Клан слимаків: великий чорний, придорожній слимак і інші різновиди

Якщо ви вранці виходите в свій сад або город і виявляєте надкушений плоди, ягоди або овочі, забруднені до того ж неприємною слизом, значить на дачній ділянці з'явилися нові непрохані жителі.

Це - слимаки. Вони ведуть нічний спосіб життя, ховаючись вдень від променів сонця під листя. Тому їх досить важко виявити. Зазвичай знаходять тільки сліди їх перебування у виді зіпсованих рослин.

А так як садові слимаки всеїдні, попсовані можуть стати більшість садових і городніх культур. Звичайно, неможливо, описати всі відомі види наземних слимаків, так як їх досить багато. Ми зібрали найбільш відомі і поширені. Фото слимаків з назвами дивіться в матеріалі.

види слимаків

Городні (садові)

Їх ще називають голі слимаки. Вони мають витягнутий тулуб, яке може змінювати форму за допомогою м'язових скорочень. Тіло завжди зволожена слизом, яка виділяється постійно.

Забарвлення непоказна - сіра, жовтувата і світло-коричнева. Мовою розташована терка - безліч маленьких зубчиків твердої консистенції, розташованих рядами.

На передньому краї знаходяться щупальця, з розташованими на них зоровими органами. Розміри невеликі - 25-30 мм.

Цей вид може харчуватися різними фруктами і овочами, особливо любить помідори, полуницю, капусту і суницю. Поширений на всій території Європи. Шкодить рослинам, поїдаючи листя і стебла, в плодах і овочах проробляє отвори. Завдяки його діяльності, урожай починає загнивати, губить товарні і декоративні якості.

Активний в похмуру і дощову погоду, вночі і рано вранці. Від сонця ховається у вологих низинах, під земляними грудками.

У постійно зволожених місцевостях (грунтові води знаходяться майже на поверхні, заплави річок) спостерігається підвищена плодючість. Одна доросла особина здатна зробити кладку в 300-400 яєць. Вони зимують у грунті, молодняк виходить по весні назовні.

голий

Невеликий (до 70 мм в довжину) і найчастіший відвідувач городів. Абсолютно всеїдний, може харчуватися практично будь-якими рослинами.

Вчені з'ясували, що в раціон ненажерливого слимака входить більше 160 видів культур. Зовні абсолютно непоказний, завдяки забарвленню його важко виявити.

Тулуб може бути забарвлене в коричневий, сірий або бежевий колір з жовтим і білим відтінками. Мантія виражена слабо, її майже не видно на тулуб.

Тіло рясно змазано слизом, якої виділяється більше, ніж у інших видів. Його перебування не важко виявити через велику кількість залишених ним слизькі доріжок.

Зустріти цей вид можна практично в будь-якій частині Європи. Що не дивно - адже голий слимак досить плідний для цього.

великий європейський

Один з найбільших шкідників цього сімейства. Великий слимак може похвалитися довжиною до 150 мм. Забарвлення теж досить неординарна.

Поверх основного фонового кольору (сірого або бурого, іноді світло-коричневого) нанесені смужки і плями різних кольорів від світлого, майже білого до вугільно-чорного.

Якими бувають великі слимаки дивіться на фото.

Європейський мешканця, який абсолютно не любить рухатися і змінювати місце проживання.

Найчастіше заселяється в теплиці і вологі льоху і проводить в них усього життя. Всеїдний і некапрізен, може харчуватися будь-якими доступними овочами, грибами і плодами фруктових дерев.

Великий придорожній або леопардовий

Довжина тулуба може виростати до 20 см. Один з найбільших представників слимаків. Тіло зморщене, в основному округле, тільки в задній частині загострене на кінці.

Основне забарвлення може варіюватися від світло-сірого кольору до каштанового, часто зустрічаються попелясті і жовтуваті слимаки. По всьому тілу розкидані чорні плями і смужки.

Як виглядає великий придорожній слимак дивіться на фото нижче.

Мешкає в Європі, яка є його батьківщиною, особливо в Центральній і Північно-західній частині.

Його головною особливістю є спосіб спарювання. Дорослі особини прикріплюються до дерев або іншій відповідній опорі за допомогою товстих джгутів слизу і звисають вниз. Створюється враження, що вони парять в повітрі.

великий плямистий

Великий представник сімейства, який може досягати 130 мм в довжину. Його відрізняє наявність маленьких чорних крапок і цяток, що покривають мантію.

Крім того, на ній також є поздовжня чорна смуга, що проходить по всій поверхні. Форма тулуба овальна, округла на кінцях.

Поширений в південній частині Європи і в Азії, так як досить теплолюбний. У більш холодних районах може оселитися в теплицях і інших теплих приміщеннях.

