Корисні поради з підготовки насіння баклажан до посіву на розсаду, а також як підготувати тару і грунт? Зразкові терміни посадки

При посадці баклажана треба враховувати кілька його особливостей: він дуже вимогливий до тепла і світла.

Якщо температура повітря опускається нижче +20 градусів, то весь процес його життєдіяльності (зростання, зав'язування плодів) сильно сповільнюється, а іноді і зовсім зупиняється.

Температура менш +15 градусів призводить до опадання кольору і зав'язі. Тінь від сусідніх кущів, дерев, занадто густа посадка рослин, затяжна хмарність - все це може уповільнити зростання, і привести до зменшення розміру плода і навіть зниження врожаю.

терміни посадки

Баклажани вирощують через розсаду і безпосередньо в городі, в залежності від температурного режиму регіону. Під час висадки насіння баклажана треба враховувати, що навіть при потрібному догляді, його зростання займає тривалий час. Тому найчастіше рослина висаджують через розсаду.

Насіння рослини сіють за 2 місяці до безпосередньої пересадки у відкритий грунт, тобто в лютому-початку березня.

Якщо Ви посадили баклажани в середині березня, то після того як з'явилися сходи їм необхідно забезпечити додаткове світло люмінесцентними лампами потужністю до 80 ват до моменту пікірування (приблизно місяць).

Їх вішають горизонтально на відстані 50 см від сходів і підключають з 8-20 годин, а вночі обов'язково вимикають.

Скоростиглі сорти в середньому стають зрілими після 90 днів. Цвітіння настає при температурі не нижче +20 градусів настає після 40 дня, а збирати перший урожай можна буде ще через 30-32 дня.

Підготовка до посадки розсади

Ємності для посадки

Ємність для посадки баклажанів на розсаду підійде будь-яка.

Найчастіше використовують торф'яні стаканчики, так як вони найбільш зручні при пересадці у відкритий грунт і безпечні для самих рослин.

Через торф'яну основу добре проходить повітря і волога, що не дозволяє залишатися зайвій волозі.

Так само для посадки розсади баклажанів добре використовувати пластикові стаканчики або спеціальні касети. Зручність полягає в тому, що кожен саджанець знаходиться в окремій секції і його не потрібно пікірувати, безпечно переносити з дому на город, для кожної рослини створюються однакові умови.

Якщо в наявності немає нічого з перерахованого, то висаджують в лотки або ящики з подальшим пікіруванням. При цьому треба враховувати, що ця операція призводить до неминучого пошкодження слаборозвиненою кореневої системи і уповільнення зростання, до тих пір поки рослина не перехворіє.

Як приготувати ґрунт для розсади баклажанів?

Щоб грунт підготувати для подальшої посадки розсади, потрібно перед осіннім скопуванням городу внести в нього з розрахунком на 1 кв.м. 4 кг перегною і 500 г суперфосфату.

Додати 100 - 150 г хлористого калію.

На минуле місце висадки рекомендується висаджувати не раніше двох, а краще трьох років.

Грунт для розсади своїми руками

З розрахунку на одне відро змішують чотири частини торфу, три частини перегною або компосту, річковий пісок кладуть одну частину. Коли суміш готова, в неї додають 3 сірникових коробки суперфосфату і склянка деревної золи (так само підійде півсклянки сульфату калію). Потім отриману суміш ретельно розмішати.

Для того, щоб полив не вимивав грунт, від поверхні грунту до верхнього краю ящика залишають проміжок висотою до 2 см.

Підготовка насіння баклажан до посіву на розсаду

Розглянемо докладніше як підготувати насіння баклажан до посадки на розсаду?

Перед посадкою насіння необхідно провести попередню обробку, щоб підвищити проростання. Для початку потрібно провести процедуру знезараження насіння. Її проводять за допомогою розчину марганцево-кислого калію протягом 25 хвилин.

Потім насіння промиваються чистою водою і викладаються в тканинних кишеньках в посуд з живильним розчином на одну добу. До його складу входять: 1 л води, нагрітий до 25-28 градусів, 1 ч.л. нітрофоски (якщо її немає, то можна замінити нітрофоску деревною золою або так само підійде рідкий гумат натрію).

Дана процедура допомагає швидкому проростанню насіння і швидкої появи раннього врожаю в подальшому.

Коли кишеньки з насінням пройдуть процедуру замочування в живильному розчині, їх потрібно вийняти і злегка обприскати водою. Потім на 1-2 доби при температурі 30 градусів до проростання насіння перекласти на тарілку.

Мішки повинні зберігати вологість. У тому випадку, коли насіння баклажанів висаджують на розсаду вже пророслими, то сходів можна чекати вже на 5 або 6 день.

