Нюанси вирощування щавлю з насіння: як садити у відкритий грунт?

Щавель - це одна з найпоширеніших городніх культур, яка невибаглива в догляді і часто дає хороший урожай.

Виростає самостійно, на схилах, біля доріг і на полях. Вживають щавель в їжу, додаючи його в супи, салати, завдяки чому страва набуває пікантної кислинку.

І хоча вирощувати цю рослину нескладно, кожен городник повинен знати нюанси посадки насіння у відкритий грунт. Розповімо, що треба знати, щоб посадити матеріал і отримати хороший урожай.

Які сорти найкраще підходять для вирощування?

Щоб виростити щавель з насіння, необхідно використовувати такі сорти:

 1. Крупнолистний. Це сорт раннього дозрівання. У нього овальні листя ніжно-зеленого кольору. Має приємний смак, середньої кислоти. Сорт відноситься до високоврожайних і стійким до морозів.
 2. Звичайний городній. Найпопулярніший сорт щавлю.

  У нього листя мають гостру форму і темно-зелений колір. Сорт відрізняється стійкістю до холоду і високою врожайністю.
 3. Алтайський. У нього гладкі і гострі листя, які ростуть на прямий розетки. Сорт протистоїть низьких температур.
 4. Широколистий. Листя мають великі розміри, смак у них кислуватий і ніжний. Перевага сорту в стійкості до посухи та спеки, а також у високій врожайності.
 5. Ліонський. Листя великі, щільні і широкі. Сорт протистоїть морозам.
 6. Бельвільскій. У нього листя злегка кислого ніжного смаку. Сорт відноситься до ранніх і високоврожайних. Низьких температур він боїться.

Коли посіяти - навесні, влітку або взимку, щоб отримати хороший урожай?

Щавель - це холодостійка рослина, його насіння починає проростати вже при +3 градусів, тому садити їх можна навіть в зиму. Попереднє вирощування розсади не потрібно, насіння можна відразу висаджувати у відкритий грунт.

Є 3 оптимальних терміну посіву:

 1. Рання весна. Висівати посадковий матеріал можна відразу після того, як з'явиться можливість обробки грунту. Урожай вийде зібрати в цьому ж сезоні.
 2. Літній посів. Його необхідно проводити після збору врожаю овочевих культур раннього терміну дозрівання (червень). Щавель зможе добре вкоренитися до настання зимових морозів.
 3. Посів під зиму. Садити насіння можна пізньої осені (кінець жовтня - початок листопада). Необхідно дочекатися сильних холодів з нічними заморозками і сухої погоди. Справа в тому, що насіння не повинні прорости до настання зими. При посіві під зиму важливо засипати ряди якісним перегноєм, сполученим в рівній пропорції з садовим грунтом.

Вибір місця для посадки

Культура прекрасно розвивається в умовах помірного затінення. Вибирати варто ділянку, де переважає родючий грунт. Він повинен бути вологим, але без застою води. Оптимальний рівень залягання ґрунтових вод не більше 1 м.

Найкраще щавель росте на суглинних і супіщаних ґрунтах, багатих перегноєм. Бажано, щоб земля мала слабокислу реакцію.

Вибір і підготовка матеріалу

Фото і опис, як повинен виглядати здоровий насіннєвий матеріал

Здорові насіння мають довгасту форму і темно-коричневий колір.

Де взяти?

Як зібрати самому Щоб зібрати насіння щавлю, необхідно слідувати наступної інструкції:

 1. У обраного рослини не зрізають листя взагалі.
 2. Культура цвіте в травні, а насіння дозріває в першій половині липня.
 3. Щавлеві волоті, на яких утворюється насіння, стають коричневого кольору. Після цього їх можна зрізати, зв'язати в віночки і підсушити протягом 10 днів.
 4. Після цього потрібно провести обмолочування насіння шляхом перетирання руками мітел та усунення сміття.
 5. Зібрані, таким чином, насіння придатні до використання протягом 4 років, але тільки за умови, що їх зберігають в сухому місці.

