Небезпечні хвороби томатів, що ростуть в теплиці: опис, лікування недуг і їх фото

Багато хто вважає, що вирощування томатів у теплиці - нескладна справа. Вони непогано захищені від несприятливих погодних умов і пересихання грунту.

Але і тут вони можуть бути схильні до різних хвороб, а порушення поливу, температурного режиму сприяє розмноженню шкідників і мікробів.

Читайте далі, які неприємності можуть очікувати фермера при вирощуванні помідорів у закритому приміщенні. Які є способи боротьби з хворобами і шкідниками.

небезпека

Захворювання помідорів і їх особливості можуть бути різноманітними, головне - вчасно помітити основні ознаки і використовувати різні засоби для проведення боротьби з ними. Якщо пустити все на самоплив, то це призведе до:

 • зниження врожаю;
 • пошкодження плодів;
 • загибелі томатів.

Грибкові ураження, фото і способи лікування тепличних помідорів

Найбільшого поширення набули хвороби, викликані грибками. Їх суперечки починають пробуджуватися при високій вологості, тому що в теплиці непросто уникнути вогкості.

антракноз

Антракноз викликається грибком, носієм якого в основному є бур'яни.

Помідори стають слабкими, скидають все листя. На достигли томатах з'являються невеликі світлі вдавлені плями, що переходять в темні кільця. Томати лопаються, що потрапила всередину інфекція призводить до гниття. Заражаються зелені плоди і грунт.

Для того щоб не допустити цього необхідно:

 • вчасно знищувати бур'яни;
 • контролювати вологість грунту і повітря;
 • регулярно обприскувати спеціальними розчинами.

фітофтороз

При фітофторозу спочатку жовтіють, сохнуть і відмирають нижні листки. Потім грибок вражає плоди. Вони чорніють, припадаючи маленькими плямами, збільшуються поступово. Боротися можна за допомогою настоянки часнику, обробки 10% розчином звичайної солі або 1% бордоською рідиною.

фузаріоз

До хвороби призводить грибок, який розвивається при:

 • поганої освітленості;
 • низької вологості грунту;
 • високій температурі.

Ознаками фузаріозу є:

 1. пожовтіння листя;
 2. в'янення живців і пагонів;
 3. уповільнення росту рослини.

При перших симптомах захворіла рослина потрібно разом з грудкою грунту видалити. Для лікування скористатися:

 • «Фітоспорін-М».
 • «Фитоцидов».
 • «Триходермин».

коренева гниль

Причина кореневої гнилі - це грибки, що вражають плоди. В їх основі з'являється маленьке бура пляма, рослина починає в'янути, ще зелені томати падати.

Потрібно проводити дезінфекцію грунту розчином мідного купоросу. Її верхній шар знімати і додавати свіжий. Для обробки треба використовувати засіб «Бар'єр» та «Заслін».

Не можна підгодовувати свіжим гноєм.

альтернаріоз

Його ще називають суха плямистість. Хвороба розвивається через надмірне поливу і погану вентиляцію. Спочатку з'являються від 7 мм до 15 мм плями на нижніх, потім середніх листках і стеблі. Зверху плям утворюється сірий пухнастий наліт. Висока вологість призводить до їх зливання. Листя починає опадати. На помідорах утворюються вм'ята з чорним нальотом біля плодоніжки круглі плями.

Після виявлення захворювання потрібно скористатися фунгіцидними препаратами контактної дії. У лікуванні допоможуть біологічні засоби «Тріходермін» і «Фітоспорін».

Перед покупкою фунгіцидів необхідно уважно ознайомитися з інструкцією.

кладоспоріоз

При кладоспоріозу (бурого оливкової плямистості) першими уражаються нижні листки, на їх верхній стороні утворюються жовті круглі плями. Нижня поверхня покривається бурим оксамитовим нальотом. В результаті листя поступово скручуються і засихають.

Якщо не лікувати, то хвороба вражає плоди, які набувають темний колір, стають м'якими, а потім висихають.

Причина криється в:

 • поливі дуже холодною водою;
 • вогкості;
 • різкому температурному перепаді.

Боротися треба за допомогою таких препаратів як:

 1. «Бар'єр».
 2. «Заслін».
 3. «Бордоська суміш».

Поступове зів'янення розсади

Причиною повільного в'янення рослин може бути зараження грунту склеротініоз. У цьому випадку на листках спостерігаються білі плями, стебло стає млявим, розсада знебарвлюється і не розвивається. Потрібно поміняти або продезінфікувати грунт.

