинії:

Як виростити?

Розмножити глоксинію можна декількома способами.

з листя

 1. Відібрати молоді листочки в період бутонізації квітки, довжина держака повинна бути від 3 до 4 см. Потім помістити держак в стаканчик з кип'яченою водою. Як тільки з'являться коріння, можна висаджувати глоксинію.
 2. Для пересадки необхідно взяти пластиковий стаканчик, наповнити його грунтом. Зверху необхідно надіти на склянку целофановий мішечок.
 3. Після того, як утворюються нові листя, необхідно зняти пакет і акуратно видалити старий лист.

Є і другий спосіб розмноження глоксинії листом:

 1. Відібрати молоде листя, як в першому способі.
 2. Підготувати грунт. Можна купити готову суміш в магазині або приготувати самостійно. У покупної грунт рекомендується додати вермикуліт
 3. Держак перед посадкою можна обробити стимулятором корнеобразовнія.
 4. В якості посуду для посадки підійде пластиковий стаканчик або невеликий керамічний горщик.
 5. Ємність заповнити грунтом, не забуваючи про дренаж, і висадити живець під нахилом на глибину 1, 5 см. Грунт навколо черешки не ущільнювати, так як рослині необхідно дихати.
 6. Накрити ємність целофановим пакетиком або скляною банкою.
 7. Поставити ємність в тепле місце, температура якого знаходиться в діапазоні від 22 до 24 градусів.
 8. Після утворення листочків пакет або банку зняти.

Якщо вас зацікавив цей метод розмноження рослини, пропонуємо ознайомитися з окремою статтею, в якій ви знайдете інструкцію та поради по розмноженню глоксинії листом.

Рекомендуємо подивитися відео про розмноження глоксинії листовими живцями:

з насіння

 1. Посів краще за все робити в зимовий період. Насіння можна придбати в магазині або ж самостійно зібрати зі свого рослини.
 2. Грунт підібрати так само, як описувалося в другому способі.
 3. Взяти широку ємність, наприклад, контейнер, і наповнити його грунтом.
 4. Насіння змішати з піском і рівномірно розподілити по поверхні грунту. Землею засипати не потрібно.
 5. Акуратно обприскати поверхню пульверизатором і накрити пакетом.
 6. Прибрати ємність в тепле приміщення. Після того, як з'являться 2 листочка, можна їх розсаджувати.
 7. Для розсадження вибрати пластикові стаканчики. Їх так само наповнити грунтом, зробити в ньому невеликий отвір, і акуратно посадити.

Більше інформації про вирощування глоксинії з насіння можна дізнатися в цьому матеріалі.

Рекомендуємо подивитися відео про розмноження глоксинії за допомогою насіння:

розподілом бульби

Розподіл бульби - найпростіший спосіб розмножити рослина. Для цього необхідно:

 1. Вибрати бульба, діаметром більше 6 см, очистити його від гнилі і коренів, почекати, коли на ньому з'являться паростки.
 2. Взяти гострий ніж, продезінфікувати його, і розрізати таким чином, щоб на кожній частині був як мінімум один паросток і одна нирка.
 3. Зрізи посипати товченим вугіллям і підсушити.
 4. Висаджувати в горщики з підготовленим грунтом і дренажем.

Більше нюансів про посадку бульб, а також насіння глоксинії можна знайти тут.

Рекомендуємо подивитися відео про розмноження глоксинії шляхом розподілу бульби:

Про ще один спосіб розмноження глоксинії - верхівковим черешком - ми розповідали в окремій статті.

догляд

Для того щоб після пересадки рослина відновилося і зацвіло якомога швидше, необхідно правильно доглядати за глоксинією:

 1. Забезпечити рослині після пересадки помірний полив. Розподіляти воду необхідно по всьому горщика.
 2. Дотримуватися температурного режиму: оптимальним буде 22-24 градуси, максимальний - 28 градусів, мінімальний - 18 градусів.
 3. Забезпечити рослина достатньою кількістю світла. Світло повинен бути розсіяним, інакше з'являться опіки на листках. Тривалість світлового дня 10-14 годин.

висновок

Пересадка глоксинії - процес не складний, але вимагає дотримання ряду правил. Якщо здійснювати пересадку після періоду спокою, використовувати відповідний грунт і посуд і дотримуватися правил догляду, то вже скоро рослина порадує своїми прекрасними квітами.

Схожі Статті