Кращі способи підвищити схожість моркви. Як впливає термін придатності насіння на врожайність?

Схожість насіння - важлива характеристика, що показує, скільки саме з посіяної моркви вдасться виростити. Тому перед тим, як проводити посадку, необхідно перевірити цей параметр. Розберемося, як перевіряється схожість, від чого вона залежить - і чи можна якось поліпшити цей показник до того, як почалася посадка.

Зі статті ви дізнаєтеся, що враховується при визначенні схожості, чи є різниця в лабораторному і польовому вигляді, чому перед посадкою важливо її перевіряти, а також залежить вона від термінів придатності насіння. Знайдете кращі способи перевірити і збільшити схожість морквини.

Що це таке?

Перш за все, треба визначитися з тим, що взагалі являє собою схожість насіння. Цей термін означає співвідношення між загальною кількістю насіння і тими з них, які в певних умовах дали паросток. Умовно кажучи, якщо взяти 100 окремих насіння моркви (або іншої рослини - схожість розраховують для будь-якої культури), помістити в підходящі умови і при підрахунку з'ясувати, що проросли з них 87 штук - значить, конкретно для цієї партії насіння схожість становить 87%.

Крім того, при визначенні схожості враховуються:

 • Умови, в яких проростали насіння.
 • Терміни, за які вони утворили проростки.

І те, і інше для кожної окремої культури при промисловому вирощуванні визначається ГОСТом.

Лабораторна та польова - в чому різниця?

Схожість буває двох видів:

 1. Лабораторна.
 2. Польова.

Різниця між ними полягає в наступному:

 • Лабораторну схожість визначають в лабораторії на пробах. Фахівці саме так і роблять: беруть з партії насіння кілька проб (зазвичай не менше 4) по 100 насінин - і пророщують їх в лабораторії.
 • Польова схожість визначається вже безпосередньо на полі після того, як насіння посіяні. Береться загальна кількість насіння, посіяних на ділянці, підраховують кількість проростків - а потім обчислюють відсоток схожості. Якщо посів проводився на поле, то розрахунок ведеться з урахуванням норм висіву (вони налаштовуються для сівалки вручну) і кількості сходів на певній площі.

Польова схожість завжди нижче лабораторної. У лабораторних чашках в зростання рушають все насіння, які здатні на це. В поле же неминуче частина насіння або проростків гине від шкідників, хвороб, порушень агротехніки та інших факторів.

У деяких випадках різниця може бути дуже серйозним - аж до 20-30%. Морква якраз відноситься до числа рослин, у яких польова схожість сильно відрізняється від лабораторної: неправильний посів, шкідники або заморозки можуть погубити і цілком схожих насіння.

Чому важливо перед посадкою перевіряти?

Схожість насіння дозволяє визначити, на яке приблизно кількість проростків можна сподіватися. А це, в свою чергу, дозволяє:

 1. Хоча б приблизно прикинути, який очікується урожай.
 2. Визначити, чи має взагалі сенс сіяти цю партію насіння. Якщо схожість занадто низька, використовувати не варто: будуть витрачені сили і час, зайнята площа, на якій можна було б посадити щось інше.
 3. Чим вище схожість - тим менше норма висіву. Коли морква дає хоча б 70% схожості - насіння цілком можна сіяти з розрахунку десь 0, 5 г на 1 кв. м. При більш низької схожості норма збільшується - аж до 1 г на 1 кв. м.

Від чого залежить?

Схожість залежить від наступних факторів:

 • Якість і зрілість партії насіння. Якщо насіння були зібрані недозрілими, неправильно зберігалися, були пошкоджені - їх схожість значно знижується, в деяких випадках - до нуля.
 • Умови, в яких зберігалися насіння. Якщо партія насіння зберігалася при надмірній або недостатній вологості повітря, занадто високих або низьких температурах - неминуче частина загине, і схожість знизиться.
 • Терміни зберігання. Чим довше зберігається насіння - тим більше з них гине.

Як взаємопов'язана з терміном придатності?

Термін придатності насіння і відсоток їх схожості пов'язані безпосередньо: терміном придатності називають той термін, протягом якого схожість насіння знижується нижче норми, встановленої ГОСТом або іншим нормує документом. Простіше кажучи, придатними вважають те насіння, яке ще можуть прорости в значній кількості - з урахуванням неминучих втрат.

Який зазвичай термін придатності?

Терміни придатності для насіння будь-яких культур зазвичай визначають фахівці-Рослинники в ході серії дослідів. Результати їхніх спостережень заносять в довідники, ГОСТи та інші нормативні документи. Саме для моркви виробники насіння зазвичай застосовують ГОСТ 32592-2013, ГОСТ 20290-74 і ГОСТ 28676.8-90.

Крім того, потрібно враховувати і дату пакування насіння. Згідно з Порядком реалізації і транспортування насіння (затверджений наказом Мінсельпрода РФ №707 від 1999 г.), термін придатності до реалізації залежить від часу упаковки. Одна і та ж партія насіння, упакована в паперові пакети в жовтні 2018 року, буде вважатися придатною до грудня 2019 року.

Але якщо ця ж партія, пролежавши кілька місяців на складах, буде розфасована в січні 2019 року, то кінцем терміну придатності буде вважатися грудня вже 2020 року.

Таким чином, виходити слід з наступного:

 • Термін, протягом якого насіння моркви здатні ще зійти в значній кількості - 3-4 роки від збору врожаю. Оптимальним же варіантом є 1-2 роки, після цього терміну збільшувати норму висіву доведеться мінімум в півтора рази.
 • Вологість повітря повинна складати не менше 30 і не більше 60%.
 • Температура - від 12 до 16 градусів.
 • Зберігатися насіння повинні або в непрозорій упаковці, або в темному місці.