Повільно знищити рослину може дідімелла, при якій на плодоніжки з'являються вм'ята чорні плями і крапки. Грибки знаходяться в зараженій бадиллі або насінні. Боротися з дідімеллой потрібно обприскуванням бордоською рідиною.

За короткий термін знищити помідорову розсаду може сіра гниль, зараження нею відбувається через хвору грунт.

Знищення підлягають всі кущі.

Потрібно відрегулювати вологість і температуру, також обприскати фунгіцидною препаратом.

Борошниста роса

Крапельна волога є причиною виникнення борошнистої роси. На листі утворюється білий борошняної наліт. Вони робляться крихкими, скручуються, сохнуть і обпадають. Відсутність лікування веде до загибелі куща. Потрібно грунт очищати і обробляти. Для боротьби застосовують хімікати.

Опис вірусних заражень з фотографіями

Томати, якщо посадити заражене насіння, можуть захворіти вірусними хворобами. Так як дієвих методів боротьби не існує, потрібно перед посадкою їх потримати в 1% розчині марганцю. Також треба знезаразити і грунт - 2-3% цього ж розчину.

аспермія

Кущ, який хворіє аспермія, правильно не розвивається. За зовнішнім виглядом стає схожий на гофрований папір. Його забарвлення робиться безладно мереживна. Плодів мало, вони дрібні.

некроз

До некрозу призводить:

 • недолік світла;
 • рясний полив;
 • надлишок азотним добривом.

Першими ознаками є поява на нижній частині стебла маленьких тріщин темно-зеленого кольору, в подальшому в них утворюються паростки повітряних корінців. Потім в'януть листя, рослина падає і гине. Наявні на ньому плоди не дозрівають.

Джерелом зараження стають хвора грунт і насіння. Кущі треба знищити, а землю обробити 0, 2% розчином «Фітолавіна-300».

мозаїка

Небезпека цієї хвороби полягає в тому, що лікування відсутнє, потрібна профілактика. Причина в застосуванні заражених насіння і посадка розсади в хвору грунт. Симптомом мозаїки є мереживна забарвлення у вигляді темно-та світло-зелених інтенсивно збільшуються плям.

Як тільки вони з'являються треба кущ вирвати і утилізувати, а це місце обробити спеціальним розчином.

бактеріальні

Часто хвороби помідор в теплиці провокуються бактеріями. Культура уражається інфекцією за короткий час. Врятувати урожай немає ніякої можливості.

Чорна плямистість

Бактеріальна чорна плямистість вражає всі надземні частини. Зовнішній вигляд томатів псується. При інфікуванні грунту може загинути вся розсада. Симптомами захворювання є опуклі 3-х мм точки чорного кольору з рідкої кромкою. Вони поступово збільшуються, починають вдавлюватися всередину, а краю рватися. Помідори під цими плямами гниють.

До зараження призводять інфіковані залишки і необроблені насіння.

Щоб уникнути бактеріальних хвороб, потрібно використовувати чергування, на колишнє місце томати можна висаджувати через 2-3 роки.

рак

Перші ознаки видно після утворення плодів, рослина в'яне, листя і плоди покриваються плямами. Уражається судинна система рослини, яка стає темною. Причини раку - заражений посівний матеріал і бактерії.

Боротьба полягає в знезараженні насіння. Температура в теплиці повинна бути близько 25 градусів, а вологість не вище 60%.

шкідники

Шкода томатам завдає:

 • Капустянка. Має сіре забарвлення. У цього 50 см комахи різко виражені копальні лапи і короткі надкрила. Вона копає глибокі гнізда, куди відкладає близько 300 яєць. Позбутися допоможе настоянка з 150 гр гострого перцю і 10 мл води, вилита в нірку.
 • Проволочник. Це жовті гусениці завдовжки 20 мм, які вражають корінь, проникаючи в стебло. Їх потрібно зібрати вручну, а також обприскати спеціальним препаратом.
 • Совка. Так називають нічних метеликів. Їх гусениці чорного і землисто-сірого кольору під'їдають листя і стебла. Боротися з ними можна настоєм часнику або листям лопуха.
 • Белокрилка. Жовтувата белокрилка повністю покриває листя, на яких з'являється чорний наліт. Вони засихають, а рослина гине. Боротися треба з личинками. Для цього листя миють мильною водою. Непогано допомагає настій з кульбаб.

Щоб зберегти урожай томатів в теплиці необхідно своєчасно почати лікування хвороб, а краще за все не забувати займатися профілактикою. Боротися набагато легше, коли грибки, бактерії або віруси тільки почали розвиватися.

Схожі Статті