Нюанси підготовки насіння томатів до посіву на розсаду в домашніх умовах і поради, як самому зібрати матеріал

Для того, щоб отримати рясний урожай томатів, слід приділити особливу увагу підготовці посадкового матеріалу - насіння.

Після проведення ряду процедур, які сприяють швидкій схожості насіння помідор, можна з упевненістю в передбачувані терміни чекати перші паростки.

Як правильно підготувати насіння і обробити помідори перед посадкою? Які нюанси при виборі посівного матеріалу? Це і багато іншого ви дізнаєтеся з нашої статті.

Чи потрібна особлива підготовка до посіву в домашніх умовах?

Важливо! Посів сухих, непідготовлених насіння томатів дає схожість приблизно через 20 діб. Це порівняно тривалий період, який не можуть дозволити собі городники.

До того ж, можливий варіант і відсутності схожості насіння і зовсім, так як нерідко на прилавках магазинів можна зустріти неякісний посівний матеріал.

Саме тому рекомендується перевіряти насіння на життєздатність і схожість перед безпосередньою посадкою. Це не тільки вбереже від розчарування, але і значно скоротить очікування перших паростків.

Придбання в магазині

Перш ніж вирушити в спеціалізований магазин за посівним матеріалом, визначитеся з сортом томатів. Ця культура багата сортами, виберіть потрібні вам форми плодів, смакові якості, терміни визрівання, особливості догляду. Потрібну інформацію легко знайти в Інтернеті.

Прийшовши в магазин, гарненько розгляньте упаковку з насінням на предмет терміну придатності і цілісності пакетика. Чим менше термін зберігання насіння, тим раніше з'являться сходи. Наприклад, якщо термін зберігання 1 рік, то томат зійде через 4-5 днів, якщо 3 роки - через 7-10 днів.

Переважно віддати вибір сортам, поширеним у вирощуванні у вашій місцевості.

Як краще підготувати насіння перед використанням?

Лютий-березень - найкращий час для початку підготовки насіння до пророщування. Дане час вибрано не випадково: розсада до моменту висаджування в грунт буде вже зміцніла, що дозволить їй легше адаптуватися до нового середовища.

Хороша схожість не змусить себе чекати, варто тільки виконати ряд процедур з насіннєвим матеріалом. Розберемося докладніше в видах підготовки насіння помідор.

Сортування

Сортувати насіннєвий матеріал потрібно для того, щоб видалити на початковому етапі погані, а головне порожні насіння. Відомий такий простий спосіб для сортування:

 1. Приготуйте сольовий розчин - 1 ч / л солі на 1 склянку води.
 2. Перемішайте вміст до повного розчинення солі.
 3. Висипаємо насіння в розчин і залишаємо на 20-25 хвилин.
 4. Аналізуємо результат: погані насіння спливуть, а придатні для посіву залишаться на дні чарки.
 5. Акуратно видаляємо погані насіння, а хороші ретельно промиваємо під проточною водою.
 6. Викладаємо їх на суху серветку, потім залишаємо до повного висихання.

Процес спливання непридатних для посіву насіння пояснюється тим, що в них немає поживних речовин, потрібних для проростання. Однак, буває, що серед таких насіння, можуть бути і хороші, тільки надто пересушені. Тому, перед тим як викинути посівний матеріал, хто не пройшов сортування, гарненько його розгляньте. Насіння без видимих ​​пошкоджень можна залишити.

Перевірка на схожість

Посівний матеріал перед посівом рекомендується проростити. Це можна зробити наступним способом:

 1. Беремо тарілку або іншу ємність з низькими бортиками, кладемо в неї марлю або вату і змочуємо її водою.
 2. Викладаємо насіння, намагаючись розподіляти їх рівномірно.
 3. Вода повинна злегка покривати насіння.
 4. Якщо для пророщування обрана вата, то варто покрити посівний матеріал їй ще й зверху, також трохи вологою.
 5. Дотримуйтесь регулярний полив насіння, але не заливаючи їх. В іншому випадку вони або пересохнуть, або станеться загнивання.
 6. Оптимальний температурний режим для пророщування - 22-25 градусів.
 7. Для створення сприятливого вологості повітря, рекомендується вкрити ємність плівкою з невеликим отвором для провітрювання.