Як перевірити насіння?

пророщуванням

Цей метод слід застосовувати незадовго до реальної посадки моркви. Пророщування виглядає наступним чином:

 1. У широку, але неглибоку посуд поміщають на дно марлю, зверху - складену в декілька разів ганчірку з лляної або бавовняної тканини.
 2. На те місце ганчірки засипають насіння - акуратно, рівним шаром.
 3. Ганчірка намочують, але так, щоб стоїть на дні вода не накрила насіння.
 4. Посуд прикривається склом і тримається в теплому (тобто не менше 10 градусів) місці. Рекомендується при цьому кожні 12 год ганчірку перевертати.
 5. Через 2-4 дня слід відібрати ті насіння, які проклюнулися (рекомендується користуватися пінцетом - у моркви вони досить дрібні) і використовувати для посадки.

Інший спосіб простіше, але дозволяє тільки визначити схожість, а не вибрати придатні насіння. Для цього:

 1. В ящик з щільним дном і невисокими бортами поміщають шар з приблизно 2 см грунту.
 2. Потім висівають насіння моркви.

Кількість неважливо, але краще, якщо їх число буде кратно 100 або хоча б 50 - щоб простіше вважати схожість. Грунт зволожують і поміщають в тепле місце (з температурою не нижче 20 градусів) на 12-14 днів. Після цього просто підраховується кількість паростків.

Важливо: Спосіб посадки в ящик найближче до визначення лабораторної схожості, але не дозволяє використовувати пророслі насіння: морква не вирощують на розсаду.

Приміщенням в воду

Насіння поміщають в приблизно таку ж посуд, як в попередньому випадку, заливають теплою водою і тримають приблизно добу. Потім насіння відціджують, злегка підсушують і використовують для посадки, відібравши ті, які проклюнулися.

Цей метод - не стільки перевірка схожості (хоча відбір і виробляється), скільки стимуляція. Тому рекомендується використовувати не просто воду, а розчин стимуляторів росту в дозуванні, запропонованої виробником.

За допомогою туалетного паперу

Цей спосіб простий:

 1. Береться туалетний папір (найпростіша, без барвників або ароматизаторів).
 2. Викладається в 4-6 шарів на тарілку і рясно зволожується теплою водою.
 3. На шар паперу викладаються насіння з розрахунку 1 насіння на 1 кв. см.
 4. Ємність ставлять в тепле місце і тримають там, у міру висихання зволожуючи папір.
 5. Схожих насіння садять, а невсхожіе відбраковують.

Іншим варіантом є використання пластикової пляшки:

 1. Вона розрізається уздовж, всередину кладуть 7-8 шарів паперу, зволожують розприскувачем, а всередину кладуть насіння (на відстані 1, 5-2 см один від одного.
 2. Потім конструкція обв'язується поліетиленом і залишається в теплому місці на 10-14 днів. Поливати не обов'язково: утворюється під шаром поліетилену конденсат впорається самостійно.
 3. Після відбраковування невизревшіх насіння при підготовці залишилися готові для посадки.

сольовим розчином

Цей спосіб дозволяє не скільки визначити схожість, скільки відкалібрувати і відбракувати негідні насіння. Він полягає в наступному:

 1. Насіння поміщаються в розчин солі. Фортеця його повинна бути 5% (чайна ложка солі на літр води).
 2. Витримуються протягом 40-60 хвилин.
 3. Всі спливли насіння відбраковуються і викидаються.
 4. Решта насіння промивають від солі в чистій воді, злегка підсушують і використовують для посадки.

Приклади використання результатів

Якщо партія морквяних насіння пройшла перевірку, можливі наступні варіанти їх використання:

 • Відбраковування партії. Таке можливо, якщо використовувалося пророщування в грунті - і воно показало схожість нижче 30%. Використовувати для посадки такий насіннєвий матеріал вкрай не рекомендується.
 • Збільшення норми висіву. Це можливо як при пророщування в грунті, так і при використанні інших методів - зазвичай перевірці все-таки піддається не весь насіннєвий запас городника або фермера. Якщо схожість виявилася приблизно 50-70% - слід збільшити норму висіву. Якщо ж схожість виявилася приблизно на рівні лабораторної (тобто 90-95%) - можна використовувати стандартну норму висіву.
 • Калібрування насіння і відбраковування непридатних. Цей варіант годиться, якщо використовувався соляний розчин: в нього можна помістити все насіння. В цьому випадку свідомо невсхожіе (травмовані, пустотілі та т. Д.) Насіння видаляються, а залишок використовується для посадки. Однак треба пам'ятати: замочування в солі нічого не говорить про схожість. Воно лише дозволяє прибрати свідомо неякісний матеріал.

Як підвищити кількість сходів?

Слід пам'ятати: якщо насіння загинули, ніякі заходи не дозволять їх воскресити. Тому заходи по підвищенню схожості спрямовані лише на те, щоб не допустити подальшої загибелі насіння, відкалібрувати наявні - і простимулювати розвиток. Методи можуть використовуватися такі:

 • Замочування в розчині з підгодівлею (про те, чи потрібно замочувати насіння перед посадкою, читайте тут, а про те, як замочити насіння моркви в горілці, дізнайтеся тут).
 • Попередня промивка, щоб позбутися від рослинних масел, ізолюючих зародок від повітря. Вимочування проводиться протягом 10-15 днів при регулярній зміні води.
 • Прогрівання.
 • Дезінфекція в розчині марганцівки.
 • Попереднє пророщування при температурі 25-28 градусів.

Від схожості насіння залежить кількість рослин, які можна отримати при посадці. Чим вище схожість - тим менше норма висіву. Тому перед посівом варто відкалібрувати насіння і перевірити, скільки їх може зійти.

Схожі Статті