Мініатюрна теплиця своїми руками - відповідне рішення для любителів оригінальних ідей

Мініатюрна теплиця (інша назва - геодезичний купол) - ефективна і, мабуть, сама незвичайна і рідкісна конструкція з тих, які використовують дачники на своїх ділянках.

Ця споруда має напівсферичну форму і складається з трикутних елементів, що утворюють міцний каркас.

Особливості такої теплиці полягають не тільки в оригінальному зовнішньому вигляді, але і в деяких функціональних характеристиках, які будуть розглянуті нижче.

Особливості купольної теплиці

Одним з характерних властивостей сферичної теплиці є здатність зберігати плюсову температуру всередині приміщення протягом тривалого часу при відсутності допоміжного обігріву.

Такий ефект досягається за рахунок того, що в купольної конструкції нагрівається в денний час повітря піднімається вгору, а вночі його витісняють холодні повітряні маси, в результаті чого тепло опускається вниз, до рослин. Таким чином відбувається циркуляція повітря, завдяки якій всередині споруди утворюється сприятливий мікроклімат.

Ще однією особливістю теплиці є те, що, має обтічну форму і широку основу, ця конструкція здатна встояти при сильних вітрах.

Вітростійкість споруди робить цю конструкцію незамінною для використання в степових і приморських областях.

До переваг купольної теплиці можна віднести:

 • якісні несучі здібності, які досягаються завдяки рівномірному розподілу маси споруди. Це дозволяє конструкції протистояти більш значним навантаженням, на відміну від інших типів будівель;

 • стійкість споруди забезпечує можливість зведення теплиці в сейсмонебезпечних районах;

 • мінімальна площа поверхні бічних стінок сприяє значному скороченню витрат будівельних матеріалів.

Є у сферичної споруди і деякі мінуси:

 • пологі стіни конструкції не дозволяють розмістити всередині приміщення велика кількість грядок;
 • через наявність безлічі стиків спорудження потребує ретельної герметизації і утеплення;
 • підготовчі заходи, пов'язані з розрахунком матеріалів і комплектуючих, супроводжуються деякими складнощами, що викликано необхідністю застосування деталей строго певної конфігурації.

Матеріали для каркаса

Тут можливі наступні варіанти:

 1. Дерев'яні рейки. Плюсами цього матеріалу є екологічна чистота і простий монтаж.

 2. Деталі з дерева слід обробити антисептичними засобами, що збільшить термін служби матеріалу, і забезпечить йому захист від вологи і комах.
 3. Метал. Такі конструкції міцні і довговічні, але схильні до корозії, тому металеві споруди також потребують обробки.

 4. Пластик. Міцний, гнучкий і герметичний матеріал, але при цьому більш дорогий і менш довговічний, ніж метал.

Як укривних матеріалів підійдуть ті ж варіанти, що і у випадках з іншими видами теплиць, а саме:

 • Скло;
 • поліетиленова плівка;
 • полікарбонат.

Поліетилен не має теплоізолюючих властивостей, властивих полікарбонату, однак по мірі прозорості і простоті монтажу нітрохи йому не поступається.

Полікарбонат менш прозорий, ніж скло, але при цьому добре утримує тепло, а збірка сферичної (круглої, купольної) теплиці з полікарбонату не викликає особливих складнощів.

Скло відрізняється прозорістю і довговічністю, але має велику вагу і високу вартість.

підготовчі заходи

До того як приступати до зведення теплиці, потрібно підготувати місце для будівництва. Бажано, щоб це було відкрите сонячне простір.

Обраний ділянку слід очистити від зайвих предметів і рослинності, після чого потрібно ретельно розрівняти майданчик.

Характер подальших дій обумовлений тим, чи буде зводитися фундамент для теплиці чи ні. У випадку з купольної теплицею спорудження фундаментного підстави не є обов'язковою мірою через легкості конструкції.

Але якщо все ж рішення прийнято на користь більш грунтовної опори, то тут можна використовувати як стрічковий тип фундаменту, так і фундамент.

При облаштуванні стрічкового фундаменту наступним підготовчим етапом буде риття траншеї, тоді як при виборі свайне моделі проведення цієї процедури не знадобиться.

Якщо зведення фундаменту не передбачено, то ділянку слід застелити захисним нетканим матеріалом - це дозволить уникнути зростання бур'янів. Потім поверх матеріалу потрібно укласти шар гравію і добре його розрівняти.

Далі слід визначитися з розмірами, відповідно до яких потрібно скласти креслення. Ось один з можливих варіантів:

 • діаметр куполу - 4 метри;
 • висота - 2 метри;
 • кількість рівносторонніх трикутників при таких розмірах - 35 штук, довжина кожної зі сторін - 1, 23 метра.
Розрахунок купола теплиці виконується за формулою обчислення площі кола: S = π * r2. Але так як споруда має напівсферичну форму, то в цьому випадку для розрахунку використовується формула: S = 2 π * r2.

Далі слід обчислити площу одного трикутного фрагмента, після чого загальна площа споруди ділиться на отриманий показник.

збірка підстави

Підстава являє собою невеликої висоти стінку, яка по периметру має форму багатокутника.

Не слід обмежуватися занадто малою кількістю кутів, так як в цьому випадку потрібно буде робити великі трикутні деталі, в результаті чого споруда буде менш схоже на купол.

Найбільш відповідний варіант - багатокутник, що має 10-12 кутів. Що стосується висоти підстави, то тут теж є певні критерії. Занадто мала висота стане причиною незручності обробки посаджених рослин. Найкращі параметри в цьому випадку - 60-80 см.

фото

Теплиці купольні: фото-приклади.

Кругла теплиця-купол.

Мініатюрна теплиця своїми руками: креслення.

спорудження каркаса

Як виготовити теплицю-геокупол (сферу, півсферу) своїми руками? Після розрахунку ця процедура включає в себе наступні дії:

 1. Готуються бруски для складання каркаса. Для цього їх слід нарізати на деталі однакової довжини.

 2. Відповідно до розмірів, передбачених в кресленні, нарізаються бруски для дверей і вікна (якщо наявність такого передбачається в возводимой конструкції).

 3. Далі, виходячи з розмірів трикутників, слід нарізати фрагменти майбутнього покриття.

 4. При використанні в якості укривного матеріалу плівки нарізати її не обов'язково.
 5. Виконується збірка трикутників.

 6. Зібрані деталі з'єднуються один з одним за допомогою саморізів. Кожен елемент слід кріпити під невеликим кутом, щоб в результаті вийшла купольна форма.

 7. Здійснюється складання двері. Якщо вона з металу, то краще її зварити, так як конструкція на болтах може з часом розхитатися.

 8. Наступний крок - кріплення петель до дверей і отвору.

 9. Двері навішується на петлі.

 10. Готове спорудження встановлюється на підставу.

 11. Заключний етап - монтаж покриття. Для кріплення полікарбонату використовують саморізи, для стекол - штапики. Плівка кріпиться за допомогою притискних дерев'яних планок, які прибиваються цвяхами до каркасу.
Завдяки своїм конструктивним особливостям цілорічна купольна теплиця стане справжньою окрасою будь-якого присадибної ділянки, зберігаючи при цьому практично всі властивості стандартних тепличних споруд.

А тут ви можете подивитися відео про купольні теплиці.

Схожі Статті