пробудження

 1. Для прискорення процесу проростання насіння томата слід замочити в невеликій ємності між двома шарами вати або в мішечку з марлі.
 2. Процес замочування недовгий - близько 12-18 годин. Вода при цьому повинна бути кімнатної температури.
 3. Кожні 4-5 годин її потрібно обов'язково міняти.

Бажано насіння регулярно піднімати з води. Це потрібно для їх насичення киснем. Для зручності можна використовувати плівку, як описувалося вище, яка створить всередині тари потрібний мікроклімат.

Важливо. Обов'язково дотримуйтеся при пророщування правильний температурний режим, оптимальну міру зволоження - це дозволить насінню добре набрякнути, після чого висадити їх в грунт. Недотримання рекомендацій може призвести до загибелі посівного матеріалу.

Обробка біоактивними речовинами

Для підвищення врожайності насіння слід обробити біоактивними речовинами: за рахунок цього паростки краще формуються і швидше ростуть.

Види і методи добрива насіннєвого матеріалу:

 • картопляний сік, або сік алое - в пропорції 1: 1;
 • гумат натрію або калію - ¼ ч / л на 1 л води;
 • деревна зола - 1 ч / л золи на 1 л води;
 • спеціальні препарати для обробки насіння - «Віртан Мікро», «Іммуноцітофіт», «Епік».
 1. Беремо насіння, поміщаємо їх в марлевий мішечок і опускаємо в розчин на 12 годин.
 2. Потім посівний матеріал потрібно висушити, які не промиваючи водою.

барботування

Барботування - важливий етап в підготовці насіннєвого матеріалу до посадки. Він полягає в збагаченні насіння киснем, що істотно збільшує швидкість проростання і схожість.

Для даної процедури потрібно:

 • пластикова пляшка без горла або банку;
 • редуктор або акваріумний компресор.
 1. Наливаємо в пляшку воду, приблизно до половини тари, опускаємо в неї шланг від редуктора або компресора. При включенні обладнання починається процес збагачення води киснем.
 2. Висипаємо в пляшку насіння, які починають поглинати вже збагачену повітрям воду.
 3. Час барботирования насіння приблизно 12-18 годин. За цей період кілька разів перемішайте насіння і поміняйте воду.

Такий процес дозволяє наситити посівний матеріал киснем набагато більше, ніж просто тримаючи їх на повітрі, так як повітряний простір містить менший відсоток кисню.

Закінчивши процедуру, залиште насіння до повного висихання і приступайте до подальшого підготовчого етапу.

загартовування

Погодні умови можуть бути досить мінливі. Навесні нерідкі заморозки, та влітку температура повітря може падати до 12 градусів. Як всім відомо, томати - любителі тепла, для цих рослин холодне повітря може стати причиною поганого врожаю. Тому рекомендується провести загартовування насіннєвого матеріалу. Ця процедура сприяє підвищенню опірності куща до різних збудників хвороб і поліпшення імунітету.

Довідка. Загартовані насіння починають раніше цвісти, врожайність підвищується на 30-40%, про це свідчать висновки багатьох вчених-селекціонерів. До того ж, таке насіння сходять вже на 7 добу.

Загартовування насіннєвого матеріалу проходить за такою технологією:

 1. насіння переносимо в мішечок з марлі і поміщаємо на ніч в холодильник з температурою не менше +10 градусів;
 2. вдень виймаємо насіння і прогріваємо при температурі близько +20 градусів.

Повторюємо цей процес 2-3 рази.