Чи можна купити і де?

Придбати посадковий матеріал можна в спеціалізованому магазині або замовити через інтернет. Купити насіння щавлю можна в Москві і Санкт-Петербурзі за ціною 10-18 рублів.

При виборі насіння необхідно уважно вивчити упаковку, звертаючи увагу на такі нюанси:

 • маркування;
 • термін придатності;
 • строки посіву;
 • терміни висадки в грунт.
Досить часто саме ця інформація на упаковці невірно трактована. Таке трапляється з причини неправильного перекладу, в результаті чого не дотримано кліматичні умови.

Як обробити і чи треба замочувати перед процедурою?

Щоб посадковий матеріал повноцінно зійшов, його належить правильно підготувати, дотримуючись такого порядку дій:

 1. Замочити насіння в теплій воді, попередньо загорнувши їх в марлю. Залишити їх на 2 дні. Завдяки тому, що насіння вберуть в себе все вологу, вони зійдуть швидше.
 2. У воду можна додати різні поживні добрива. Це дозволить рослині бути міцніше і стійкіше до зовнішніх подразників.

Проробивши ці нехитрі маніпуляції, можна отримати 100% схожість насіння щавлю.

схема посіву

Після того, як всі підготовчі роботи були проведені, можна приступати безпосередньо до посадки насіння. Порядок дій:

 1. Висівати насіння коштує рядами з дотриманням дистанції в 15-20 см.
 2. Навесні посадковий матеріал закладають на глибину 8 мм-1 см.
 3. Дружні сходи можна буде спостерігати через 8-11 днів, а якщо прикрити посіви плівкою - через 3-5 днів.
 4. Після тижня паростки необхідно прорідити, щоб між ними залишалося відстань 5-7 см.
 5. Якщо посів виробляти влітку, то за 2-3 дні грунт належить наситити вологою. Для цього грядку ретельно полити водою, щоб земля добре промокла.
 6. Якщо сіяти насіння під зиму, то грядку потрібно підготувати заздалегідь, щоб земля осіла, а посадковий матеріал не змило опадами в глибокі шари грунту.

Як доглядати, щоб швидко зійшов?

Після появи перших сходів рослинам потрібно забезпечити належний догляд. Насамперед паростки необхідно прорідити, як тільки вони підростуть.

Між окремими рослинами повинна залишатися 10 см. Якщо не буде виконуватися ця умова, то щавель перестане рости або дасть слабкі, тонкі листочки.

Крім цього, догляд за молодими рослинами полягає в наступному:

 1. Видалення бур'янових культур. Вони заважають повноцінному росту щавлю. Тільки бур'яни важливо виривати, а не зривати. Після цього обов'язково розпушити грунт.
 2. Підживлення. Її можна виконувати будь-яким доступним засобом. Для цього підійде як хімія, так і органіка. Останній варіант є менш шкідливий, але не менш ефективний. Для молодих росточков найкраще підходить підгодівля перегноєм з золою. Цей склад буде сприяти активному росту нових листочків. З уже готових препаратів підійдуть добрива з суперфосфатом, сечовиною, хлористим калієм або будь-які азотні речовини.
 3. Полив. Він повинен бути регулярним. Щавель позитивно відгукується на воду, тому допускати посуху не рекомендується. Грунт завжди повинен залишатися вологим. Задіяти тільки теплу і відстояну воду. При недостатньому поливі рослина почне викидати квітконоси.

Виростити щавель з насіння на дачі або в городі - справа нескладна, але вимагає дотримання всіх рекомендацій по обробці посадкового матеріалу і його подальшого висаджування. Впоратися з поставленим завданням зможе навіть початківець городник. Важливо тільки уважніше вибирати насіння, довіряючи лише перевіреним виробникам. А краще за все не лінуватися і збирати їх власноруч, щоб бути точно впевненим в результаті виконаних робіт.

Цікаве відео

Пропонуємо переглянути відео про посіві щавлю:

Схожі Статті