Корисно знати кожній господині: терміни зберігання картоплі

Картопля - це блюдо, без якого не обходиться жоден святковий стіл. У багатьох сім'ях його вживають раз на тиждень, а то й частіше.

Умови зберігання цього овоча досить прості, не вимагають особливих витрат і не заберуть багато часу. Головне дотримуватися певних правил і тоді свіжий картопля буде радувати вас до весни.

У цій статті розповімо про особливості зберігання ранніх і пізніх сортів картоплі. А також підкажемо, в яких умовах утримувати цей овоч, що робити, якщо він зіпсувався, і як правильно вибрати приміщення для зберігання.

Скільки можна зберігати?

Відомо, що в картоплі багато крохмалю, який по закінченню часу починає розпад, відповідно псується сам овоч. Для довгого зберігання картоплі необхідно запобігти фактори, які сприяють передчасному розпаду крохмалю. Тимчасові рамки збереження залежать від ступеня зрілості овоча, сорти і умов зберігання, коливаються від 1 тижня до 10 місяців.

Особливості для ранніх сортів

Свіжий картопля з'являється у продажу з початком літа. Дані сорти потрібно тримати в прохолодному місці, наприклад в коморі або в холодильнику. Головне, щоб на овоч не потрапляли сонячні промені.

Коренеплід залишається смачним і корисним від 10 до 20 днів.

Важливо! Плоди ранніх видів, можуть бути придатні до перших зимових місяців, так як на 3-4 місяць овоч втрачає пружність, корисність і смакові якості.

пізня картопля

Терміни зберігання пізніх і среднепозніх сортів картоплі визначає ГОСТ. В середньому тривалість зберігання коливається від 4 до 7 місяців при температурі зберігання не вище + 6º. Існують сорти, які не втрачають корисні властивості тривалий час - близько 7 місяців при температурі + 5º:

 • Петровський;
 • дружний;
 • Гатчинский 1;
 • Столовий 19;
 • улюбленець;
 • передовик;
 • Старт.

Для того, щоб картопля можна було вживати до весни, його потрібно правильно впорядкувати за розміром, ступеня зрілості і сорту, відокремити пошкоджений або пророслу. Важливо просушити овоч, тому що волога сприяє розпаду крохмалю.

Для того, щоб плід залишався придатним відповідно до термінів придатності, потрібно дотримуватися таких правил.

Правила зберігання картоплі:

 1. Мити картопля перед зберіганням не потрібно, це запустить механізм розкладання.
 2. Максимально очистити від землі.
 3. Не рекомендується зберігати разом різні сорти цього овоча. При процесі розкладання одного сорту, псуються і інші.
 4. Зберігати картоплю з іншими овочами небажано.
 5. Якщо картоплі багато, то його потрібно періодично перевертати і переглядати, для того, щоб вчасно видалити овочі зі слідами гноїння.
 6. Небажано зберігання плода в холодильнику.
 7. Температура для зберігання не повинна перевищувати 7º, вологість не біліший од 75%.
 8. При появі паростків, потрібно їх видалити.

Основні рекомендації

Відомо, що картопля може залишатися їстівним до 10 місяців, для цього потрібно дотримуватися правил. Приміщення для зберігання потрібно прибрати, провітрити і просушити за два тижні до початку зберігання. Кращим місцем для цих овочів, є ящик з дерева з отворами.

Якщо покласти яблука поверх картоплі, вони допоможуть запобігти пророщування, але цей спосіб рекомендується тільки в перші 6-8 тижнів. Важливо витягувати пророщені або гнилі плоди своєчасно.

Увага! У разі, якщо бульби намокли, але не зморщилися, їх слід розкласти і просушити.

Умови утримання

Щоб картопля не псувався довгий час, необхідно створити певні умови:

 • температура повітря 3-4º, в період потепління слід знизити до 1-2º;
 • вологість в приміщенні не більше 80%;
 • вентиляція повітря (в разі якщо повітря в приміщенні для зберігання не циркулює, бульби починають втрачати корисні властивості, стають м'якими і чорніють);
 • приміщення для зберігання повинно бути темним;
 • постійний огляд і перебирання.

Про те, при якій температурі слід зберігати картоплю, ми писали тут, а з цієї статті ви можете дізнатися про те, які умови необхідно створити для зберігання овоча взимку.

Вибір відповідного приміщення

Головною шляхів на шляху до довгого зберігання є вибір приміщення. Далеко не у всіх є власний підвал, багато зберігають картоплю на балконі. Незважаючи на це, можна створити умови, при яких цей овоч не проросте, НЕ почорніє і не скривиться довгий час. Важливо, щоб в приміщенні для зберігання знаходився градусник і прилад для вимірювання вологості повітря.

 1. Льох. Потрібно засипати картопля не вище метра і накрити мішковиною. Небажано ставити картопля на підлогу. Температуру в підвалі потрібно знижувати поступово. Бажано раз на місяць сортувати, вибираючи пророслі або гнилі овочі. Важливо наявність вентиляції або періодичне провітрювання.
 2. Яма. Для того, щоб зберігати картоплю в ямі, потрібно попередньо вибрати місце і зробити це правильно. Земля повинна бути не вологою і в'язкою, важливим є грунтові води, вони повинні знаходитися якнайдалі. Глибина ями повинна бути 1 метр, ширина 1, 5 - 2 метри.

  На дно ями потрібно розмістити солому, потім картопля і знову солому, зверху кладуть дошки і після закопують землею на 20 сантиметрів. При похолоданні шар землі збільшують до 70 сантиметрів.

 3. Балкон. Для того, щоб овочі зберігалися довго досить помістити їх в ящик з дерева і огорнути ковдрою. Краще буде побудувати сховище у вигляді ящика з кришкою зі звичайних дощок.

  Довідка! Для того щоб запобігти вологість, ящик бажано пофарбувати. Також відмінним сховищем може послужити зламаний холодильник. Варто покласти його кришкою вгору і накрити мішковиною в період сильних морозів.

Детальніше про те, де найкраще зберігати картоплю, читайте тут.

Що буде, якщо прострочити?

Якщо картопля згнив, зморщився і т. Д., То його варто викинути. У зіпсованому продукті немає корисних речовин і вітамінів. Вживання простроченого овоча загрожує розладом шлунково-кишкового тракту і отруєнням.

Ознаки простроченого картоплі:

 • зелена шкірка;
 • зморшкуватість;
 • відростки (більше 2 на одному овоче);
 • водянистость;
 • чорнота всередині;
 • наявність гнилі.

Про те, чому картопля при зберіганні може зеленіти, чорніти, проростати і піддаватися різним хворобам, ми розповідали в окремому матеріалі.

У всього є свій термін. Що стосується картоплі, то дотримання простих правил зберігання, дозволяє ласувати стравами з нього весь рік. Головне, спостерігати за цілісністю овоча і не вживати його в зіпсованому вигляді. Будьте здорові!

Схожі Статті