Морква: збирання врожаю і зберігання на зиму - терміни і правила збору

Більшість садівників вважають, що морквина не боїться заморозків, тому її можна прибирати аж до кінця жовтня.

Інша ж частина заперечує цю думку і наводить аргументи на користь того, що необхідно дотримуватися певних терміни.

То яка ж з цих сторін права? Коли викопувати моркву і буряк на зберігання з грядки? З цим необхідно детально розібратися.

терміни

Коли прибирати морква з грядки на зберігання? На строки збирання моркви можуть впливати кілька чинників:

 • стан, в якому перебувають рослини;
 • температурні умови (при якій температурі може зберігатися морква?);
 • сорти рослин (які сорти підходять для зберігання?);
 • мети, з якою морква вирощується.
У Древній Русі 13 вересня вважали останнім днем, коли прибирати морква на зберігання.

І в такому принципі є просте обгрунтування - якщо температура опускається до +4 градусів Цельсія, то морква вже не росте. Якщо ж відбувається зниження до -3 градусів Цельсія, то на рослині з'являється сіра гниль. Тому рекомендовано викопувати моркву до настання перших заморозків.

Однак рано викопувати теж не потрібно.

Досвідчені садівники пояснюють це тим, що морквина довго перебувала в теплій грунті і, якщо її раптово перенести в холодне приміщення, то втрати врожаю будуть значними.

Але цей момент відносять в основному до пізно дозрівають сортам. Термін же середньостиглих сортів становить близько 80-110 днів.

Нижні листя може пожовтіти - і це буде додатковою ознакою того, що морква дозріла. Термін потрібно обов'язково вираховувати правильно, адже якщо перетримати цю рослину в землі, то його смак може значно зіпсуватися.

Також існують і сорти моркви, які дозрівають рано. Їх збирають вже в середині літа. З цієї рослини можна приготувати смачні і корисні вітамінні салати.

Коли прибирати морква і буряк на зиму? Поради від фахівця за термінами збору врожаю моркви і буряка на зберігання в цьому відеоролику:

Детальніше про прибирання буряка на зимове зберігання ви можете ознайомитися на нашому сайті.

техніка збирання

Як правильно прибирати морква на зберігання? Середні і короткі коренеплоди потрібно прибирати вручну. Морква, що знаходиться в грунті, дотримується однією рукою, друга ж рука повинна міцно схоплювати бадилля. Довга морквина підкопується за допомогою вил або ж лопати.

В основному ж багато людей вирішують копати саме лопатою. Адже вилами можна випадково поранити або ж проткнути морква. Робити це потрібно так, щоб коренеплоди не поранити і не поламалися. Верхній шар землі піднімається разом з морквою. Після цього її потрібно витягнути, акуратно тримаючи за бадилля.

Є певна думка, що рослина необхідно залишати на землі протягом декількох днів. Нібито з надземної частини рослин поживні речовини перейдуть у підземну частину. На жаль, ця думка помилкова.

Все відбувається повністю навпаки - коренеплід може усохнути, якщо бадилля буде тягнути у нього всі соки. Тому бадилля потрібно обрізати, як тільки на коренеплодах висохне земля. Як це зробити? Є кілька способів:

 • викручувати руками;
 • обрізати ножем до двох міліметрів з верхньої частини головки морквини.

Таким чином, значно зросте термін зберігання рослини.

А ось про те, як залишити морква замовити прямо в землі на грядці, ви можете дізнатися, прочитавши нашу статтю.

Коли викопувати моркву на зберігання? Забирають моркву виключно в гарну погоду.

Початківці садівники іноді цікавляться, чи потрібно сушити морквину. Однозначну відповідь - немає.

Перед тим, як її закладати на зберігання, моркву необхідно змочувати.

Також можна скористатися і місячним календарем, який припав до душі вже безлічі досвідчених садівників. Його переваги просто незаперечні. Адже догляд за рослинами відбувається не аби як, а згодна ритмам, які визначає Природа. Коли викопувати моркву на зберігання за місячним календарем? Наприклад, вважаються сприятливими днями для прибирання 3, 5 і 10 числа.

Наочно побачити прибирання моркви досвідченим городником за допомогою лопати можна в цьому відео:

особливості зберігання

Які особливості збирання і зберігання моркви на зиму? Коренеплоди моркви, які закладаються на зберігання на зиму, повинні бути:

 • здоровими,
 • без ушкоджень,
 • НЕ підморожених,
 • щільними.

Читайте про те, як підготувати моркву для тривалого зберігання, на нашому сайті. Ця рослина чудово зберігатиметься в буртах, ямах і підвалах.

В основному ж її складають в льох, тому необхідно розглянути більш детально даний спосіб. Детальніше про правила зберігання моркви в погребі ви можете дізнатися з нашої статті.

Якщо в погребі полки зроблені з дерева, то їх необхідно попередньо обробити спеціальним розчином мідного купоросу. Також можна розкласти морква по ящиках, в які насипали річкового піску.

Алгоритм дій в цьому випадку виходить таким:

 1. Для того, щоб пісок був знезаражений, його потрібно попередньо прожарити.
 2. Морква укладається по шухлядах, періодично пересипаючи вологим піском. В основному так роблять в різних селах і селах.
 3. Якщо пісок замінюється тирсою, то повинні використовуватися в основному хвойні породи.

Про зберігання моркви в піску розказано в окремій статті.

Також досить цікавий такий метод, відомий як мелование. Можливі два варіанти:

 1. Вологий спосіб. В цьому випадку коренеплоди повинні занурюватися в крейдяний розчин. Після цього їх сушать.
 2. Сухий спосіб. Він передбачає опудривание коренеплодів за допомогою порошкового крейди. Таким чином, знижується ризик появи шкідливих мікроорганізмів на моркви.

Перед тим, як покласти моркву в льох, її ретельно промивають і ненадовго занурюють в настій, що складається з цибулиння. Попередньо можна помістити рослину в поліетиленових пакетах.

Також можна зберігати моркву в глиняній оболонці. Зробити її дуже просто - достатньо на 3 хвилини занурити коренеплід в глиняну масу. Після цього його виймають і ретельно сушать.

Глиняна оболонка не повинна порушуватися, коли морква буде розміщуватися в дерев'яних ящиках.

Звичайно, при відсутності льоху, ви можете постаратися зберегти урожай моркви і в домашніх умовах, в чому вам допоможе наша стаття.

Отже, правильна прибирання і зберігання моркви значно подовжить її корисні властивості. Після того, як ви навчитеся всім нехитрим премудростям, то зможете отримувати великі, здорові та смачні врожаї.

Прибирання моркви на зберігання вручну і правила її обрізки в цьому відеоролику:

Схожі Статті