Корисний коренеплід батат і його відмінності від картоплі

Батат набув значного поширення в країнах північної і південної Америки, де кліматичні умови найкращим чином підходять для вирощування цієї рослини. У Росії і сусідніх країнах цей коренеплід тільки набирає популярність. За яскраво виражені смакові якості батат отримав назву «солодка картопля».

У статті докладно розповімо, чому саме батат схожий на картоплю за властивостями, виду, смаку і іншим параметрам, а ніж овочі відрізняються один від одного.

Визначення та короткий ботанічний опис

Батат - бульбоплідні рослина сімейства берізка. Зовнішнім виглядом нагадує стелеться ліану, чия довжина досягає 4-5 метрів. Висота куща не перевищує 18 см. Рослина має яскраві поодинокі квітки лійкоподібної форми білого, бузкового або рожевого кольору.

Бульби батату є великі насіннєві коробочки довгастої форми масою 300-400 г і є частиною кореня.

Довідка. Існує кілька різновидів батата: десертний, овочевий і кормової. Приємний солодкий смак мають тільки овочевий і десертний.

Картопля - бульбоплідні рослина сімейства Пасльонові. Має товсті довгі стебла, на яких розташовані листя і квітки рожевого або білого кольору. Кущ картоплі досягає 1 м у висоту. Зовнішній вигляд бульб залежить від сорту картоплі: вони бувають довгастої, овальної або круглої форми; колір може бути рожевим, коричневим, червоним або темно-бузковим.

Надземна частина культури також має плоди у вигляді невеликих зелених ягід, які є отруйними. Бульби картоплі - це пагони, що відростають з нижньої частини стебла. Середній бульба картоплі важить близько 100 г.

Відомо, що обидва рослини є багаторічними, проте їх культивують як однорічних культур.

Одне це і те ж чи ні?

Історія батата налічує не менше 4 тисяч років. Його батьківщиною вважаються тропічні райони Південної Америки, які є також і батьківщиною картоплі.

У Європі культура з'явилася завдяки Христофору Колумбу в період великих географічних відкриттів. Назва «солодка картопля» батат отримав від араваков - індіанських племен Південної Америки, які першими обробляли цю культуру.

Народ дав рослині таку назву через сильний зовнішньої схожості бульб і способів вживання батата і картоплі. Насправді батат не має ніякого відношення до картоплі.

Порівняння: чим відрізняється?

За хімічним складом і калорійності

Склад картоплі:

 • У 100 г бульб міститься 80 ккал; 2, 02 г білків; 17, 79 г вуглеводів; 0, 09 г жирів.
 • Вітаміни: А, Е, К, С, В1-В9.
 • Мінерали: кальцій залізо, магній, фосфор, калій, натрій, мідь, цинк, селен, марганець.

Склад батата:

 • У 100 г міститься 86 ккал; 1, 57 г білків; 20, 12 г вуглеводів; 0, 05 г жирів.
 • Вітамінний і мінеральний склад такий же, як у картоплі.
До відома. Харчова цінність цих бульб і вміст корисних сполук практично однакові, проте дієтологи вважають батат більш корисним джерелом вуглеводів, ніж звичний картопля.

Засвоєння батата супроводжується меншим інсуліновим відгуком підшлункової залози, що означає більш повільне засвоєння вуглеводів і тривале відчуття ситості.

Також батат містить більше Бета-каротину, який в організмі перетворюється на вітамін А. Це з'єднання необхідно для підтримки гостроти зору, здоров'я шкіри, кісток, волосся. У 100 г солодкого коренеплоду міститься 170% від необхідної добової норми споживання бета-каротину.

За смаком

Відмінності в смаку:

 • Картопля має приємний солоновато-крохмалисті смак. Текстура вареної картоплі м'яка, пухка.
 • Овочеві сорти батату мають солодкуватий смак, напонімающій підморожене картопля. Десертні ж сорти цього коренеплоду мають насичений солодкий смак, який порівнюють з смаковими якостями гарбуза, дині або банана

Батат вигідно відрізняється від картоплі тим, що його коренеплоди вживають і в сирому вигляді, коли сиру картоплю не придатний для вживання.

За особливостями вирощування

Батат добре себе відчуває в жаркому кліматі і не потребує особливого догляду і поливу в теплу пору року.

Посадку батата в Росії здійснюють розсадою, так як бульби не встигають сформувати новий урожай за коротке літо. Посадковий матеріал не витримує низьких температур, тому посадку виробляють після закінчення нічних заморозків.

Ряди повинні знаходитися на відстані 60-90 см одна від одної, між лунками допустимо проміжок 35-40 см. Чим тепліше грунт, тим крупніше і красивіше буду коренеплоди батату, тому городники інколи загортають грунт під ліанами солодкої картоплі спеціальною плівкою для збереження тепла і захисту від перепадів температур. Збирають урожай до зниження температури повітря до 10 ° С, так як бульби батату гинуть при такій температурі.

Картопля любить більш прохолодний клімат, і при температурі вище 26 ° С його ріст припиняється. За 1-2 тижні до передбачуваної висадки посадковий матеріал вносять у тепле місце для появи паростків. Після такої підготовки картопля зійде швидше, а урожай буде багатшим. Посадку проводять, коли температура грунту досягла позначки в 6-8 ° С.

Між рядами картоплі рекомендується витримувати відстань близько 50 см, між лунками в ряду - 35-40 см. Картопля потребує регулярного поливу, підгортання і усунення шкідників протягом всього періоду вегетації. Збирають урожай з серпня по вересень.

По області застосування

І картопля, і батат використовують як для харчування людей, так і в кормових цілях. Обидві культури мають спеціальні кормові сорти, що відрізняються слабо вираженими смаковими якостями. Столові ж сорти характеризуються насиченим смаком і приємною текстурою.

За зовнішнім виглядом

Бульби картоплі є плоди округлої форми з нерівною поверхнею, яка покрита так званими «очками». Колір шкірки визначається сортом і може бути коричневим, червоним, рожевим. Зріз картоплі має білий або жовтий колір.

Батат - великий плід довгастої форми червоного або оранжевого кольору. Зріз коренеплоду яскраво помаранчевий. Плоди батата набагато більші картоплі і можуть багаторазово перевершувати його в розмірах.

Що корисніше і коли вибрати?

Батат рекомендують використовувати для дитячого харчування: діти більш охоче споживають солодкі страви, навіть якщо це суп або звичайне пюре.

Також солодка картопля успішно застосовується в приготуванні десертів і солодких закусок:

 • мусів;
 • пирогів;
 • солодких салатів;
 • чіпсів;
 • цукерок.

Звичайний же картопля більш підходить для повсякденного харчування і приготування перших і других страв: нейтральний крохмалистий смак бульб ідеально поєднується як з іншими овочами, так і з м'ясом.

Батат, незважаючи на назву «солодка картопля», зовсім ним не є. Ці рослини мають абсолютно різне походження і ніяк між собою не пов'язані. Проте, батат і картопля мають схожий вітамінний і мінеральний склад, кожен з них по-своєму цінний для здоров'я людини.

Схожі Статті