Методи вирощування розсади баклажан в равлику, торф'яних таблетках і на туалетному папері: особливості посадки і правильний догляд за кожному способі

Баклажани - популярна овочева культура, яку зручніше вирощувати розсадним методом. Рослини дуже вимогливі до складу грунту, вони насилу проростають і потребують тари, що зберігає цілісність тендітних коренів.

Існує альтернатива звичним контейнерів і стаканчиках. Серед випробуваних способів, які показали хороші результати - вирощування розсади в торф'яних таблетках, равликів або на туалетному папері.

Розсада баклажанів в торф'яних таблетках - посадка і вирощування

Вирощування розсади баклажан в торф'яних таблетках - сучасний і дуже зручний спосіб. Він виключає клопоти по самостійному змішування субстрату, знезараження, просіювання, удобрення грунту.

Спосіб ідеальний для роботи з невеликою кількістю насіння, вирощування рідкісних і цінних сортів баклажанів. Для промислового розведення рослин він може виявитися не дуже зручним.

Таблетки з торфу: що це?

Торф'яні таблетки - простий, зручний і безпечний спосіб вирощування розсади. На відміну від горщиків, таблетки не мають щільних стінок з пресованого картону, які не можуть пробити слабкі коріння баклажанів.

Таблетки зроблені з верхового спресованого торфу, до якого додані поживні речовини: стимулятори росту, знезаражувальні препарати, антистресові добавки. Кислотність торфу нейтральна, вона підходить більшості рослин, в тому числі і баклажанів.

Вибираючи таблетки, варто звернути увагу на їх розмір. Діаметр варіюється від 2, 5 до 7 см, оптимальним вважається 4 см. При зберіганні в сухому місці термін придатності не обмежений.

Таблетки можна використовувати для повного циклу зростання розсади, перевалки або пікіровки не потрібні. Підрощені рослини будуть переміщені на постійне місце проживання разом з таблеткою, обплетеної корінням.

Доводи на користь таблеток з торфу:

 • економічність;
 • зручність вирощування;
 • екологічна безпека;
 • гарантія відмінної схожості;
 • ідеальні для вирощування різних сортів баклажанів;
 • немає необхідності використовувати додаткові стимулюючі препарати або добрива;
 • таблетки запобігають типові для пасльонових захворювання (чорна ніжка, коренева гниль);
 • підходять для повного циклу розвитку розсади, від проростання насіння до висадки в теплицю.

Як використовувати таблетки: покрокова інструкція

Торф'яні таблетки потрібного розміру встановлюються в глибоку ємність, заливаються теплою водою.

Бажано ставити таблетки отвором вгору, саме в нього буде міститися насіннячко баклажана. Під час розбухання спресований торф збільшиться в 7-8 разів. Воду бажано підливати порціями, по мірі всмоктування.

Як посадити баклажани на розсаду в торф'яні таблетки? Перед висаджуванням насіння не потрібно ніяких підготовчих заходів. Гранульований посадковий матеріал краще залити невеликою кількістю води, після чого акуратно надколоти оболонку зубочисткою для полегшення проростання. Насіннячко баклажана поміщається в отвір на верхній частині таблетки і злегка утапливается пальцями. Детальніше про підготовку насіння перед посівом.

Для зручності можна скористатися дерев'яною паличкою, вона допоможе злегка розширити отвір. Таким чином висівається весь посадковий матеріал, потім таблетки встановлюються в глибоку прозору ємність.

Ідеальний варіант - спеціальна міні-теплиця, створює комфортний мікроклімат для розсади.

Її можна замінити пластиковою коробкою з-під торта або глибоким контейнером з піддоном і кришкою. Обов'язкова наявність дренажних отворів в дні. Ємності встановлюються на піддон і поміщаються в тепло для якнайшвидшого проростання насіння.

Таблетки не повинні стояти занадто щільно. У міру необхідності торф зволожують. Ємність накривається кришкою або затягується пластиковою плівкою, але раз на добу посадки потрібно провітрювати.

Для успішного проростання необхідне яскраве сонячне світло. Ємності з таблетками краще встановити на підвіконня південного, південно-східного або південно-західного вікна. При нестачі сонячного світла посадки досвічувати люмінесцентними лампами.

Розсада, вирощена з використанням таблеток, не потребує пікіровки, на грядки вона переміщається разом з торф'яним підставою. Якщо сіточка, яка зберігає цілісність таблетки, порветься, рослина доведеться пересадити в іншу тару.