Насіння при необхідності можна гартувати. Для цього їх потрібно після живильного розчину перекласти на нижню полицю холодильника (2-5 градусів) на 2 доби, потім на 1 добу помістити в тепле місце (18 градусів), після цього знову перемістити в холодильник на 2 доби.

Якщо підготовка насіння баклажан до посадки на розсаду пройшла успішно, то шанси на отримання хорошого врожаю зростають в рази.

пікірування

Вирощувати розсаду баклажанів можна з пікіруванням або без. Розсада баклажана важко переносить пікіровку, тому що коренева система дуже ніжна і погано відновлюється. Але якщо є потреба в майбутньому пікіруванні, наприклад, немає додаткових горщиків для індивідуальної посадки, то необхідно дотримуватися деяких правил.

До пікіровнія, грунт можна удобрити засобом, в складі якого містяться всі необхідні рослині мікро і макроелементи.

Поки розсада знаходиться на етапі зростання, її поливають потроху добривом під корінь замість води.

З пікіруванням розсади посуд для посадки наповнюють грунтовою сумішшю шаром 7 см, потім вирівнюють і трохи ущільнюють. Борозни роблять на відстані 5-6 см один від одного на 1-1, 5 см в глибину, проливають водою, потім кладуть у них насіння на відстані 2 см один від одного.

Далі борозни засипають і трохи ущільнюють. Зверху посіви накривають склом або плівкою для збереження вологи і температури (в середньому 20-26 градусів). Паростки з'являться на 6-10 день.

Після сходів паростків скло або плівку необхідно прибрати і знизити температуру повітря в кімнаті. Днем протягом тижня підтримують в середньому +17 градусів, а вночі +14 градусів.

Потім температуру піднімають днем ​​до +27 градусів, а вночі до +14 градусів. Даний клімат сприятливий для розвитку коренів і готує розсаду до вуличного клімату. Загартування допоможе рослині випробувати менший стрес і легше прижитися.

Щоб мінімально потривожити розсаду, її потрібно пікірувати відразу після розгортання сім'ядолей.

Полив, підживлення і освітлення

Перші десять днів потрібно робити полив не частіше разу на тиждень, частий полив її послабить. Воду бажано підігрівати до 25-28 градусів. По можливості до перших сходів використовувати розпилювач, щоб не вимити насіння і не оголити коріння.

Необхідно уникати при поливі попадання рідини на листя, це викликає грибкові захворювання. Сходи з метою профілактики потрібно полити рожевим розчином марганцівки. Надалі розсаду баклажана необхідно поливати частіше, у міру висихання верхнього шару грунту.

Відсутність вологи призводить до раннього одревеснению стебла і зниження врожаю. Торф'яні горщики краще ставити в підставки, які потрібно періодично поповнювати водою в міру її випаровування.

Важливо! Необхідно стежити за тим, щоб вода не застоювалася - можлива коренева гниль. Воду краще використовувати відстояну або дощову.

Першу підгодівлю здійснюють на 7-10 день після появи сходів, а в разі пікірування - через 10-12 днів після даної процедури. Добрива повинні містити фосфор для формування кореневої системи. Далі удобрювати розсаду не частіше 7-10 днів для стимулювання у рослини вегетації. Удобрювати необхідно разом з поливом.

Щоб розсада добре росла, надмірно не витягується і не слабшала, їй необхідна додаткова підсвітка. Можна використовувати фітолампи або люмінісцентні. Включати потрібно з 8-20 годин вечора на відстані 50 см.

Щоб розсада баклажана в подальшому могла радувати урожаєм, чергуйте поливи з добривом, раз на місяць посипайте деревною золою. Поливайте вранці, надавайте розсаду загартуванню.

Висаджувати розсаду на вулицю сприятливіші в травні або на початку червня - це безпосередньо залежить від посадки насіння. Зрозуміти, що вона готова можна, коли на ній сформувалися близько 12 справжніх листів. В город її висаджують разом з живильним грудкою землі з горщика.

Якщо все зроблено правильно, то через 3 місяці після появи сходів розсада готова до висадки у відкритий грунт.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся яких хвороб схильні баклажани: що робити якщо падає, витягується або зовсім гине розсада? Причини появи білих плям, пожовтіння і скручування листя. А також які шкідники можуть атакувати молоді саджанці?

Корисні матеріали

Прочитайте інші статті про вирощування та догляду за розсадою баклажанів:

  • Різні методи вирощування: в торф'яних таблетках, в равлику і навіть на туалетному папері.
  • Всі особливості посіву за місячним календарем.
  • Золоті правила вирощування з насіння.
  • Особливості вирощування в різних регіонах Росії: на Уралі, в Сибіру і Підмосков'ї.

Схожі Статті