Кожен садівник на ділянці може побудувати зимовий парник своїми руками

Ідей створення зимового парника дуже багато. Якийсь суворої класифікації ці споруди не мають. Вони можуть бути виконані зі скла, плівки, полікарбонату з дерев'яним або залізним каркасом.

Способи опалення для тепличних споруд є різні. Обігріти конструкцію можна водяним опаленням, електрикою, біопаливом, звичайної пічкою.

Варіанти зимових споруд

Парники можна поглиблювати в грунт або споруджувати на поверхні грунту. Архітектурні рішення найбільш популярні арочні, подвійні, односхилі. Крім того, споруда може бути не тільки окремостоячим, але і пристінним або побудованим на верхньому поверсі.

Тип конструкції парника, розміри, способи опалення слід вибирати, виходячи з того, які рослини будуть вирощуватися. Зараз деякі садівники захоплюються вирощуванням цитрусових та інших екзотичних культур.

Але теплиця, призначена для обробітку овочів або вирощування грибів, буде не пристосована для екзотичних фруктів. Тому, приступаючи до створення парника, потрібно врахувати чинники, що впливають на його функціональність.

Визначаємося з розмірами і вибираємо місце

Стандартні розміри парника, розрахованого на задоволення сімейних потреб, становлять в ширину -3 м, в довжину -6 м, у висоту - 2, 5 м. Якщо споруджується теплиця для бізнесу, то площа її повинна бути від 60 до 100 м2.

Встановлювати конструкцію необхідно на освітленій ділянці.

вибираємо опалення

Для теплиць невеликій площі до 20 м2 садівники використовують звичайні печі або створюють опалення конструкції за допомогою біопалива. Хоча останній варіант підходить і для великих споруд.

В якості біопалива можна застосовувати гній, прілу солому, тирсу та іншу органіку. Опалювати парник біопаливом економно і корисно. Органіка закладається під шар грунту і обігріває, і підживлює рослини мінеральними речовинами. Біопаливо забезпечує обігрів парника до температури повітря 20 - 30 градусів.

Піч для парника: купити або зробити своїми руками

Обігрівати парник невеликих розмірів зручно звичайної пічкою, яку можна зробити власноруч або купити в магазині. Для опалення парника використовують тверде паливо або відпрацьоване масло. Вигідно обігрівати теплиці тирсою. Це дозволяє максимально заощадити на паливі.

Піч для тирси має найпростішу конструкцію. Щоб створити такий агрегат, знадобиться дві бочки з об'ємом 200 л, відрізок труби (150 мм) для димоходу і арматура для виготовлення ніжок. Процес виготовлення печі для парника складається з декількох етапів:

  1. У першій бочці робимо отвір для димоходу і приварюють трубу.
  2. У днище бочки по центру вирізається отвір радіусом 100 мм.
  3. З другої бочки робимо топку. Знизу відзначаємо 250 мм і по цій позначці розрізаємо бочку.
  4. Приварюють до топки ніжки, вирізаємо отвір, через яке будуть закладатися дрова, встановлюємо дверцята.
  5. Топку з'єднуємо з першою бочкою і приварюють. Робимо кришку.

Тепер грубка повністю готова. Якщо немає можливості зробити піч самостійно, можна замовити виготовлення такої нескладної конструкції місцевим умільцям.

У магазинах для садівників-любителів та для фермерів є готові печі для теплиць. На особливу увагу заслуговують: Булерьян, Бубафоня, Слобожанка, Бренеран, Бутакова і інші. Це конвекційні печі тривалого горіння з особливою двухкамерной конструкцією. У камерах таких печей спалюються не тільки дрова, а й газ, що виділяється при горінні палива. Це робить їх більш ефективними в порівнянні зі звичайними печами «буржуйками».

Матеріали для парника

Великим попитом останнім часом стали користуватися полікарбонатні парники. Полікарбонат - довговічний матеріал, добре пропускає сонячні промені.

Листи стільникового полікарбонату гнучкі, легко приймають будь-яку форму, тому полікарбонатовие теплиці часто ладу арочної форми. Полікарбонат добре зберігає тепло. Крім того, листи цього матеріалу відображають інфрачервоні промені, що випромінюються рослинами, що є додатковим джерелом тепла.

Більш економічним варіантом є тепличні конструкції, покриті поліетиленовою плівкою. Термін експлуатації цього матеріалу в залежності від товщини може бути до 3 і більше років. Але полікарбонат прослужить більше 12 років.

Каркас виконується з дерев'яних брусків або з металевого профілю. Дерев'яні деталі каркаса попередньо слід обробити спеціальними антисептиками, щоб попередити гниття дерева від високої вологості.

Більш міцний каркас з металевого профілю. Але і його потрібно обробити антикорозійними засобами і пофарбувати.

Будуємо зимовий парник своїми руками

Для зимового двосхилим парника необхідно зробити парникові рами. Роблять їх з рейок з перетином 4 см. Висота рами 1, 6 м, а ширина розраховується по ширині плівки, зазвичай це 1, 5 м. Плівку натягують на рами в два шари ( «панчохою»).

У рейках з перетином 50 мм, які будуть використовуватися для каркаса, необхідно зробити пази для рам. При ширині парника 3 м кут нахилу даху становитиме 20 градусів. Довжина тепличного споруди - 6м.

Зимовий стаціонарний парник встановлюється на фундамент. Він може бути монолітним, блоковим або стрічковим.

Мелкозаглубленний стрічковий фундамент виконується так:

  1. Викопується траншея глибиною 40 см і шириною 40 см по периметру майбутньої будови.
  2. Засипаємо піском і робимо опалубку висотою 20 см над ґрунтом. На таку висоту будемо піднімати фундамент.
  3. Закладаємо арматуру і заливаємо розчином. Для розчину беремо наступні компоненти: цемент, пісок, щебінь в співвідношенні 1х3х6.
  4. Час застигання фундаменту - 25 днів.
  5. Коли фундамент застигне, можна монтувати каркас з дерев'яних брусків і встановлювати рами.

До фундаменту закріплюються анкерними болтами чотири стійки і монтуються рейки.

Рами встановлюються в пази і кріпляться до каркаса цвяхами. Щілини між рамами закриваються дерев'яними планками.

Стійки для каркаса роблять з брусків з перетином 15х15 см, для рейок підійдуть бруски з перетином 50 см. Бруси стін з'єднуються між кроквами з перетином 12 см. Зверху монтується коньковий брусок з перетином 10 см.

Парник з поліетиленовою плівкою економне та ефективне споруда для вирощування різних культур. У ньому можна зробити стелажі або облаштувати грядки. Щоб ще більше знизити витрати на будівництво, для обігріву такого парника можна застосовувати біопаливо. В цьому випадку відпаде необхідність створювати в парнику систему опалення.

Схожі Статті