На замітку городника: як виростити міцну розсаду помідорів? Умови, секрети і хитрості

Такі улюблені всіма томати, природно, кожен городник в обов'язковому порядку вирощує на своїй ділянці.

Адже набагато приємніше зірвати смачний соковитий помідор для салату, вирощений власними руками, ніж використовувати покупної.

Але щоб отримати гідний урожай і уникнути численних проблем при вирощуванні даної культури, потрібно для початку забезпечити себе якісною міцною розсадою. Саме про це далі і піде мова.

Переваги здорової сильної розсади

Навіщо, кому і для чого може бути потрібна міцна розсада томатів? Зовні вона виглядає наступним чином:

 • Колір листя і стебла насичено - зелений.
 • Зелень вся пружна.
 • Стебло і листя розвинені, товсті, рівні, без будь-яких вигинів.

Саджанці готові до висадки в грунт при наявності наступних показників:

 • Товщина стебла досягла 1 см.
 • Висота рослини становить приблизно 25 - 30 см.
 • На саджанці є в наявності 8 - 10 листків.

Переваги міцної розсади цілком очевидні:

 • Вона гарантує отримання високого якісного врожаю.
 • Сильний кремезний саджанець швидко вкорінюється і починає розвиватися.
 • Рослини практично не хворіють.
Міцна розсада, звичайно ж, дуже потрібна садівникам, особливо тим, хто з'являється на своїх дачних ділянках тільки по вихідним дням, іноді і рідше.

Також вона дуже потрібна власникам фермерських господарств, які займаються вирощуванням томатів в промислових масштабах. Адже завдяки міцній розсаді завжди виходить відмінний результат.

Які сорти помідорів підійдуть?

Найбільш підходящі і популярні сорти для вирощування міцної розсади такі:

«Будьонівка»

Прекрасно росте як в тепличних умовах, так і у відкритому грунті, урожайність одного куща досягає 7 кг.

«Білий налив»

Плід округлої форми червоного кольору з соковитою цукристої м'якоттю.

«Крайня Північ»

Плоди універсального призначення, яскраво-червоного кольору. Сорт дуже стійкий до різних захворювань і легко адаптується до несприятливих умов.

«Демидов»

Чудовий салатний сорт, кущ невисокий, плоди середнього розміру, вагою близько 200 г.

підготовка насіння

Насіння приблизно за місяць до посіву необхідно ретельно підготувати, тобто, провести цілий комплекс різних заходів:

 • Калібрування - все недорозвинені, дрібне насіння відсіяти, залишити слід тільки великі, не менше 2 - 2, 5 мм в діаметрі. Схожість у таких насіння буде відмінна.
 • Прогрівання - сухе насіння (відібрані) потрібно витримати при температурі 30 градусів 2 дня, потім при температурі 50 градусів 3 дня і в кінці прогріти при температурі близько 70 градусів 4 дня. Є інший варіант прогрівання: загорнути насіння в ганчірочку і помістити їх на батарею опалення приблизно за 2 місяці до посіву.
 • Хімічне знезараження - мішечок з насінням необхідно витримати в 1% розчині марганцівки приблизно 20 хвилин (температура води повинна бути близько 40 градусів). Після цього насіння слід помістити під холодну проточну воду і гарненько промити (одночасно відбувається загартовування).
 • Обробка мікроелементами (передпосівна) - потрібно приготувати чотири розчину (кількість вказано на 3 л води): бурштинової кислоти (0, 1г), борної кислоти (2 г), сульфату магнію (3 г), мідного купоросу (1 г). Підготовлені насіння потрібно на 15 хвилин опускати в кожен з розчинів, після останньої процедури промити чистою водою. Замість цих розчинів можна також для подібної обробки використовувати розчин золи: 2 столові ложки на 1 літр води.
 • Замочування - завдяки йому значно швидше починають проростати насіння (в порівнянні з сухими). Воду для цих цілей використовувати найкраще талу, нагріту до 20 градусів), вона відмінно запустить всі важливі процеси життєдіяльності. Досить для цієї процедури двох діб (при кімнатній температурі).

  Після замочування насіння трохи підсушити і можна висівати.

 • Загартовування - завдяки цій маніпуляції на два тижні раніше почнеться плодоношення. Варіантів існує багато, найбільш популярні такі: набряклі замочені насіння помістити в холодильник (на верхню полицю) на 2 - 3 доби або закопати їх у сніг на вулиці (при температурі близько 5 градусів морозу).
 • Барботування - завдяки такій процедурі насіння насичуються киснем. Зробити це дуже просто - покласти насіння в банку з водою (температура близько 20 - 22 градуси) і опустити туди акваріумний компресор. Включити його потрібно приблизно на 12 годин.
Увага! Насіння повинні бути чистосортності, зібраними тільки зі здорових плодів і не старше одного року.