Харчується різними овочами, але найбільше любить гриби, особливо печериці.

Шкоди завдає досить серйозний внаслідок великих розмірів і досить тривалого періоду життя в 3-4 м

великий чорний

Найбільший чорний слимак у всьому світі, який досягає 300 мм в довжину. Чорний слимак має чорної мантією, прикрашеною по краях маленькими світлими цяточками.

Підошва двох кольорів - сірого з боків і чорного в центрі. Забарвлення тулуба може відрізнятися навіть в межах однієї сім'ї і варіюватися від монотонної до прикрашеної найрізноманітнішими візерунками.

Чорний слимак мешкає в Європі, найбільш часто зустрічається в Західній та Центральній. У Північних областях мешкати може тільки в теплицях.

Чорний слимак фото.

Харчується переважно грибами, не відмовиться від овочів. При відсутності улюбленої їжі може їсти лишайник. Великі розміри тулуба визначають великий апетит і величезної шкоди, яка завдається ненажерливими велетнями.

У кладці може бути близько 100 яєць.

рудий

Відрізняється середніми розмірами, звичайна довжина близько 100 мм, але іноді виростає до 180 мм. Володіє дуже яскравим забарвленням тулуба - цегляної, рідше жовтої, коричнево-зеленою або чорною.

Мешкає в Західній, Східній і Центральній Європі, Північній Америці. У багатьох країнах занесений в Червону книгу.

У природі живе поруч з людиною, поселяясь на полях, в садах, рідше його можна зустріти на лісистих ділянках, знову ж поблизу від проживання людей.

червоний придорожній

У народі також зветься іспанським і лузітанскій. До Росії завезений випадково, мешкає в теплих областях Європи.

Його батьківщиною вважаються Португалія та Іспанія. Може досягати 200 мм, але це рідко. Середня довжина дорослих слимаків - 9-11 см.

Забарвлення однотонне, зазвичай червоний, цегляний, помаранчевий. Мантія і тулуб пофарбовані однаково. Ріжки чорні. Тіло повністю покрито зморшками.

Відрізняється всеїдністю, поїдаючи і фрукти, і ягоди, і квіти, і овочі з городу. Любить гриби. Дуже плідний вид. Всі дорослі слимаки - гермафродити.

Спаріваясь, взаємно запліднюють один одного і відкладають яйця через 5-6 доби в кількості до 400 штук кожен. На відміну від інших різновидів, кладка яєць відбувається навесні і влітку, молоді слимаки «вилуплюються» вже через пару тижнів. Виростають за 2 місяці до статусу «половозрелая доросла особина».

капустяні

Незважаючи на порівняно невелику довжину (3-4 см), ці слимаки заподіюють вагомий шкоди всім видам капусти. Вони поселяються на качанах і починають прогризати безліч ходів внутрішньо, не задовольняючись псуванням зовнішніх листя.

Тулуб і мантія пофарбовані в коричневий або бурий колір з плямами більш темного відтінку. Плями не яскраво виражені, розташовані в довільному порядку. Розміри мають різноманітні. Ріжки і голова трохи темніше.

Зустрічаються на всій території Європи, виключаючи самі північні райони. Харчується переважно капустою, але при нестачі улюбленої їжі, може їсти гриби, різні овочі і листя.

польовий

Молюск невеликого розміру, що виростає в довжину на 3-4 см. Забарвлення непоказна і непомітна, варіюється від світло-сірого до світло-каштанового кольору.

Зазвичай однотонна і на тулуб, і мантії. Форма тіла схожа на веретено - вона широка в середині і звужена до кінців.

Мешкає на всій території Європи. Живе на узліссях лісу, в постійно вологих низинах і на луках. Часто перебирається в сади, на оброблювані поля і в городи.

Харчується молодими пагонами, листям, плодами і овочами. Найулюбленіша їжа - ягоди суниці.

гладкий

Дрібний молюск, що виростає в довжину на 25 мм. Мантія розташовується на верхній половині тулуба. Забарвлення завжди однотонна, колір може бути коричневим, червонуватим, чорним. Форма циліндрична, кінці звужені.

Проживає в Європі, включаючи країни СНД. Селиться на завжди вологих луках, біля різних водойм і на болотах. Відрізняється підвищеною вологолюбні, до холоду стійкий.

Харчується різними ягодами, сильно пошкоджує рослини в теплицях, в природі поїдає гриби і підгнилі рослини.

лісові

Лісовий слимак за своє життя може зрости в довжину до 15 см, а статева зрілість настає вже при довжині 3 см. Молоді особини завжди пофарбовані в каштановий цвіт, який найчастіше змінюється.

Забарвлення дорослих слимаків досить різноманітна і варіюється від молочно-білого до синювато - чорного кольору.