Під час росту заглиблювати паростки не потрібно. Готової до переміщення на постійне місце проживання вважається розсада, коріння якої обплели таблетку. Важливо стежити, щоб коріння рослин не переплуталися між собою.

Перед пересадкою на грядки потрібно надрізати захисну сіточку на кожній таблетці. Якщо її залишити в недоторканності, коріння баклажанів не зможуть повноцінно розвиватися, рослина почне марніти, цвітіння сповільниться. Після пересадки полив і підгодівля ведеться в звичайному режимі.

Процес посіву насіння в таблетки ви можете подивитися у відео нижче:

Паперова тара: доступно, дешево, практично

Дуже зручний, простий, максимально доступний варіант для пророщування розсади баклажанів - звичайна туалетний папір. Процес нескладний, на перших порах він виключає брудні роботи по складанню, знезараженню, просівання ґрунту.

Спосіб дозволяє відбракувати неякісне насіння, не займаючи ними окремі ємності.

Для пророщування підійде будь-який папір, від високоякісної чотиришаровій до щільної невибіленої. Зручно використовувати кольоровий папір, на ній тонкі білі корінці помітніше.

Замість туалетного паперу можна використовувати кухонні паперові рушники. Серветки або носові хустки не підійдуть, вони дуже швидко розмокають, проросле насіння важко витягти з набряклих целюлозних волокон.

Переваги вирощування розсади баклажан на туалетному папері:

 • це найдешевший спосіб, що дозволяє використовувати сировину будь-якої якості;
 • в якості контейнера можна використовувати підручні матеріали;
 • насіння проростає дуже швидко;
 • нестача поживних речовин стимулює розвиток коренів, не дозволяючи стеблах надмірно витягатися;
 • рівень вологості легко регулювати;
 • розсада не страждає від нестачі світла;
 • НЕ проклюнулися насіння можна своєчасно видалити.

Невеликий недолік способу - необхідність пікіровки. На відміну від торф'яних таблеток, папір підходить тільки для першого циклу розвитку розсади.

Як посадити насіння на папір: покрокова інструкція

Перед посадкою насіння рекомендується замочити в стимуляторе зростання на 10-12 годин.

Самостійно зібраний посівний матеріал попередньо дезінфікують в розчині марганцівки, промивають і просушують. Куплені насіння в такій процедурі не потребують, необхідну обробку вони проходять до продажу.

Для пророщування можна використовувати глибокі пластикові піддони, прозорі коробки з-під торта або печива. Простий і доступний варіант - пластикова пляшка, розрізана уздовж. Вийдуть два невеликих зручних контейнера, які можна встановити на тацю, щоб виключити перекидання.

Такий спосіб зручний при висаджуванні різних сортів баклажанів. Кожен контейнер можна підписати і висаджувати в нього тільки певний сорт, контролюючи час схожості і якість розсади.

Туалетний папір нарізається смужками і укладається на дно контейнера в 7-8 шарів. Підкладка рясно обприскується теплою водою з пульверизатора, на неї укладаються насіння і злегка приминаються так, щоб вологі волокна оточили кожне зернятко.

Контейнери затягуються харчовою плівкою, а потім поміщаються в тепло. Сходи баклажанів з'являються на 4-5 день.

Молоді паростки поміщаються на яскраве світло. Підійде підвіконня південного вікна, захищений від протягів. При нестачі сонця саджанці доведеться досвечивать люмінесцентними лампами. У міру необхідності папір зволожують, а плівку знімають для провітрювання і загартовування саджанців.

Коли на розсаді з'являться перші справжні листочки, її пересаджують в окрему тару. Щоб уникнути загнивання, потрібно використовувати горщики не більше 10 см в діаметрі. Ємності заповнюються легким ґрунтом з суміші садової землі з перегноєм.

Для успішного зростання необхідний частий полив теплою водою і яскраве освітлення. Молоді баклажани, пророщені в умовах нестачі поживних речовин, рекомендується підгодувати повним мінеральним добривом.

Саджанці можна переміщати в горщики поступово, у міру розвитку. Це гарантує стовідсоткову приживлюваність рослин, їх відмінне розвиток. Розсада НЕ буде витягуватися, її зростання можна контролювати за допомогою мінеральних підгодівлі або інших експрес-мер.

Баклажани-равлики: оригінальний варіант для креативних городників

Незвичайний, зручний і практичний спосіб - розсада баклажан в равлику, розсада при такому методі вирощування не вимагає грунту, посадки виходять компактними, не займають дефіцитне місце на підвіконнях.

Метод підходить для пророщування будь-якої кількості насіння. Після появи сходів розсаду пересаджують в грунт, а насіння без проростків відбраковують.

