Наведемо основні хвороби розсади огірків: симптоми з фото, заходи боротьби та профілактики

Напевно жоден власник підсобного ділянки не уявить собі літній сезон без міцного, хрусткого на зубах огірочка.

Але буває дуже прикро, коли гине розсада огірків, не даючи не тільки зібрати, але навіть виростити урожай.

Чому таке відбувається, спробуємо розібратися.

Ознаки захворювання розсади

Найбільш характерними ознаками хвороби розсади огірків служать наступні явища:

 • Поява жовтизни на прожилках виросли справжніх листків;
 • Витончення і водянистость стебла під сім'ядольними листям;
 • Скручування листя;
 • Відставання в рості без видимих причин;
 • Висихання листя з переходом поразки на стебла.
Захворіти і загинути саджанці огірків можуть не тільки при зараженні грибком, а й в результаті нападу шкідників, таких як баштанна попелиця, павутинний кліщ.

Хвороби розсади огірків, фото листя:

Жовті прожилки листя

Поява жовтизни на прожилках листя пов'язано із зараженням рослини, переносником вірусу є білокрилка тютюнова. Доросла особина білокрилки через 30-35 хвилин харчування на зараженому рослині стає рознощиком вірусу.

Збудник вірусу найбільш часто зберігається в рослинах сімейства гарбузових. При наступних годівлях шкідника зараження передається здоровим рослинам.

Без прояву зовнішніх симптомів хворіють сорту, а також гібриди огірків, запилюється бджолами. Але партенокарпические (самозапильних) сорти уражуються найбільш важко. Виявляється у вигляді різкого зниження врожайності, скорочується період активного плодоношення. Поразка вірусом може призводити до загибелі рослин.

Захист від вірусу

Дієвих заходів захисту не існує. Профілактикою зараження служить вирощування стійких до зараження гібридів. Наприклад, газу F1, Ритм F1.

витончення стебла

При огляді ви виявили полеглі сіянці. Огляньте рослина більш детально. Якщо виявите витончення стебел у вигляді перетяжок стебла, це грибкове ураження - коренева гниль огірків, викликане найчастіше порушенням умов вирощування найбільш сприятливих для розсади. Чому падає розсада огірків:

 • Часті надлишкові підживлення мінеральними добривами або коров'яком;
 • Різкі перепади добової температури;
 • Рясні поливи або полив холодною водою.

Зазначені причини викликають водянистость і витончення стебла сеянца під сім'ядольними листям з подальшим поляганням розсади. Винуватець поразки грибок - збудник кореневої гнилі огірків.

Падає розсада огірків? Що робити?

Чи не висаджуйте рослини на одному місці щорічно. Грибок може зберігатися в грунті. Змініть землю або проведіть обробку грунту перед посадкою шляхом поливу рожевим розчином марганцівки, розігрітим до температури 65-70 градусів.

Мірою боротьби служить скорочення обсягу поливів, особливо в період різких перепадів добових температур. Обмежте кількість внесених добрив. Поливайте сіянці теплою водою у вечірній час.

Від уражених стебел радять відгребти землю і насипати навколо стебла золу, чистий пісок, торф.

скручування листя

Відбуватися в'янення зі скручуванням листя може по досить простій причині, а саме нестачі вологи для нормального розвитку. При зростанні рослини його листочки зі своєї поверхні починають випаровувати вологи більше, ніж отримують її від коренів.

В цьому випадку скручування листя буде елементарної захистом. Рослина намагається зменшити площу листя, з якої відбувається випаровування. Просте збільшення обсягу води для поливу позбавить ваші сіянці від цієї недуги.

При огляді виявляєте помірно вологий грунт, але при цьому скорочення листя рослин. Так сіянець може відреагувати на недолік в грунті мікроелементів. В першу чергу це фосфор, сірка, магній. Для усунення причини буде достатньо поливу, поєднаного з підгодівлею мінеральним добривом містить комплект необхідних для розвитку мікроелементів.

У разі в'янення і якщо у розсади огірків скручуються листя після перенесення рослин на гряди можна провести позакореневе підживлення.

Склади для таких підгодівлі можна придбати в спеціалізованих садівничих центрах, або приготувати своїми руками.

Для цього достатньо розчинити 150 грамів сечовини в відрі води. Приготованим розчином обприскати листя рослини. Така підгодівля сприяє більш швидкому засвоєнню необхідних мікроелементів через листя висадженої розсади.

Відставання розвитку без помітних причин

Такі симптоми найчастіше проявляються через відмирання кореня розсади, хоча ознаки ураження можна побачити на будь-якій стадії розвитку рослини. Найбільш ймовірна причина полив холодною водою або швидке охолодження ящика з политій розсадою.

Сіянці відстають у рості і розвитку, розсада не росте. Спостерігається в подальшому повна загибель рослини.

Мер профілактики такого захворювання немає. Виручить тільки повторна висадка насіння на розсаду, якщо ще не упущено час посадок. Детальніше про підготовку насіння перед посівом.

Чому в'яне розсада огірків?

Багато, а особливо початківці садівники запитують, чому жовтіє і висихає розсада огірків при повному дотриманні агротехніки вирощування. Найбільш частою причиною є напад паразитують на рослині шкідників.

До їх числа відносяться павутинний кліщ, а також баштанна попелиця. Обидва паразита пошкоджують листя, висмоктуючи необхідні для розвитку рослини соки. А це призводить до появи жовтих плям і висихання листя.

баштанна попелиця

Визначити ураження рослин можна візуально, по змінилося кольором і формою листя розсади. На листі помітно поява «медяної роси» - це виділення шкідників. Ці виділення відмінне середовище для розмноження грибків.

Необхідно оглядати розсаду на предмет виявлення шкідника. Якщо поява попелиці сталося, то допоможе обробка препаратами Децис або Інта-вир при строгому дотриманні інструкції на упаковці инсектицидного кошти. Детальніше про боротьбу з попелицею.

павутинний кліщ

Примірники шкідника настільки дрібні, що при огляді визначити ураження кліщем неможливо. Воно визначається, коли на листках видно ознаки старіння. При сильному ступені ураження видно плями білястого відтінку, на поверхні яких видно наліт павутини.

Мірою боротьби з павутинним кліщем служить обробка препаратами - інсектицидами типу Іскра М, Актеллік.

заходи профілактики

З метою профілактики ураження саджанців шкідниками слід виконувати такі заходи:

 • Вільна посадка насіння, при якій виключається контакт листя між собою;
 • Підтримка режиму добових температур - денний 22-24, нічний 16-18 градусів Цельсія;
 • Полив водою кімнатної температури.

Ретельно підбирайте сорти огірків стійкі до захворювань.

Також дотримуйтесь норми агротехніки і профілактики уражень шкідниками.

Всі ці заходи і правильний догляд дозволять виростити здорову розсаду, яка буде запорукою вашого врожаю.

Якщо все ж ваші рослини захворіли, то в статті ми описали яку обробку розсади огірків від хвороб необхідно проводити?

ДІЗНАЙТЕСЯ правила посадки, пікіровки і висадки в грунт розсади огірків.

Корисні матеріали

Вивчіть інші корисні статті про розсаді огірків:

 • Як правильно вирощувати на підвіконні, балконі і навіть в підвалі?
 • Поради з вирощування в різних ємностях, зокрема в торф'яних горщиках і таблетках.
 • Дізнайтеся терміни посадки в залежності від регіону.
 • Причини чому витягується розсада?

Схожі Статті