зовнішні умови

Дуже важливо для отримання міцної розсади створити комфортні зовнішні умови:

 • Як тільки перші сходи з'являться, відразу ж потрібно організувати хороше освітлення, щоб виключити витягування розсади. Найкорисніше підсвічування зробити за допомогою фітолампи.
 • Температурний режим - нічні показники повинні бути в межах 10 - 15 градусів, а денні - не вище 20 градусів. Коли почнуть з'являтися перші справжні листочки, денну температуру підвищують до 22 градусів.
 • Обов'язково проводити загартування рослин (при вуличній температурі не нижче 8 градусів). Завдяки цьому потовщується стебло і темніють листя (стають темно-зеленого кольору).

підготовка ґрунту

Грунт для розсади повинна бути пухкої, легкої, повітропроникною і містити достатню кількість поживних елементів. Найкраще підготувати таку, щоб в складі були:

 • Листова і дернова землі.
 • Торф.
 • Пісок.
 • Перегній.
 • Перепріли тирсу.
 • Корисно додати біогумус з лісової підстилки.
Увага! Перед посівом насіння в землю дуже корисно зволожити її з додаванням ЕМ-препарату Байкал.

Як виконати полив?

Полив слід здійснювати, дотримуючись певних правил:

 1. Тільки що проклюнулися паростки слід зрошувати дуже обережно, краще за допомогою пульверизатора.
 2. Не можна перезволожувати розсаду (інакше витягнеться або ж захворіє).
 3. Полив варто робити в ранковий час.
 4. Воду для поливу використовувати теплу (близько 30 градусів). Ні в якому разі не можна поливати холодною водою.

підживлення

Відмінною підгодівлею для розсади буде настій з 0, 5 кг коров'ячого гною (або курячого посліду) і 100 г доли на відро води. Приготувати правильно такий настій потрібно в такий спосіб: гній (або послід) заливається на добу водою, потім все перемішати гарненько і додати золу. При внесенні підгодівлі потрібно розбавляти 0, 5 л настою на 2 л води і поливати рослини. Через 10 днів повторити процедуру.

Також можна використовувати для першого підживлення такий розчин:

 • 20 г сірчанокислого калію.
 • 30 г суперфосфату.
 • 10 г аміачної селітри.
 • 10 літрів води (теплою).

Для другої підгодівлі потрібно взяти:

 • Суперфосфат (40 г).
 • Сірчанокислий калій (25 г).
 • 10 л води.

Секрети і хитрощі

В процесі вирощування розсади томатів поступово накопичуються різні секрети і хитрості, щоб вона виходила здорової і міцної. Наприклад, такі:

 1. Коли у рослини виростуть п'ять листків, нижні два потрібно видалити - завдяки цьому нехитрому прийому не відбуватиметься витягування.
 2. Підживлення вносити тільки в рідкому вигляді.
 3. Обов'язково забезпечувати велику кількість світла.
 4. Якщо до початку квітня не спостерігається квіткових бруньок, то необхідно над другим справжнім листочком зрізати стебло, далі тут утворюються два міцних стебла.
 5. Обов'язково дотримуватися термінів висадки розсади в грунт, можна вчинити дуже просто: від зазначеного терміну висадки відрахувати назад 45 - 60 діб і починати сіяти.

Чи потрібна пікіровка?

Багато хто ставиться до пікіровки досить обережно, адже ця процедура серйозно травмує кореневу систему рослини і йому потрібен час і сили на відновлення. Плодоносити вони почнуть на 1, 5 тижні пізніше.

Тому найкращим варіантом буде посів насіння в окремі стаканчики (об'ємом приблизно близько 1 літра), завдяки цьому при пересадці розсади на постійне місце вона відразу почне розвиватися, а не витрачати сили на відновлення. Проте деякі успішно пікірують розсаду (з грудкою землі) і все добре приживається.

У підсумку можна зробити висновок, що виростити самостійно міцну розсаду томатів цілком можливо, необхідно тільки прикласти деякі зусилля для цього. Уважність, турбота і ретельний догляд обов'язково порадують бажаним результатом. А при наявності міцної розсади буде забезпечений і хороший урожай.

Схожі Статті