Загартовування можна проводити і з набряклими, і з пророщених насінням. Це дозволить розсаді не бояться нічних температур після висадки в грунт. Загартована розсада дає урожай набагато раніше звичайного.

прогрівання

Цю маніпуляцію слід проводити з насінням, довго пролежали в холодних умовах. Прогрівання починається з температури в межах +25 градусів протягом трьох діб. Наступні три дні поступово підвищуємо температуру до +50 градусів. Після цього щодня додаємо 2-3 градуси, доводячи до +80 градусів. Тепер насіння готові до наступного вигляду підготовки.

дезінфекція

Дезінфекція або протруювання насіння - важлива процедура для підготовки посівного матеріалу. Нерідко насіння вже перед посадкою містять хвороботворні бактерії, тому обов'язково слід їх обробити, щоб уникнути подальших хвороб куща.

рекомендації:

 • Для дезінфекції добре підходить розчин 1% марганцівки, в який поміщаються насіння томата на 20 хвилин.
 • Якщо марганцю під рукою не виявилося, альтернативою може послужити перекис водню 2-3%. Розчин прогреваем до 45 градусів, потім поміщаємо в нього мішечок з насіння на 7-8 хвилин.

Після дезінфекції посівний матеріал вимочується в звичайній воді близько доби.

Пропонуємо переглянути відео про те, як провести дезінфекцію насіння томатів:

Обробка зерен гібридних помідорів

Насіння гібридних сортів не вимагають загартовування і дезінфекції. Це пояснюється їх високим імунітетом до захворюваності. Решта види підготовки: сортування, барботирование, харчування, замочування і перевірку на схожість - проводити все-таки варто.

Пропорції в обробці біоактивними речовинами залишається такою ж, як і зі звичайними сортами томатів.

Як правильно зібрати матеріал самостійно?

Багато городників не обтяжують себе збиранням насіння з власного врожаю і купують готовий посівний матеріал в магазині, а даремно. Адже домашні насіння мають ряд переваг перед магазинними:

 • насіння, зібрані вручну, мають кращу схожість;
 • за розміром домашні насіння крупніше;
 • розсада з домашніх насіння більш стійка до хвороб;
 • врожайність розсади вище.

Як приготувати насіння помідорів до посіву? Процедура ця досить проста:

 1. Вибираємо потрібний сорт томатів для вилучення насіння.
 2. Відбираємо великі і рясно плодоносять кущі помідор.
 3. Чекаємо повного дозрівання томата: зриваємо плід і поміщаємо в сухе, тепле місце, наприклад, на підвіконня (приблизно на 14 днів).
 4. Коли тільки плоди стануть м'якими, можна приступати до видалення насіння.
 5. Розрізаємо томат навпіл і чайною ложечкою виймаємо всю м'якоть.
 6. Для гарного розділення насіння, помістіть м'якоть в ємність з водою.
 7. Після цього насіння промиваємо, обсушуємо за допомогою паперового рушника або газети, розкладаємо по маленьким пакетиках. Рада. Для зручності пакетики можна підписати, вказавши дату фасування і сорт.

  Далі ви можете подивитися відео про те, як самостійно зібрати і заготовити насіння помідорів:

норми зберігання

Зібравши насіння вручну, важливо знати норми зберігання посівного матеріалу:

 • Дотримуйтесь температурний режим - + 22-25 градусів.
 • Вологість повітря не повинна бути підвищеною - не більше 70%. Перевищення цього показника може спровокувати проростання насіння не в потрібний час.
 • Зберігайте насіння в добре запакованому пакеті, в темному і сухому місці.

Багато гібридні сорти томатів не підходять для збору насіннєвого матеріалу вручну. Вони навряд чи збережуть в собі сортові властивості. Ні в якому разі не змішуйте насіння різних сортів. Це може спровокувати засмічення сорти. Знаючи види підготовки насіння томата до посіву, дотримуючись рекомендації по їх збору та зберігання, можна значно підвищити врожайність улюбленого овоча.

Схожі Статті