Коли починати турбуватися з приводу відсутності паростків помідорів і через скільки днів зазвичай сходить їх розсада?

Одним з важливих етапів вирощування розсади помідорів є етап посіву насіння і їх проростання.

Цей період - один з найбільш хвилюючих: таїнство зародження нового рослини приховано від очей городника, постійно переживає, а чи всі вийде?

Ця стаття про терміни появи перших сходів томатів і про те, як ці терміни прискорити. Також зі статті дізнаємося, через який термін потрібно турбуватися, якщо немає сходів.

Від чого залежить час проростання насіння?

 • Від терміну виготовлення: насіння, заготовлене минулого літа, при дотриманні всіх умов зійдуть дня через 4, а ті, які збиралися 3 роки тому, при тих же умовах - через 7 - 10 днів.
 • Від сорту: невибагливі, звичайні сорти сходять набагато швидше, ніж, наприклад, гібридні сорти, які досить примхливі.
 • Від попередньої обробки: сухі насіння, кинуті в землю, почнуть прокльовується тільки через 10 днів, а ось попередньо замочені в теплій воді і оброблені спеціальними розчинами - через 4 - 5 днів.
 • Від температури: ідеальною температурою для появи сходів вважається + 23С - + 25С. При такому температурному режимі сіянці з'являються зазвичай на 5 - 7 день. Але якщо температура в приміщенні, де розташовані контейнери, буде значно нижче, то чекати їх доведеться набагато довше.
 • Від глибини закладки: природно, що насіння, злегка присипані грунтом, проклюнутся на поверхню значно швидше, ніж ті, які засипані товстим шаром субстрату.
 • Від грунту: тендітним паросткам набагато складніше пробитися крізь твердий, спресований грунт. Доцільно додавати в субстрат компоненти, які надають рихлість і легкість грунті: торф, пісок, мох-сфагнум, перегній, вермикуліт і т.д.
 • Від світла: будь-які паростки завжди тягнуться до сонця. Якщо насіння не буде вистачати освітлення, то вони будуть «сидіти» в грунті тривалий час, не подаючи ознак життя. Тому часто насіння сіють в прозорі пластикові контейнери і відразу ж виставляють на сонячне місце або під штучне освітлення.
 • Від дезінфекції грунту: в грунті можуть бути грибки і бактерії, збудники інфекційних захворювань. Насіння можуть в цьому випадку загинути на стадії проростання.

Коли починати відлік терміну появи паростків?

Відлік терміну появи сходів слід починати з того дня, коли насіння були посіяні, контейнер затягнуть плівкою і перенесений в тепле місце.

Через скільки днів з'являються сіянці томатів в домашніх умовах?

Насіння томатів за усередненими показниками сходять через 6 - 10 днів після посіву.

заздалегідь оброблені

Спочатку слід уточнити поняття «оброблені». Насіння помідорів можуть продаватися в інкрустованому вигляді: виробник наносить на них тонку поживну суміш, яка покращує їх властивості, збільшує відсоток схожості і врожайність, підвищує стійкість до захворювань. Сходи інкрустованого насіння з'являються раніше (на 4 - 5 день) і виходять особливо сильними.

Під поняттям «попередньої обробки» багато городники помилково розуміють прогрів і загартовування насіння (вплив на посівний матеріал високими і низькими температурами). Подібні процедури не впливають на швидкість сходів, а готують майбутні рослини до несприятливих погодних умов.

До процедур, що впливає на швидкість проростання насіння, відносяться замочування посівного матеріалу на певний час, занурення насіння в стимулятори росту або пророщування насіння. Насіння, оброблені таким способом, також почнуть показуватися на поверхні грунту через 4 - 6 днів.

Якщо ж перед посівом насіння були оброблені препаратом для подальшого зберігання, то перші сходи зазвичай з'являються через 15 діб.

необроблені

Попередньо не оброблені різними складами і не пророщені сухе насіння, які посіяні безпосередньо в грунт, можуть проростати до 10 днів і більше.

Мінімальна і максимальна час до появи сходів

При сприятливих умовах (температура, світло, вологість) попередньо оброблене насіння, які були зібрані в минулому році, почнуть прокльовується вже через 4 дні. Відповідно, сухе насіння, зібрані 3 - 4 роки тому, здадуться в кращому випадку через 2 тижні. А якщо не дотримати умови, необхідні для вирощування розсади, то тривалість проростання може ще більше затягнутися.

Як вплинути на термін схожості?

прискорити

 1. Занурення в розчин стимуляторів росту. Часто городники перед посівом насіння витримують в розчині стимулятора росту (Епін, Циркон, Гетероауксин і т.п.): спосіб розведення і тривалості процедури - згідно з інструкцією. Можна скористатися і народним способом: занурити посівний матеріал в розчин соку алое (1: 1) або медову воду (1 ч.л. на склянку води) на 3 - 4 години.
 2. Замочування насіння. Посівний матеріал поміщається в бавовняний мішечок і занурюється в теплу воду (+20 - + 25С) на 12 - 18 годин. В ході замочування насіння необхідно постійно перемішувати, а воду міняти. Після подібної процедури насіння можна далі відправити на пророщування, а можна - прямо в грунт.
 3. Пророщування насіння. Для пророщування необхідно підготувати блюдце, тканина, марлю або паперовий рушник. Тканина слід зволожити, помістити в розправленому вигляді на блюдце, на неї висипати і розподілити по поверхні насіння помідорів одного сорту, ємність накрити пластиковою кришкою або поліетиленовим пакетом і помістити в тепле місце на 3 - 5 днів.
 4. Чітке дотримання вимог до посіву. Для швидкого проростання необхідно зберігати температуру повітря + 23С- + 25С і високий рівень вологості (накривання ємності поліетиленовою плівкою або склом), тоді пагони можуть пробитися на 5, а то і на 4 день після посадки.

уповільнити

Якщо сходи почали бурхливо рости і надмірно витягатися, то подібний процес слід уповільнити. Для цього буде достатньо знизити температуру в приміщенні, де знаходяться ящики з розсадою, до + 18С - + 20С; скоротити полив (тільки в міру висихання верхнього шару субстрату); застосувати спеціальні засоби, які пригальмовують зростання надземної частини рослини і стимулюють зростання кореня (наприклад, «Атлет»).

Коли варто починати турбуватися?

Якщо насіння навіть не почали прокльовується через 12 - 17 днів, то городникові варто затурбуватися. Доцільно буде «підкопати» невелику ділянку, щоб на власні очі побачити ступінь розвитку паростків. У разі відсутності будь-яких ознак проростання, насіння потрібно пересіяти. Звичайно, попередньо необхідно проаналізувати ситуацію і відповісти собі на питання: «Чому насіння не дали сходи?»

Якщо дотримуватися всіх необхідних вимог до процесу підготовки насіння і їх посіву, викладені в статті, то про появу сходів не варто турбуватися.

Схожі Статті