Равлики для розсади: що це таке?

Равликами називають своєрідні рулони з плівки або іншого синтетичного матеріалу, прокладеного м'якого туалетного папером. Насіння викладаються на вологий папір, після чого конструкція згортається і поміщається в глибоку ємність для пророщування.

Для виготовлення равликів можна використовувати щільну плівку для парників, нарізану широкими смугами. Підійдуть і розрізані поліетиленові пакети.

Ідеальний варіант - спеціальний матеріал з пінополіетилену або изолона, службовець підкладкою під лінолеум і ламінат.

Ці матеріали нетоксичні, володіють прекрасними теплоізоляційними властивостями, що забезпечують оптимальний мікроклімат для насіння.

Посадка баклажан на розсаду в равлика має свої переваги:

 • економічність і доступність матеріалів;
 • можливість пророщування будь-якої кількості насіння;
 • підходять для посівного матеріалу з великим відсотком браку;
 • плівка відмінно зберігає тепло і вологу;
 • вирощені рослини не страждають від чорної ніжки та кореневої гнилі.

У способу є і недолік: через дефіцит освітлення паростки можуть надмірно витягнутися. Після появи справжніх листочків саджанці доведеться пікірувати, так що без брудних робіт з землею не обійтися.

Подивіться відео про посіві баклажанів в равлика:

Баклажани в равликів: посадка розсади

Перед посівом насіння можна обробити стимулятором росту, але багато городників воліють використовувати сухий матеріал. Плівка або ізоляційний матеріал нарізається на стрічки шириною 15 см. Кількість стрічок залежить від обсягу посадок.

Довжина плівки не повинна бути надмірною, інакше равлик вийде лишком об'ємною.

Поверх плівку укладається 3-4 шари туалетного паперу, змоченою у водному розчині стимулятора росту або теплою відстояною воді. По поверхні паперу розкладаються насіння баклажанів на відстані 2 см один від одного. Необхідно залишити вільною смуги зверху і знизу (1 і 5 см відповідно). Насіння накриваються ще одним шаром паперу і обприскуються водою з пульверизатора.

Стрічка з насінням і паперової прошарком скручується рулетом і встановлюється на піддон. Нижню частину потрібно підвернути так, щоб вийшов стаканчик. Улітку поміщається в тепле місце, в прохолоді насіння можуть згнити.

Баклажани проростають дуже швидко, сходи з'являються вже через 4-5 днів. Після появи паростків рулон розмотується, поверх паперових стрічок підсипається садова земля, змішана з перегноєм чи торфом.

Грунт рясно обприскується теплою водою, потім стрічка знову згортається. Равлик з додаванням землі виходить дуже об'ємною. Її ставлять на піддон і поміщають на яскраве сонячне світло. При його недоліку можлива штучна підсвітка.

Коли на розсаді розгорнеться перша пара справжніх листків, її можна пікірувати по окремих ємностей.

Для імпровізованих горщиків підійде плівка, яку використовували для равликів. Її згортають у вигляді стаканчика, нижню частину підвертають, а потім скріплюють степлером.

Стаканчики заповнюються грунтом, в кожен поміщається саджанець баклажана і обприскується водою. При пересадці на грядки кріплення можна зняти, плівку розгорнути, а саджанець з недоторканим грудкою землі помістити в підготовлену лунку.

Використовувати торф'яні стаканчики небажано, слабкі коріння рослин не зможуть пробити щільні стінки після пересадки. Деякі городники обходяться без пікіровки, переміщаючи трохи подрощенную розсаду в теплицю.

Правильно вирощена розсада баклажанів повинна бути міцною, насичено-зеленою, що не переросла. Такий зовнішній вигляд саджанців гарантують всі запропоновані методи.

Вибрати відповідний можна дослідним шляхом, у кожного способу є свої віддані шанувальники. Вирощування з використанням плівки, туалетного паперу або торф'яних таблеток підійде і для інших культур: огірків, томатів, кабачків, перців.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Дізнайтеся яких хвороб схильні баклажани: що робити якщо падає, витягується або зовсім гине розсада? Причини появи білих плям, пожовтіння і скручування листя. А також які шкідники можуть атакувати молоді саджанці?

Корисні матеріали

Прочитайте інші статті про вирощування та догляду за розсадою баклажанів:

 • Всі особливості посіву за місячним календарем.
 • Золоті правила вирощування з насіння.
 • Особливості вирощування в різних регіонах Росії: на Уралі, в Сибіру і Підмосков'ї.

Схожі Статті