Корисні поради: коли і як збирати мелісу для сушіння на зиму?

Мелісса або лимонна м'ята - багаторічна трав'яниста рослина з тонким смаком і ароматом, широко застосовується як в кулінарії, так і в медичних цілях.

І свіжі, і висушене листя меліси можна купити в магазині або аптеці, але багато хто воліє вирощувати і заготовлювати її самостійно.

Щоб зберегти на зиму всі корисні властивості цієї рослини, важливо знати, коли і як необхідно його збирати. У статті викладені корисні поради: коли і як збирати мелісу для сушіння на зиму.

Коли зрізати лимонну м'яту - до або після цвітіння?

Цвісти при сприятливих умовах меліса може з липня по вересень, але для того щоб рослина була найбільш багате корисними речовинами, і як можна довше зберігав свій аромат, рекомендується дотримуватися термінів збору - до початку або в самому початку цвітіння, коли бутони ще не розпустилися. При правильному зборі з одного і того ж рослини можна отримати до трьох врожаїв за літо.

Для чаю можна використовувати як свіжу, так і висушену лимонну м'яту. І в тому і в іншому випадку беруться тільки верхівки, молоді листочки і пагони, які мають найбільш сильним смаком і ароматом. Збирати старі, сухі або пошкоджені листя категорично не рекомендується.

Чи всі сорти можна заготовлювати для чаю та інших цілей?

На даний момент виведено безліч сортів меліси (Перлова, Ісидора, Кадриль, Лимонний аромат і ін.), Всі вони придатні для збору і заготівлі.

Якщо планується збір дикорослих рослин, необхідно приділити особливу увагу місцю, де вони розташовані. Ні в якому разі не можна заготовлювати рослини, зібрані біля доріг, недалеко від звалищ або виробництв.

О котрій годині краще проводити збір листя?

Краще всього вибрати для збору меліси першу половину дня, коли роса вже висихає. Рано вранці або ввечері листя можуть бути вологими, і це призведе до того, що під час сушіння вони почнуть гнити або покритися пліснявою. З тієї ж причини не рекомендується робити заготовку після дощу. Для того щоб добитися хорошого результату, варто почекати суху теплу погоду.

Як правильно проводити процедуру?

Для заготівлі в промислових масштабах або при наявності великої кількості рослин можна використовувати серп або секатор, але зручніше за все обривати листя і молоді пагони руками. До того ж ручне збирання дозволяє наносити менший шкоди рослинам і вибирати тільки свіжі і здорові листочки.

Незалежно від способу, необхідно пам'ятати, що не можна обривати все квітконоси або виривати рослину з коренем, так як це не дасть мелісі розмножуватися, і кількість рослин незабаром почне стрімко скорочуватися.

Обривати або зрізати листя необхідно на висоті не нижче 10 см від землі. Решта листя дозволяти рослині продовжити своє зростання, а для заготовки будуть використані лише наймолодші і свіжі листочки.

Покрокова інструкція

Для кулінарних цілей, в тому числі і приготування різних настоянок, краще використовувати свіже листя меліси, а для лікарських чаїв і зборів цілком підійдуть сушені. Процес збору від цього суттєво не змінюється за одним винятком - листя, які будуть використовуватися в свіжому вигляді, можна помити, а ось те листя, що готуються для сушіння, мочити категорично не рекомендується.

Якщо на рослинах видно сліди забруднення (пил, пісок), краще за все ретельно помити їх з лійки або шланга за кілька годин до початку збору і дочекатися повного висихання.

Заготівля меліси:

  1. Збір необхідно проводити в першу половину дня (до обіду) в суху сонячну погоду.
  2. Переконайтеся, що листя сухі і чисті. Не можна збирати мелісу після дощу або не просохли росою, так як це може викликати загнивання, коли ви будете їх сушити.
  3. Акуратно зріжте або зірвіть верхні листки або пагони (на відстані 10-15 см від землі). Уважно стежте за станом листя, сухі, хворі або пошкоджені листя для заготовки не підходять. Такі листи краще також видалити, щоб хвороба або паразити не поширювалися і не забирали сили у рослини.
Дотримання умов збору дозволить отримати найбільшу користь з лікарських чаїв, настоїв і ванн, приготованих на основі меліси.

Пропонуємо переглянути відео про те, як проводиться заготівля меліси на зиму:

Скільки разів на рік можна робити заготовку листя?

При належному догляді і сприятливих умовах за сезон можна отримати три або навіть чотири врожаї, особливо якщо своєчасно підтримувати сили рослини внесенням підгодівлі. Для того щоб після першого збору меліса продовжила активне зростання, потрібно переконатися, що у рослини досить здорових листя, а залишився стебло не менш 10-15 см в довжину.

Самостійно заготовлена за всіма правилами трава завжди буде смачніше і корисніше, ніж будь-яка куплена в магазині добавка. Жоден заспокійливий збір не обходиться без меліси, і навіть звичайного чорного або зеленого чаю ця ароматна травичка здатна надати абсолютно новий смак. Саме тому лимонну м'яту так часто можна зустріти в городах і на дачних ділянках.

Схожі Статті