Ареал проживання дуже великий і включає Британські острови, всю Північну частину Європи і Північний Захід Тихоокеанського узбережжя.

У їжі невибагливий, практично всеїдний. Може харчуватися живий і напівгнилими рослинами, будь-якими грибами, падлом.

В Ірландії, Німеччині і Великобританії занесений до Червоної книги.

банановий

Володіє величезними розмірами, злегка не дотягаючи до чорного слимака. Довжина його тулуба складає близько 250 мм. Яскравою відмітною рисою є його забарвлення.

Найчастіше це ярко-жовтий колір, але деякі особини забарвлені в білий або зелений. Зазвичай забарвлення однотонне, іноді на спинці розкидані темні цятки. На верхніх ріжках розташовуються очі, а нижні, більш короткі, мають нюхові рецептори.

Батьківщиною бананового слимака є Північна Америка, їх можна знайти на протязі Тихоокеанського узбережжя, аж до Аляски.

У його раціоні є гриби, лишайники і підгнила трава, а також фекалії різних тварин. Залежно від переважної їжі, тулуб здатне змінити забарвлення.

Після запліднення, в кладці в середньому знаходиться 70-75 яєць. Період спокою припадає на зимовий час, коли температура стає високою, а погода посушливої.

В цей час слимаки знаходять темне вологе місце і впадають в сплячку. Від пересихання їх рятує слиз, регулярно виділяється для захисту.

Краснотреугольний

Ще один екзотичний гість, на цей раз зі Східної Австралії. Зовнішнім виглядом дещо відрізняється від інших слимаків. Він має 2 щупальця замість належних 4.

А крім того, прикрашений чітким червоним або пурпурним трикутником на мантії. Забарвлення тулуба дуже різноманітна, зустрічаються ніжно-рожеві, молочно-білі, темно або світло-кремові, оливкові і червоні особини.

Великий розмір (до 150 мм) дозволяє гарненько розглянути цього красеня.

Для проживання вибирає завжди вологі тінисті сади і ліси, пустки. Часто пробираються у житлові будинки, прагнучи в ванні кімнати де поїдає цвіль. У природі їсть деревні лишайники, особливо на евкаліпта.

Помаранчевий або бурий

Має середні розміри, виростаючи на 80 мм. Тулуб забарвлене в помаранчевий, бурий або темно-рудий відтінок. Мантія гладка, займає третину тіла. Саме тулуб покритий складками і зморшками.

Холоди не боїться, розповсюджений у Європі, включаючи Північну частину і Сибір в Росії. Для проживання вибирає лісові зони, йому підходять і листяні, і змішані, і чисто хвойні ліси.

Іноді можна виявити в розрослися парках або на старому кладовищі, де зазвичай багато дерев.

Харчується вночі, відшукуючи гнилі і мертві корінці, падаль, опале листя і будь-які гриби. Якщо дача або ділянка розташовані поруч з лісом, слимак обов'язково переселитися до вас активно завдаючи шкоди листю салату, капусти та інших овочів.

сітчастий

Маленький молюск, що виростає максимум на 2-3 см. Забарвлення тулуба специфічна - на бежевому тлі розкиданий візерунок у вигляді сітки, яка утворюється з перехрещених тонких смужок темного кольору. Візерунок найбільше виражений на спинці і мантії. Щупальця зазвичай чорні.

Зустрічається в Східній Європі, в тому числі в Росії та країнах СНД. Поселяється на відкритих ділянках - сміттєзвалища, лугах, полях і в городах. Віддає перевагу глинистий землю. В лісових зонах не буває, не любить пишні чагарники.

Вважається самим шкідливим слимаки, активно псує урожай. Найбільше любить капусту. Часто призводить качани в непридатний для вжитку стан, проїдаючи численні ходи всередині. Читайте матеріал про те, як захистити овочі і ягоди від слимаків.

Крім того, попри велику кількість дощів нападає на посіви озимих культур.

висновок

Незважаючи на шкідливість, черевоногі молюски дуже популярні в сучасному суспільстві. Рогаті слимаки містяться в квартирах в якості домашніх вихованців.

Крім того, вони фігурують в комп'ютерних іграх (наприклад, Королівський слизень в Терріаке) і як герої книг (Рогатий слимак використовується як інгредієнт чарівних зілля).

Однак не варто захоплюватися їх нестандартної привабливістю і все-таки пам'ятати про заподіюється ними шкоду. Це ви можете дізнатися з матеріалу «Методи і способи боротьби зі слимаками«. Прочитавши його ви ознайомитеся з хімічними засобами і народними методами боротьби слимаками. Також, прочитайте нашу статтю «Боротьба зі слимаками в погребі (підвалі).

Корисне відео!

Схожі Статті