Навіщо потрібно підгортання і чому після нього врожайність картоплі істотно зростає?

В агротехніку картоплі входить кілька основних заходів, і підгортання серед них займає особливе місце. Про нього багато чули не тільки досвідчені дачники, а й ті, хто абсолютно далекий від городніх справ.

Це досить трудомістке заняття і є навіть противники цього методу обробки картоплі. Вони вважають, що достатньо лише рихлити міжряддя з посадженим овочем.

Розповімо далі про те, для чого проводять підгортання картоплі. Чому вважається, що ця процедура сприяє підвищенню врожайності. Потрібно її все-таки підгортати чи ні для збільшення врожаю.

Переваги і недоліки

Картопля вирощується заради його підземних бульб, тому у агротехніки даного овоча є свої особливості. Для формування столонов з бульбами потрібні певні умови: оптимальні показники температури і наявність необхідної кількості вологи. Від їх дотримання залежить кількість і якість майбутнього врожаю, і саме тому підгортання є необхідним і важливим заходом.

Довідка. Підгортання - це згрібання грунту до стебел картопляного куща, формування навколо нього своєрідного високого гребеня.

Завдяки цій процедурі відбувається наступне:

 • Збільшується ґрунтовий шар над кореневою системою картоплі, завдяки чому забезпечується стабільна температура і волога, необхідні для правильного росту і розвитку бульб.
 • Розпушування грунту робить її більш воздухопроницаемой, позбавляє від верхньої кірки.
 • Засипання землею бульб, які видно з грунту, дозволяє запобігти їх позеленіння і не дає їм набрати соланін.
 • Процес підгортання грядок допомагає позбутися від бур'янів, які заважають рости і розвиватися картоплі.

У підгортання є і свої противники, які стверджують, що ця процедуру можна проводити тільки в північних районах країни, де грунт дуже вологий. На їхню думку, на землях степу і лісостепу підгортання не тільки малоефективне, а й часом шкідливо.

 1. Наприклад, на півдні Росії в посушливе літо картоплю взагалі не підгортають, оскільки це може привести до пересихання грунту і підвищення її температури, що може згубно позначитися на бульбах картоплі.
 2. Також підгортання не підлягають картопляні грядки, вирощувані під чорним агроволокном. Цей нетканий матеріал створює комфортні умови для розвитку картоплі, сприяє кращому зав'язування, росту і дозрівання бульб.

Навіщо роблять підгортання картоплі?

Підгортання картоплі направлено на отримання великого числа додаткових пагонів, на яких утворюються бульби. Регулярна процедура робить кущі густішими і потужними.

На безлічі столонов утворюється велика кількість бульб, а густа листова маса постачає нижні відділи рослини достатньою кількістю поживних речовин, що допомагає збільшенню врожайності.

Чому урожай значно зростає?

Коріння картоплі проростають вглиб лише на 15 см, тому підгортання проводять лише тоді, коли стебла досягають у довжину 30-ти см. Процедура спрямована на збільшення врожаю за рахунок розростання корінців і утворення додаткових горизонтальних пагонів, на яких утворюються бульби.

Важливо! Чим ширше і вище буде гребінь, тим більше сформується столонов з бульбами.

Як сильно цьому сприяє процедура?

Якщо вчасно зробити підгортання, коли висота молодих рослин від 3-5 см до 15-18 см, то в сформованому гребені почне активно формуватися коренева система картоплі, на розростаються столонах буде формуватися все більшу кількість бульб. І чим вище буде висота гребеня, тобто чим більша частина стебла буде в грунті, тим сильніше будуть утворюватися столони, а, отже, у рослини сформується більшу кількість бульб в гнізді.

Підгортання дозволяє не тільки збільшити урожай на 20-30%, але і сприяє поліпшенню структури бульб.

Так чи варто робити?

Чи треба робити чи ні? Існує кілька причин, за якими проводять підгортання картоплі:

 1. Підгортання захищає картопляні пагони від пізніх заморозків. Даний захід дуже актуально в кліматичних зонах, де нестійкі погодні умови. Гірки з землі навколо молодих стебел служать їм теплим укриттям. Уразливі пагони виявляються захищеними від раптових заморозків, і можуть спокійно рости і розвиватися навіть в суворих погодних умовах.
 2. Високі земляні горбки, що оточують картопля, захищають незміцнілі стебла рослин від сильного вітру, не дають йому ламати і нагинати їх.
 3. Підгортання покращує структуру ґрунту, робить її більш пухкою і дихаючої. Це дуже корисно і необхідно при вирощуванні картоплі на щільною і вологій землі.
 4. Картопля потребує достатньої кількості вологи. Підгортання дозволяє воді швидше проникати до підземних частин рослини.
 5. Дана процедура активно бореться з бур'янами, що перешкоджають правильному росту і харчування картопляних кущів.
 6. Неглибока посадка і регулярне підгортання картоплі робить процедуру збору врожаю легшою, оскільки бульби вирощуються практично на поверхні землі.
 7. Окученние грядки легше обробляти засобами від шкідливих комах, таких як колорадський жук.
 8. Окученние картопляні посадки легше обробляти різними сільськогосподарськими культиваторами.
Розглянемо, якими способами можна підгортати картоплю, який вибрати інструмент і які особливості підгортання мотоблоком.

висновок

У статті ми розглянули всі плюси і мінуси підгортання картоплі. Як бачимо - ця процедура може бути дуже корисною для даної агрокультури, вона стимулює її зростання і підвищує врожайність. І ви тепер знаєте, чому при підгортання урожай картоплі значно зростає. Але не для всіх регіонів і умов вирощування проводити процедуру доцільно.

Схожі Статті