Мелісса: опис з фото найбільш популярних видів і догляд за рослиною

Мелісса - дивовижна рослина, що поєднує в собі цілющі властивості з чудовими смаковими якостями.

Воно поєднує в собі аромат цитрусових, м'ятну свіжість і тонкі медові нотки. Також меліса володіє цілим набором цілющих і лікарських властивостей.

Таким чином, меліса може бути одночасно пікантним доповненням в меню справжніх гурманів і рятівним засобом для тих, чиє здоров'я потребує підтримки. Далі розповімо про догляд за мелісою і про всіх популярних видах.

Скільки всього різновидів?

Мелісса - це ефіроолійних трав'яниста рослина:

  • Основний вид успішно культивується в Росії - меліса лікарська.
  • Melissa axillaris - вид, поширений в Китаї, Гімалаях, на Яві і острові Суматра.
  • Melissa flava - ареал зростання - Тибет, Непал, Бутан, східна Індія.
  • Melissa younanensis і Melissa bicornis ростуть в Тибеті і Юньнані.

Сортів цієї рослини налічується більше п'ятдесяти.

Цікавий факт - великі масштаби культивування меліси набуло після того, як Карл Великий дав розпорядження вирощувати в своїх садах ця рослина всім чинним монастирям.

Популярні види і сорти: назва, опис і фото

Лікарська - лимонна

Багаторічна рослина, являє собою гіллястий кущ, шириною 45 і висотою 125 см. Квітки дрібні, білого, рожевого або жовтого відтінку. Найбільшу концентрацію ефірних масел містять верхівки пагонів і листя. Листочки в формі серця, збирати можна на наступний рік після висадки рослини на постійне місце.

Царицинському Семко

Багаторічна рослина, висотою 80 см цвіте в середині липня. Мелісса може рости на одному місці аж до десяти років. До і після цього періоду потрібно двічі проводити зрізання листя, які мають загострену форму і темно-зелений відтінок. Бічні пагони у рослини повзучі.

кадриль

Загострені зелене листя із зубчиками по краях густо покривають кущ висотою 80 см. Зрізання проводять на наступний рік після посадки до або після цвітіння. Лимонний запах у рослини дуже виражений, на смак листочки гіркуваті.

Дозя

Багаторічник, здатний рости на одному і тому ж місці до п'яти років. Висота куща досягає 90 см. На другому році вирощування період активної вегетації становить півтора місяця. Листя темно-зеленого забарвлення злегка підняті, з неглибокими борозенками і зубчиками по краях. Квітки білі, дрібні. Має яскраво-виражений, не різкий лимонний аромат.

Лада

Рослина з напівпрямостоячий стеблом і середньої довжини широкими листовими пластинами. Сорт низькорослий - приблизно 52-54 см, цвіте дрібними білими квітками.

Ісидора

Висота рослини - близько 80 см. Зелені з салатовим відтінком листя мають овальну форму і крайові щербини. Особливість сорту - швидке розростання. Листя придатні до вживання на другий рік після висадки.

перлина

Чагарник висотою 70 см з овальним листям, облямованими зубчиками. Багаторічник, продуктивно зростаючий на одному місці до п'яти років. Зелень придатна для вживання на другий рік посадки. За сезон потрібно провести не менше двох срезок.

Сорт високоврожайний - з квадратного метра можна зібрати близько 5 кг сировини. Рослина має яскравий м'ятний аромат з лимонною ноткою і терпкий смак з легкою гіркуватістю.

золотиста

Відрізняється від інших сортів нестандартним забарвленням листя - вона темно-зелена з золотистим малюнком. Листочки дрібні, зубчасті. Рослина багаторічна, кожні п'ять років його потрібно пересаджувати на нове місце.

Чисте золото

Сорт штучно виведений. Компактний чагарник з овальними листям золотистого відтінку. Довжина і ширина рослини однакові - близько півметра. Квітки на початку білого забарвлення до середини цвітіння стають блідо-бузковими.

Мелісу часто плутають з м'ятою, котячим котовником і Змееголовник молдавським. З котовником у меліси схожий запах, а аромат змееголовника можна відрізнити від меліси лише за інтенсивністю. У однорічної «турецької меліси», так ще називають змееголовник, цитрусовий запах різкіший і насичений.

Вирощування і догляд

Спеціальних вимог до догляду культура не пред'являє. Має бути дотримана лише невелика кількість нескладних заходів:

  • Поливи не повинні бути великими. Для рослини страшніше перелив, ніж невелика посуха.
  • Рослини необхідно проріджувати.
  • Після зрізання зелені обов'язково потрібно внести органічну і мінеральну підгодівлю.
  • Грунт навколо куща повинна бути добре розпушена і очищена від бур'янів. Можна зробити прикореневе мульчування.
  • У районах з сухими малосніжними зимами для меліси потрібно спорудити укриття.

Пропонуємо переглянути відео про тонкощі вирощування та догляду за мелісою:

висновок

Мелісса відноситься до культур, що не вимагає дотримання складної агротехніки вирощування, тому розмістити її в своєму саду може без праці навіть початківець садівник. Крім вирощування у відкритому грунті, мелісу легко можна зробити мешканкою підвіконня, посіявши насіння в будь-яку зручну ємність. Сходи рослина дає дуже швидко, дозволяючи в найкоротші терміни отримати цілющу, пікантну на смак зелень.

Схожі Статті