Метелик березова п'ядун, красивий і небезпечний шкідник

Сімейство шкідників п'ядун налічує п'ятнадцяти тисяч видів, назва було отримано а через особливості пересування гусениці.

Метелики не відрізняються яскравим забарвленням, відтінок крил найчастіше дуже близький до квітів місця проживання, комахи щільно притискають крильця і ​​тіло до поверхні дерев і зливаються з фоном.

Шкідник може завдати великої шкоди лісопосадкам і садам, тому заходи по його знищенню рекомендується приймати якомога раніше.

Березова п'ядун

Комаха вважається однією з найбільш часто зустрічаються різновидів, довжина крил може досягати сорока міліметрів, розмах крил - тридцять-сорок міліметрів. Крильця відрізняються сірим відтінком з ламаними смугами, цяточками і невеликими світлими плямами.

Комаха вважається одним із прикладів рушійного відбору, пов'язаних з індустріальним меланизма. До середини 20 ст. особини цього виду відрізнялися світло-сірим забарвленням, у міру розвитку промислового виробництва колір комах став темніти, як і покриваються кіптявою дерева.

В результаті метелики березової п'ядуна більш темного забарвлення стали переважати, так як світлі виявилися більш доступними для поїдання птахами.

Шкоди рослинам завдають також гусениці п'ядунів, на спині комах знаходяться піднесення, візуально нагадують бородавки, центральна частина - зеленого кольору, на кінцях розташовані бурі плями.

Метелики зустрічаються в період з середини червня по серпень, літають найчастіше в нічний час. Все п'ядака відрізняються між собою місцем існування, забарвленням крил, місцем окукливания, формою тіла, часом появи.

Відомими видами п'ядака вважаються також велика зелена, листках, зимовий п'ядун, особини чоловічої статі зимової мають досить розвинені крила, час появи метеликів доводиться на пізню осінь.

Найбільших збитків шкідник приносить садовим насадженням, гусениці вилуплюються в весняний період і впиваються в нирки, пізніше переходять на листя. У травні-червні відбувається окукливание гусениць, для чого вони закопуються в грунт, масове нашестя комах загрожує повним зникненням листя. Існують не тільки березові п'ядака, але і соснові. Про те, чим відрізняються п'ядака, можна дізнатися на нашому порталі.

Які рослини вражають

П'ядун харчується листям плодових дерев (слива, вишня, яблуня), вона вражає також клен, березу, вербу, дуб, бук, варто також побоюватися за терен і троянди.

як боротися

Проти особин жіночої роду з недорозвиненими крилами рекомендується боротися за допомогою клейових ловчих паперових поясів, на поверхню якого повинен бути нанесений невисихаючий садовий клей.

Цей допоможе запобігти вповзання жіночих особин комахи на крони дерев з метою кладки яєць. Їх слід накладати на верхню і нижню частини штамба, що зібралися на поясах комахи і їхні яйця підлягають знищенню.

Пізньої осені необхідно перекопати грунт на пристовбурних ділянці, перекопування грунту повинно проводитися також в період з червня по липень, коли відбувається окукливание гусениць, що дозволить запобігти появі на світ комах.

Високу ефективність в боротьбі з П'ядун показують також біологічні засоби захисту, один з них - створення прийнятних умов для жізнедеятельсноті ворогам шкідника - мухам тахін, наїзникам, для їх залучення рекомендується посадити на ділянці зонтичні рослини (кріп, селера, морква).

Позбутися від п'ядака допоможе також обробка рослин до або на початку цвітіння препаратамі- інсектицидами (гомелін, ліпоцід, дендробацилін).

Інші методи боротьби:

  1. механічний збір і знищення гусениць і їх гнізд;
  2. регулярна зачистка кори від лишайників і мохів, побілка стовбурів;
  3. глибоке розпушування землі в пристовбурних просторі і в міжрядді;
  4. обприскування біопрепаратами і пестіцідамі- проводиться в період масового виповзання гусениць.

Березова п'ядун вважається одним з найпоширеніших шкідників, комаха вражає дерева, об'їдає листя, велика кількість комах може повністю знищити крону дерева. Як заходи боротьби рекомендується використовувати агротехнічні, біологічні методи, а також механічний спосіб. Вибір методу боротьби залежить від пори року, ступеня ураження дерев шкідником, особливостей ділянки і т.д.

Схожі Статті